Četvrtak, 17 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Schmidtova odluka, kako je kazao, odnosi se na hitne tehničke i pravne probleme koji proizlaze iz neusvajanja državnog budžeta za 2025. godinu, nastavka privremenog finansiranja i isteka rokova za pripreme općih izbora 2026. godine.

Schmidt je kazao da se odlukom omogućava rješavanje neizmirenih dugovanja Republike Srpske prema firmi “Viadukt”, koja predstavljaju direktan rizik za ključne državne institucije, uključujući Centralnu banku Bosne i Hercegovine i Agenciju za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH (BHANSA).

“Kao visoki predstavnik za Bosnu i Hercegovinu, odlučio sam reagovati sada u interesu svih građana”, kazao je Schmidt i dodao da država još uvijek nema budžet za 2025. godinu što dovodi do nefunkcionalnosti institucija kao i to da nema sredstava za integritet izbornog procesa.

“Iako je Predstavnički dom usvojio studiju izvodljivosti za uvođenje specifičnih izbornih tehnologija u izborni proces, do sada, kao što smo vidjeli, u nacrtu budžeta sredstva za to nisu predviđena”, kazao je.

Profit Centralne banke se, kako je rekao Schmidt, po osnovu zakona mora koristiti za potrebe države, a ne za potrebe entiteta.

“Ovom Odlukom Centralna banka, kao izuzetno uvažena centralna banka i na međunarodnom planu, svoj profit sada može staviti na raspolaganje državnim institucijama. Na taj način će finansirati troškove nabavke izbornih tehnologija za njihovo uvođenje na općim izborima 2026. godine, što se već dugo očekuje. Do sada se niko za to nije pobrinuo niti u jednom nacrtu budžeta”, rekao je on.

Prema njegovim riječima, druga ozbiljna prijetnja funkcionisanju institucija su arbitražni procesi, posebno predmet “Vijadukt”.

“Oni su prijetnja ključnim državnim institucijama, poput Centralne banke BiH i BHANSA-e, Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH”, kazao je Schmidt o dugu slovenskoj firmi “Viaduct” koji Republika Srpska nije platila nakon raskid ugovora zbog kojeg je nastao dug.

Dio blokirane rezerve za poravnanje iz prihoda od putarina, konkretno 120 miliona KM od ukupno oko 316 miliona KM, bit će preusmjereno u Trezor za namirenje potraživanja firme “Viadukt”.

“Tako se zadržava princip ‘ko je napravio dug, taj ga i plaća’, čime se osigurava da dug Republike Srpske ne bude nepravedno prebačen na državu. RS je ove finansijske obaveze preuzela potpisom tadašnje predsjednice Vlade RS, Željke Cvijanović, 2017. godine, ali ih nije izvršavala, nego je dopustila da dug raste tokom godina”, navodi se u Schmidtovoj odluci.

Odlukom visokog predstavnika dodatno se osigurava da se budžetska sredstva RS-a, poput plata i penzija, neće koristiti za poravnanje duga sa “Viaduktom”.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Ruski kampovi u BiH dio obračuna Bruxellesa i Moskve
    Bosna i Hercegovina spomenuta je u razmjeni oštrih riječi između Rusije i Evropske unije, a u centru pažnje je Moldavija – u kojoj su za septembar zakazani parlamentarni izbori. U isto vrijeme, visoki zvaničnik u Republici Srpskoj nastavlja s negiranjem postojanja kampova.
    Dodjela povelje osuđenom za ratne zločine povučena s dnevnog reda Gradskog vijeća Visoko
    Prijedlog odluke o dodjeli Povelje Grada Visoko Edinu Hakanoviću, osuđenom za ratni zločin u mjestima Dusina, Višnjica i Lašva, maknut je s dnevnog reda sjednice Gradskog vijeća po molbi predloženog.
    Direktor OSA-e odbio odgovoriti je li bio s Dodikom u vozilu