Parlamentarna skupština Sjevernoatlanskog saveza (NATO) održat će se u Daytonu od 22. do 26. maja, a pratećem događaju će prisustvovati više od 1.000 zvanica, uključujući više od 300 delegata iz država članica NATO-a.
Među zvaničnicima pozvani su i ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković, kao i njegove kolege iz Hrvatske i Ukrajine Gordan Grlić Radman i Andrii Sybiha te visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Christian Schmidt.
Konaković, Grlić Radman i Schmidt će razgovarati o temi “Dayton 30 godina kasnije: Današnji izazovi, EU i transatlantska integracija”.
Gosti Skupštine bit će sekretar NATO-a Mark Rutte, bivši visoki predstavnik u BiH te bivši premijer Švedske Carl Bildt, bivši komandant NATO-a Wesley Clark.
Uz zvanični program sjednice Skupštine, Univerzitet u Daytonu organizuje i javni forum “Daytonski dijalog: Razgovori o miru i sigurnosti na Balkanu“. Kako se navodi u opisu organizatora, forumu će se fokusirati na razmjenu ideja među stručnjacima za region, zvaničnicima država i akademije.
Forum sadrži i niz panela, među kojima i “Novinarske priče: Pričati istinu tokom i nakon konflikta“ koji sponzorira National Endowment for Democracy (NED) u kojem će učestvovati Denis Džidić, direktor BIRN-a BiH, nevladine organizacije koja objavljuje portal Detektor.
Džidić će na panelu sa drugim predstavnicima medija i nevladinih organizacija iz BiH pružiti perspektivu na razumijevanje izazovnih zadataka novinara koji su izvještavali tokom rata u Bosni i Hercegovini, ali i novinarstvo u Bosni i Hercegovini danas, te šta međunarodna medijska zajednica može naučiti iz iskustva bh. novinarstva.
Na forumu će učestvovati i Leila Bičakčić, direktorica Centra za istraživačko novinarstvo, te Velma Šarić iz Post-Conflict Research Centra (PCRC).
Daytonski sporazum, odnosno Okvirni sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, potpisan je prije tri decenije, nakon nekoliko sedmica pregovora krajem 1995. godine. U gradu Dayton u saveznoj državi Ohio zvaničnici tadašnje Republike BiH, Srbije i Hrvatske parafirali su sporazum 21. novembra, a on je zvanično potpisan 14. decembra 1995. godine u Parizu.
Sporazum je označio kraj troipogodišnjeg rata u BiH, ali i predvidio novi Ustav BiH sa dva entiteta i centralnom državnom vlašću.
Daytonski sporazum je tretirao pravo na povratak izbjeglica, povratak oduzete i uništene imovine građana te slobodu kretanja građana među entitetima, odnosno između do tada sukobljenih strana. U godinama koje su uslijedile, uređenju BiH dodan je i Brčko distrikt, posebna samoupravna jedinica u zemlji, kao rješenje spora između Federacije i Republike Srpske.