Članak

Norveška: Hapšenja osumnjičenih za ratne zločine u BiH

10. Maja 2007.22:16
U dvije sedmice norveške vlasti su uhapsile dvojicu Bošnjaka pod sumnjom da su počinili ratne zločine u BiH.

Kako javljaju norveški mediji, u utorak ove sedmice uhapšen je Mirsad Repak (40), norveški državljanin porijeklom iz BiH.

Repak, koji je norveško državljanstvo dobio 2001. godine, navodno je povezan sa zločinima koji su počinjeni nad civilima zatočenim u logoru Dretelj kraj Čapljine, koji je u toku 1992. godine bio pod kontrolom jedinica Hrvatskih oružanih snaga (HOS).

Kako posjeduje norveško državljanstvo, Repak će vjerovatno odgovarati pred tamošnjim sudom.

Ukoliko sud u Norveškoj prihvati optužbe, bit će to u ovoj zemlji prvo suđenje za ratne zločine nakon Drugog svjetskog rata.

Postojeći krivični zakon u Norveškoj nema ratne zločine kao prekršaj, ali se Repku može suditi zbog teških krivičnih djela kao što su silovanje, nanošenje tjelesnih povreda i nelegalno zatvaranje civila. Maksimalna kazna koja mu na osnovu ovih norveških zakona može biti izrečena jeste 21 godina zatvora.

Druga mogućnost pruža se sa usvajanjem amandmana na norveški krivični zakon. Amandmani su predloženi u aprilu ove godine, te bi, ako budu usvojeni, mogli stupiti na snagu u januaru 2008. godine.

Norveške vlasti, u saradnji sa Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) i lokalnim tužilaštvima u zemljama nastalim raspadom Jugoslavije, od 2005. godine vode istrage o osobama koje su moguće počinile ratne zločine, a danas imaju prebivalište u ovoj zemlji. Za sada imaju oko 50 imena osumnjičenih sa prostora bivše Jugoslavije.

Najavljeno je da bi u skoroj budućnosti mogla uslijediti nova hapšenja.

Prošle sedmice u Norveškoj je uhapšen i Sakib Dautović, osumnjičen za zločine počinjene u logorima formiranim na području Velike Kladuše. U Norveškoj je Dautović prethodno osuđivan na 10 mjeseci zbog pedofilije, te silovanja svoje supruge, na tri i po godine, ali je oslobođen nakon žalbe koju je uložio. Prošle godine je kažnjen i zbog vožnje u pijanom stanju.

Za razliku od Repka, Dautović nema norveško državljanstvo, te postoji mogućnost da bude deportovan i predat vlastima u BiH.