Utorak, 22 jula 2025.

Od konca rata u BiH pitanje izučavanja perioda 1992–1995. godine kroz formalni sistem obrazovanja nije adekvatno i sistemski riješeno u BiH. Uslijed fragmentiranog sistema obrazovanja, u prvim godinama nakon rata sa izučavanjem se počelo na način koji je uključivao ratne narative podjela, što je 2000. godine dovelo do preporuke Vijeća Evrope da se privremeno obustavi podučavanje o ratu, sve dok historičari u BiH ne utvrde zajednički pristup izučavanju ovog perioda u školama. Ovaj moratorij bio je na snazi sve do 2018. godine, kada se, prema preporuci Vijeća Evrope, ova tema vratila u nastavne programe i udžbenike. Međutim, istraživanja pokazuju da u bosanskohercegovačkim školama ne postoji univerzalan pristup ovom pitanju. Najviše javne diskusije izazvali su udžbenici u Republici Srpskoj, koji su glorificirali osuđene ratne zločince, ali su brojne analize pokazale da se i na području Federacije BiH udžbenici ne oslanjaju na sudski utvrđene činjenice, iznose jednostrani prikaz ratnih stradanja, te produbljuju podjele.

S ciljem formuliranja strateškog pristupa inkluziji sudski utvrđenih činjenica i poboljšanju pristupa mirovnom obrazovanju, koje bi bilo u skladu s mehanizmima tranzicijske pravde i pomoglo saniranju posljedica masovnih kršenja ljudskih prava tokom rata u BiH, BIRN BiH je 2022. godine objavio Bazu sudski utvrđenih činjenica na osnovu presuda Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju u Hagu. Baza je, osim novinarskog, metodološki imala nezavisnu pravnu provjeru i predstavlja skup svih sudski utvrđenih događaja o zločinima i dešavanjima tokom rata, bez pretjeranog fokusa na individualne počinioce. U suštini, ona je narativ o tome šta je utvrđeno kao faktualno u kontekstu rata u BiH. Na osnovu Baze je napravljen priručnik i pripreme za čas, na osnovu kojih bi se mogla pripremati nastava o ratu u BiH.

Kao dio projekta “Građenje dugoročnog mira u Bosni i Hercegovini: Investiranje u budućnost“ koji provode BIRN BiH, Memorijalni Centar Srebrenica i Udruženje Zaboravljena djeca rata, a uz podršku Fonda za izgradnju mira generalnog sekretara Ujedinjenih nacija (u daljem tekstu: UNPBF), angažman IT kompanije, prema ovom pozivu, obuhvatat će dizajniranje i razvijanje nove baze sudski utvrđenih činjenica koja će, osim presuda Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju u Hagu, uključivati i presude sudova BiH i regiona. 

Ovim pozivom BIRN BiH traži IT kompaniju koja će dizajnirati i izraditi bazu sudski utvrđenih činjenica rata.

BIRN BiH će na osnovu izrađene metodologije i prikupljenih podataka angažirati IT kompaniju za izradu posebne podstranice na www.detektor.ba web stranici, koja će služiti kao multimedijalna platforma za prezentaciju baze.

Elementi baze sudski utvrđenih činjenica rata su kako slijedi:

  • Landing page koji uključuje interaktivnu mapu sa 17 regija, od kojih je svaka regija odvojena podstranica koja se fokusira na lokacije stradanja u okviru te regije;
  • Kratki videi za svih 17 regija;
  • Činjenični opisi regija i lokacije stradanja unutar regija koji su povezani s linkom na presude;
  • Edukativni centar sa inkorporiranim pripremama za čas po regijama;
  • Video izjave žrtava i svjedoka. 

Također, baza bi trebala sadržavati i veze za ranije objavljene članke BIRN-a BiH i linkove koji se mogu vezati za druge baze. Svi ovi elementi uzimaju se u obzir prilikom izrade IT rješenja i vizuelnog identiteta baze podataka.

Svi zainteresirani trebaju poslati:

  1. Rješenje o registraciji pravnog lica, 
  2. ID i PDV broj, 
  3. Biografiju angažiranih stručnjaka, sa dokazom o kvalifikacijama, uključujući reference s prethodnim iskustvom na sličnim projektima (kopija diplome o stručnoj spremi, dokaz o radnom iskustvu),
  4. Portfolij ranijih radova, s linkovima,
  5. Finansijsku ponudu:  navesti iznos za cjelokupni angažman, uključujući PDV, 
  6. Opis izrade baze, 
  7. Rok za izradu baze, s prikazanim datumima razvoja podstranice. 

Iznad pobrojanu dokumentaciju potrebno je dostaviti na adresu [email protected], s naznakom: “Prijava na otvoreni poziv za izradu baze sudski utvrđenih činjenica rata“, najkasnije do 1. augusta 2025. 

BIRN BiH je nevladina organizacija sa sjedištem u Sarajevu koja radi u oblasti tranzicijske pravde i vladavine prava. Više informacija na http://birn.eu.com/network/birn-bosnia-and-herzegovina/ i www.detektor.ba. 

BIRN BiH je poslodavac jednakih mogućnosti i prihvata prijave svih zainteresiranih lica, bez ikakvih predrasuda po bilo kom osnovu. 

Opis poslova pogledajte ovdje.

Ovaj oglas za posao je proizveden uz pomoć projekta “Građenje dugoročnog mira u Bosni i Hercegovini: Investiranje u budućnost“ koji finansira UNPBF, a implementiraju BIRN BiH, Memorijalni Centar Srebrenica i Udruženje “Zaboravljena djeca rata”. Sadržaj ovog oglasa je isključiva odgovornost BIRN-a i ne odražava nužno stavove UNPBF-a.

    Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
    Newsletter
    Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.