Petak, 18 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Pažnja javnosti je zadnjih mjeseci fokusirana na smrt Davida Dragičevića iz Banje Luke, čije je tijelo pronađeno u martu u ušću rijeke Crkvene u Vrbas, a njegova porodica već mjesecima tvrdi da je ubijen. Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS) nije pronašlo odgovorne u ovom predmetu, a istrage se vode i za još desetine slučajeva.

Nikada nije pronađena osoba koja je 2001. pogodila Murata Bradića kamenom u glavu prilikom polaganja kamena temeljca za izgradnju džamije Ferhadije u Banjoj Luci, niti osoba koja je 11. jula iste godine usmrtila 16-godišnju Melihu Durić, povratnicu u Vlasenicu.

Nerasvijetljena su ubistva Ahmeta Bešića, jednog od prvih povratnika u Novi Grad, koji je život izgubio u oktobru 2000., kada mu je na ulazna vrata kuće postavljena ručna bomba, te Ibrahima Ramulića, jednog od prvih povratnika u mjesto Hambarine kod Prijedora, čije je tijelo pronađeno u novembru 2001. u iznajmljenom kontejneru Ujedinjenih nacija (UN) u zaseoku Brđani.

Pažnju javnosti godinama privlači nerasvijetljeno ubistvo Milana Vukelića, inženjera iz Banje Luke, koji je ubijen u eksploziji auto-bombe u novembru 2007. u banjalučkom naselju Starčevica. Od eksplozivne naprave koja je postavljena ispod njegovog kombija u martu 2002. je stradao i Mladen Pekija iz Knežice kod Kozarske Dubice.

Policija i dalje traga za počiniocima ubistava Damira Ostojića zvanog Šijan, Senada Kobilića i Siniše Miličevića, koja su se dogodila u nekoliko zadnjih mjeseci.

Ostojić je ubijen početkom septembra u Kozarskoj ulici u banjalučkom naselju Kočićev Vijenac u trenutku dok se sa suprugom nalazio u automobilu, kada je napadač, ili više njih, zapucao iz vatrenog oružja. Supruga mu je tom prilikom ranjena.

Kobilića je hitac iz vatrenog oružja pogodio u julu ispred kafića “Dom” u selu Liskovac kod Gradiške, a mediji u Republici Srpskoj su došli do informacija da se radilo o snajperu i da način izvršenja likvidacije podsjeća na onaj na koji je Goran Kotura u oktobru 2003. u Gradišci ubijen ispred svoje kuće i ubistvo Čede Đokića, koji je usmrćen u augustu 2016. u Zvorniku.

Nepoznati počinioci su krajem maja u naselju Dobrinja u Istočnom Sarajevu ispalili više hitaca prema Miličeviću u trenutku kada je izlazio iz zgrade i on je ubrzo preminuo u bolnici.

Direktor policije Republike Srpske Darko Ćulum je u septembru izjavio da se može smatrati da je ubistvo Šijana posljedica kriminalnih grupa u regionu, kakvim su ranije označena ubistva Kobilića, Miličevića, Nebojše Čubrilovića, Đokića, Milana Vujičića, Jasmina Imširevića, Ruška Pajića i druga koja do danas nisu rasvijetljena.

“Sve su to mafijaška ubistva s nekakvom pozadinom, koja su povezana sa djelovanjem i ponašanjem tih lica. U našem okruženju, odnosno Srbiji i Crnoj Gori, od 2012. bilo je, ako se ne varam, 129 mafijaških ubistava, od čega je samo osam rasvijetljeno”, rekao je Ćulum.

Nikada nisu otkrivene ubice i nalogodavci ubistva Srđana Kneževića, tadašnjeg zamjenika načelnika Centra javne bezbjednosti (CJB) Srpsko Sarajevo, koji je ubijen u augustu 1998. godine, Riste Jugovića, direktora Srpskog osiguravajućeg društva (SOD) “Jahorina”, u kojeg je ispaljeno više hitaca u martu 2002. na Palama, te Željka Markovića, načelnika CJB-a Istočno Sarajevo, koji je ubijen u septembru iste godine ispred kuće u Sokocu.

Nerasvijetljeno je ubistvo dugogodišnjeg pripadnika MUP-a RS-a Đorđa Milosavljevića, koji je u martu 1998. ubijen pri izlasku iz fiskulturne sale Osnovne škole “Vuk Stefanović Karadžić” u banjalučkom naselju Borik.

Za neke od ovih krivičnih djela vođeni su sudski postupci, ali su počinioci pravomoćno oslobođeni krivnje.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Optuženi za terorizam negirao krivicu
    Simbad Bajrektarević zvani Bambi se izjasnio da nije kriv po optužnici koja ga tereti za prijetnju terorističkim djelom.
    Slavko Perić od BiH traži blizu 23.000 maraka za naknadu materijalne štete
    Slavko Perić, pravomoćno oslobođen optužbi za zločine na području Zvornika, u djelimično ponovljenom postupku traži od Bosne i Hercegovine da mu isplati naknadu materijalne štete.
    Obilježavanje 32. godišnjice zločina u Trusini i Ahmićima