Utorak, 8 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

“Nadam se da će Ured Visokog predstavnika (OHR) donijeti odluku da ostanu međunarodne sudije i tužioci, ili da će se to desiti putem neke hitne procedure u Parlamentu BiH. Naravno da bih više volio da to uradi Parlament, ali sada se čini kao da nema ništa od toga ni u pripremi”, kazao je za Justice Report James Rodehaver, šef Odjela za ljudska prava Misije Organizacije za sigurnost i saradnju u Evropi (OSCE) u BiH.

Izlazna strategija, urađena prije pet godina, predviđa da međunarodne sudije i tužioci napuste BiH do kraja 2009. godine, nakon čega bi ove institucije bile potpuno domaće, što znači ne samo da bi bili uposleni isključivo građani BiH nego i da bi Sud i Tužilaštvo u potpunosti bili ovisni o budžetu.

Uprkos brojnim pozivima za produženje mandata, Dom naroda Parlamenta BiH u oktobru ove godine nije usvojio prijedlog zakona koji bi to omogućio. Prema prijedlogu koji im je dostavljen, stranci bi mogli ostati još dvije godine, i to u Odjelu za ratne zločine. Trenutno oni rade i u Odjelu za organizovani kriminal.

“Ostvareno je mnogo napretka, ali i dalje nedovoljno. U posljednje vrijeme smo vidjeli da postoji veliki broj ljudi koji nastoje uticati na aktivnosti Suda i način na koji sudije i tužioci rade svoj posao. Nastoje da diskreditiraju Sud, posebno u njegovom radu na predmetima organiziranog kriminala, ali sve češće i u predmetima ratnih zločina”, dodaje Rodehaver.

Sud BiH, smatra Radehaver, u proteklih pet godina je puno napredovao.

“Dio tog napretka učinjen je zahvaljujući prisustvu međunarodnog osoblja. S druge strane, oni su mentori, koji pomažu da se izgrade pravila i primijene uspješni procesi koji se koriste u sudovima širom svijeta”, dodaje on.

Rodehaver zaključuje da se OSCE raduje vremenu kada međunarodne sudije i tužioci više neće biti potrebni, ali taj stepen “nismo još uvijek dostigli”.

“Smatram da bi produženje mandata na određeni period bio ključni dio aktivnosti na definiranju onoga što je još potrebno učiniti, a kako bi se osiguralo da, kada jednom istekne mandat, domaći kadrovi budu potpuno spremni da se nose sa svim predmetima bez straha ili prijetnje”, kazao je on.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Osman Mehmedagić: Dvostruki sistem diploma
    Na suđenju bivšem direktoru Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) Osmanu Mehmedagiću, koji je optužen za zloupotrebu položaja da ostane na funkciji za koju nije ispunjavao uslove, svjedoci Tužilaštva su potvrdili da su uz diplomu Američkog univerziteta dobili i diplomu Univerziteta SUNY iz Sjedinjenih Američkih Država.
    Nužnost ubrzavanja procesa reforme pravosuđa, zaključak konferencije u Sarajevu
    Nema dvojbe da bi se proces pravosudnih reformi trebao ubrzati i da u njemu trebaju učestvovati civilni sektor i stručna zajednica, zaključeno je na konferenciji “Strateški okvir za reforme u sektoru pravde u BiH i ključni propisi s ciljem unapređenja procesa”, gdje su učesnici ukazali i na sudbinu i propuste Strateškog okvira za reformu sektora pravde i ključnih zakona o radu pravosuđa.
    Naredne sedmice počinje WARM festival