Petak, 25 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Kao dokaze duplike, Odbrana je uložila šest dokumenata koji se odnose na rad Komisije za razmjenu zarobljenika, ali njihov sadržaj u sudnici nije čitan.

“Dokazujemo da je Ministarstvo odbrane u čijem je sastavu radila Komisija za razmjenu imalo direktno saznanje i uvid u rad Okružnog vojnog pritvora ili zatvora, koji je bio u kasarni ‘Viktor Bubanj’”, rekao je Emir Kapidžić, dodatni branilac Vintile.

Među dokumentima je i obavijest Vojnog pritvora iz oktobra 1992. godine u kojoj se navodi da je jedna osoba razmijenjena po odobrenju Državne komisije za razmjenu.

“Ulažemo i dopis predsjednika Osnovnog suda Sarajevo II iz 15. jula 1992. upućen Vojnoj policiji, sa spiskom osoba kojima je određen pritvor ili se vodi krivični postupak pred sudom”, kazao je Kapidžić.

Tužilac Dževad Muratbegović je rekao kako se ovim dokazima ne pobijaju navodi Tužilaštva, te kako smatra da nisu relevantni za optuženog Vintilu.

Vintili se, zajedno sa Ramizom Avdovićem, sudi za zločine počinjene nad srpskim civilima u kasarni “Viktor Bubanj” i na petom spratu Okružnog zatvora u Sarajevu. Tužilaštvo BiH smatra da su civili bili izloženi patnji i mučenju, te odvođeni na prisilni rad.

Avdović je, prema optužnici, bio komandir straže na petom spratu Okružnog zatvora u Sarajevu i u bivšoj kasarni “Viktor Bubanj”, a Vintila kuhar i stražar u nekadašnjoj kasarni.

Materijalne dokaze koje do sada nije prikupila, Vintilina odbrana će izvesti na narednom ročištu, 16. juna.

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović