Srijeda, 9 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Tatjana Kosović, sutkinja za prethodni postupak, navela je kako je Sud odlučujući po prijedlogu Državnog tužilaštva od 9. jula 2025. godine kojim se traži ukidanje pritvora i određivanje mjere povremenog javljanja, odlučio staviti van snage rješenje Suda od 12. marta 2025. u dijelu za određivanje mjere pritvora.

“Izriče se mjera zabrane povremenog javljanja Nenadu Stevandiću, i to jednom u 14 dana, ponedjeljkom u Policijskoj stanici Banja Luka i Radovanu Viškoviću, jednom u 14 dana, ponedjeljkom u Policijskoj stanici Milići”, navela je Kosović dodajući da će se kontrola određenih mjera vršiti po isteku svaka dva mjeseca.

Vedrana Mijović, tužiteljica Državnog tužilaštva, je kazala kako su ranije mjere izrečene zbog neodazivanja i nemogućnosti dovođenja osumnjičenih Viškovića i Stevandića, te da su se okolnosti promijenile po pitanju posebnih pritvorskih razloga.

“Dana 9. jula 2025. godine osumnjičeni su samoinicijativno pristupili u prostorije Tužilaštva BiH gdje su ispitani od strane postupajućeg tužioca”, navela je Mijović tražeći da se odrede mjere povremenog javljanja.

Goran Bubić, advokat Stevandića i Viškovića, je kazao kako je opasnost od bjekstva bio jedini razlog za donošenje mjere pritvora 12. marta 2025. godine, te kako su se sada oni dobrovoljno odazvali u dogovoru Odbrane i Tužilaštva.

“S obzirom da ovakvo ponašanje ukazuje da nema opasnosti od bjekstva, saglasni smo das se ukine pritvor i potjernica”, naveo je Bubić dodajući kako neće osporavati predložene mjere javljanja i da se odriče prava žalbe.

Nakon donesenog rješenja o mjerama, i Tužilaštvo se odreklo prava na žalbu.

Sud BiH je ranije na prijedlog Državnog tužilaštva odredio pritvor premijeru Republike Srpske Radovanu Viškoviću, te predsjedniku Narodne skupštine RS-a Nenadu Stevandiću, kao i predsjedniku RS-a Miloradu Dodiku, nakon što se nisu odazivali na pozive za saslušanja u predmetu u kom se sumnjiče za napad na ustavni poredak. Ubrzo nakon što su se oglušili o pisane pozive, Tužilaštvo je Sudskoj policiji BiH dalo nalog za njihovo dovođenje na saslušanje zbog neodazivanja na poziv.

Poslije ovog Sudska policija je za privođenje zatražila i asistenciju SIPA-e, koja je takvu akciju pravosudnih institucija proglasila kao visokorizičnu. Uslijedila je i unutrašnja potjernica za Dodikom, Stevandićem i Viškovićem, a Interpol je odbio zahtjev BiH da se za njima raspiše međunarodna potjernica.

Milorad Dodik u petak se dobrovoljno prijavio u Tužilaštvo BiH u pratnji advokata da bi bio ispitan kao osumnjičeni za napad na ustavni poredak, nakon čega mu je ukinut jednomjesečni pritvor.

U saopštenju se navodi da je Dodik dobrovoljno pristupio u Državno tužilaštvo u pratnji advokata radi ispitivanja u svojstvu osumnjičenog lica povodom istrage zbog postojanja osnovane sumnje da je počinio krivično djelo “napad na ustavni poredak”. Nakon toga je izveden pred Sud BiH, gdje je na ročištu na prijedlog Tužilaštva BiH doneseno rješenje kojim mu je ukinut pritvor.

Javnost nije bila obavještena o ovom ročištu, a i ročište Stevandiću i Viškoviću je objavljeno na službenom rasporedu samo nekoliko minuta prije njegovog održavanja.

Sanin Bogunić, predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća, u obraćanju medijima danas je kazao kako je prije mjesec dana dobio informaciju o mogućnosti predaje Milorada Dodika, ali da nije učestvovao u dogovaranju uslova.

Najčitanije
Saznajte više
Ne dopustiti da sjećanje na genocid postane samo ceremonijalno
I danas se suočavamo s poricanjem genocida u Srebrenici i holokausta te glorifikacijom ratnih zločinaca, a akademska istraživanja su važna u kreiranju narativa o genocidu na međunarodnom nivou, rečeno je u nastavku međunarodne konferencije “Naša priča, naše obećanje”, posvećene očuvanju kulture sjećanja.
Očuvanjem kulture sjećanja protiv negiranja genocida
Memorijalni centar Srebrenica u budućem radu bavit će se obrazovanjem i načinom kako se rat u Bosni i Hercegovini i genocid istražuje i izučava, rekao je direktor ove institucije Emir Suljagić na otvaranju međunarodne konferencije posvećene očuvanju kulture sjećanja.
Ukinut pritvor Stevandiću i Viškoviću
Predsjednik VSTV-a bio upoznat s pregovorima s Dodikom