Članak

SLJEDEĆE SEDMICE: Početak novog suđenja Neđi Samardžiću

17. Novembra 2006.00:00
Naredne sedmice će pred Apelacionim vijećem početi novi pretres protiv Neđe Samardžića, a nastavit će se suđenja Momčilu Mandiću, Nikoli Andrunu, Draganu Damjanoviću i 11orici optuženih za genocid.

This post is also available in: English

Naredne sedmice pred Odjelom za ratne zločine Suda Bosne i Hercegovine počet će pretres pred Apelacionim vijećem protiv Neđe Samardžića. Pretres bi trebao trajati, kako je najavljeno, u kontinuitetu dvije sedmice počevši od 22. novembra.

Apelaciono vijeće je početkom oktobra donijelo odluku da se obnovi pretres protiv Neđe Samardžića, nakon što su obje strane u postupku uložile žalbe. (vidi http://www.bim.ba/bh/30/10/1043/)

Prvostepenom presudom,koja je donesena početkom aprila ove godine, Samardžić je osuđen na 13 godina i četiri mjeseca zatvora zbog zločina počinjenih na području Foče. (vidi http://www.bim.ba/bh/33/10/1351/)

Sud ga je proglasio krivim za četiri od 10 tačaka optužnice. Tako je, odlukom prvostepenog Vijeća, kriv za zločine u zloglasnoj Karaman kući, gdje su držane i seksulano zlostavljane bošnjačke žene, zatim za silovanje dvanaestogodišnje djevojčice u toj kući, te silovanje zaštićenih svjedokinja K i L, koja je tada imala 15 godina.

Također je kriv jer je lično prisiljavao zatočene žene na seksualne odnose s njim, a među njima i žrtvu silovanja pod inicijalima B.J rodom iz Kalinovika, te za zlostavljanje porodica Softić i Grbo iz sela Rataje, i prisilno odvođenje Sućrije Sofića u zatočeništvo u Kazneno popravni dom Foča.

Tužilaštvo gaje optuživalo i za prisilno prebacivanje Bošnjaka u dvoranu Partizan u Foči, fizičko zlostavljanje i silovanje najmanje pet žena, te ubistvo 13 civila u neposrednoj blizini rudnika Miljevina, ali ih je Sudsko vijeće odbacilo smatrajući da Tužilaštvo nije uspjelo dokazati «izvan razumne sumnje» krivicu optuženog.

Nakon žalbi obje strane, Apelaciono vijeće je donijelo odluku da u toku postupka«činjenično stanje nije pravilno utvrđeno», te su odlučili obnoviti pretres.

Vijeće je predložilo da se ponovo sasluša većina svjedoka, pročitaju iskazi nekih svjedoka i izvrši uvid u pisane dokumente.

Od ponedjeljka 20. dopetka 24. novembra bit će nastavljeno izvođenje dokaza Tužilaštva BiH protiv MomčilaMandića.

Izvođenje dokaza je počelo 13. novembra. Dosadašnji svjedoci su govorili o navodima u prve dvije,od četiri, tačke optužnice prema kojima se Mandić tereti da je rukovodio napadom na Centar za obuku kadrova Ministarstva unutrašnjih poslova Republike BiH u aprilu 1992. godine, te da je kao ministar pravde tadašnje Srpske Republike BiH bio nadležan za osnivanje i rukovođenje logorima koji su formirani u tom dijelu BiH.

Nakon što u ponedjeljak 20. novembra Sudsko vijeće i obje strane na suđenju izvrše uviđaj na mjestu nekadašnjeg logora Planjina kuća, logora Bunker, te kuće Rajka Bunjevca, gdje su tokom 1992. i 1993. godine prinudno dovedeni i držani civili općine Vogošća, u utorak 21. novembra Tužilaštvo će početi sa iznošenjem materijalnih dokaza na suđenju Draganu Damjanoviću.

Sud je saslušao niz svejedoka koji su potvrdili navode optužnice prema kojoj je Dragan Damajnović zlostavljo zatočenike logora formiranih na teritoriji sarajevske općine Vogoća u toku 1992. godine i s početka 1993.

U optužnici se Damajnović tereti i da je ubio Zahida Baručiju, o čemu su govorili i neki od pozvanih svjedoka Tužilaštva. Također je optužen i za ubistvo bračnog para Hodžić u naselju Svrake u julu 1992. godine. Vještaci koje je pozvalo Tužilaštvo su na osnovu pregleda tijela ubijenih utvrdili da su im nanesene prostrelne rane.

U ponedjeljak 20, te 21. i 22. novembra, nastavlja se i suđenje Nikoli Andrunu, kojeg optužnica tereti da je kao zamjenik zapovjednika logora Gabela u Hercegovini učestvovao u zlostavljanju i ubistvima zatočenih Bošnjaka.

Odbrana, koja izvodi svoje svjedoke, dokazuje da Andrun nije zlostavljao zatočenike, niti je bio na funkciji zamjenika upravnika, nego da je bio stražar bez ikakvih ovlasti u logoru.

Tužilaštvo će naredne sedmice, 22, 23. i 24. novembra, nastaviti izvođenje materijalnih dokaza nasuđenju 11 optuženih za genocid nad Bošnjacima u selu Kravica kraj Srebrenice.

Prema navodima optužnice, 10 pripadnika Specijalne policije i jedna vojnik Vojske RepublikeSrpske, učestvovali su u ubistvima oko 1.000 Bošnjaka u hangaru u selu Kravica 13. jula 1995. godine. Optuženi su Miloš Stupar, Milenko Trifunović, Petar Mitrović, Brane Đinić, Aleksandar Radovanović, Slobodan Jakovljević, Miladin Stevanović, Velibor Maksimović, Dragiša Živanović, Branislav Medan i Milovan Matić.

This post is also available in: English