Petak, 11 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Aida Trepanić Hebib se timu BIRN-a BiH priključila 2021. godine, nakon rada na projektu “Životi iza polja smrti”, gdje je bila angažovana kao eksterni saradnik.

“Kada sam prvi put čula za priču Nine Ćatića, koji je bio istrajan te do zadnjeg momenta ostao u Srebrenici, poželjela sam da sam u svom radu barem upola hrabra kao on. Već nekoliko godina izvještavam o počinjenim ratnim zločinima i genocidu u Srebrenici pa mi je izuzetno drago da je moj rad u Detektoru na ovaj način prepoznat i to na 30. godišnjicu genocida u Srebrenici. Ovu nagradu doživljavam kao preuzimanje odgovornosti da u svom daljnjem radu nastavim pisati o temama tranzicione pravde”, navela je.

U obrazloženju žirija, koji su činili Marko Divković, Marinko Sekulić Kokeza, Šaćir Filandra, Denis Latin, Sanjin Kodrić i Andrej Nikolaidis, istaknuto je da se radi o važnoj temi – “dobro novinarski odrađeno, smireno, sa dovoljno stava i oštrine stila”.

“Pohvale za tekstove portala Detektor, prvenstveno zbog njihovog istraživačkog karaktera i bavljenjem posebno važnim temama vezanim za genocid u Srebrenici, negiranje genocida, ne svodeći se primarno tek na novinarsku vijest”, naveo je žiri.

Tekst koji je dobio nagradu pristupa temi genocida na nešto drugačiji način i ispituje mogućnosti uklanjanja narušavanja digitalnih prava kojima se negira počinjeni genocid.

U priči objavljenoj prošlog jula Trepanić Hebib je pažnju skrenula i na djecu ubijenih u genocidu, na koje negiranje ostavlja dubok trag.

Dodjela nagrade “Nino Ćatić”. Foto: Detektor

Osim Trepanić Hebib, koja je nagrađena u kategoriji za pisani tekst, nagradu su dobili i Nijaz Memić za radijski izvještaj, Haris Domazet za televizijski prilog, Ivan Mandić za fotografiju i Aida Kauković u kategoriji bloga.

Specijalne nagrade dodijeljene su i Ajši Hafizović-Hadžimešić, te Kasimu Softiću, kao i posthumno Denijalu Smailbegoviću, a zahvalnice su uručene, između ostalog, i majkama Srebrenice – Muniri Subašić, Kadi Hotić, Fadili Efendić i Nuri Begović.

Nagradu “Nino Ćatić” već šestu godinu organizuje Udruženje “Biti novinar” po inicijativi Emine Hodžić i Dine Durmića.

Nihad Nino Ćatić bio je novinar iz Srebrenice. U ratno vrijeme, svakodnevno se javljao i informisao javnost o stradanju u ovom gradu. Posljednji put se javio u program 10. jula 1995., a zadnji put je viđen 11. jula 1995. godine. Njegovi posmrtni ostaci nisu nikada pronađeni.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Ličina i ostali: Prostor za vojnike u Vatrogasnom domu
    Na suđenju za zločine u Bosanskom Novom, svjedok Odbrane izjavio je da je u Vatrogasnom domu boravio izvjesni Nazif, kojem je pomagao i koji je izlazio u grad.
    Važnost institucionalnog kapaciteta za usvajanje Rezolucije o genocidu u Srebrenici
    Za usvajanje rezolucije o srebreničkom genocidu u Ujedinjenim nacijama (UN) bilo je ključno postojanje institucionalnog kapaciteta, organizacije, projekta te snaga ideje, rečeno je drugog dana međunarodne konferencije “Obrazovanje i istraživanje genocida”.
    Poruka mira majki Srebrenice iz Memorijalnog centra