U posljednjoj odluci Tužilaštva Kantona Sarajevo, u koju su novinari Detektora imali uvid, navodi se kako se “opoziva naredba da se istraga neće provoditi” i glavna kantonalna tužiteljica Meliha Dugalija nalaže tužiocu da nastavi rad i u potpunosti poduzme sve radnje dokazivanja na osnovu kojih bi se mogao izvesti pravilan zaključak o ovom slučaju.
Sanela Škaljić, postupajuća tužiteljica, 13. aprila je donijela naredbu o nesprovođenju istrage protiv Samira Mekića, Mirze Musića, Dražena Stanića, Ajdina Lepare, Edina Buljubašića i Semira Selimhodžića, pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo koji su prijavljeni za krivična djela “nasilničko ponašanje” i “zlostavljanje u obavljanju službe”. U odluci je navela da očigledno prijavljeno djelo nije krivično.
Detektor je ranije pisao kako su četiri sarajevska policajca nasrnula na grupu djece koja su se igrala ispred tržnog centra. Potom su, prema sjećanju djece i prijavi protiv njih, sjeli u policijski auto i odvezli se kroz crveno svjetlo. Zbog napada na djecu, majka jednog maloljetnika koji je tu večer bio ispred tržnog centra podnijela je protiv ukupno sedam policajaca krivičnu prijavu za nasilničko ponašanje, zloupotrebu službene dužnosti i zlostavljanje u obavljanju službe.
U odnosu na dijelove prijave koja se odnosi na postupanje policijskih službenika – Mekića, Musića, Stanića i Lepare, koji su prijavljeni da su u novembru 2022. godine napali šest maloljetnika ispred Sarajevo City tržnog centra, prilikom čega je jedno dijete zadobilo tjelesne povrede, a druga doživjela strah, te drugih policajaca koji nisu htjeli zaprimiti prijavu za ovaj događaj, Tužilaštvo je utvrdilo da je za prijavljena krivična djela neophodan umišljaj, “što u konkretnom slučaju nakon analize svih dostavljenih i prikupljenih dokaza izostaje”.
“Navedeni događaj od 12. novembra 2022. godine u večernjim satima je kod policijskih službenika stvorio dojam o postojanju određenog konflikta između skupine mlađih lica koji su se u tom trenutku nalazili na platou tržnog centra. Reakcija policijskih službenika koji su prethodno bili upućeni na intervenciju povodom drugih događaja, uslijedila je nakon uočavanja dešavanja na navedenoj lokaciji, iz čega se ne može izvesti zaključak da se radi o svijesti i umišljaju”, navodi se u odluci postupajuće tužiteljice Škaljić, koja je navela da “eventualni propusti i druga postupanja koja su opisana u prijavi” mogu imati karakter disciplinskog prekršaja.
Na upit Detektora zašto se tri godine čekalo na tužilačku odluku, iz Tužilaštva Kantona Sarajevo su odgovorili kako su opterećeni velikim brojem predmeta, kao i da im nedostaje tužilaca.
“Također, Ured glavne tužiteljice poduzimao je i radnje u pogledu obraćanja punomoćnika oštećenih u vezi sa prigovorom na efikasno postupanje tužiteljice”, navodi se u odgovoru.
Lejla Babić, advokatica koja zastupa oštećene, u pritužbi na odluku je navela da su istražne i predistražne radnje u ovome postupku trajale duže od dvije godine, zbog čega ni na koji način oštećenima nije pružena odgovarajuća pravna zaštita, “nego se u ovakvim paušalnim postupanjem Tužilaštva dovodi u pitanje cijeli sistem zaštite”, odnosno ugrožavanja djece kao najslabije kategorije stanovništva.
“Očigledno je da je učinjeno krivično djelo i da policijski službenici čiji je zadatak da pruže zaštitu i bezbjednost nisu tako postupili, nego su svjesno i namjerno, bez ikakve validne i zakonite procjene, fizički nasrnuli na maloljetnu djecu bez ikakvog opravdanja”, kaže Babić za Detektor.
Kada su njihovi roditelji pristupili u Policijsku upravu Centar da naprave prijavu, kako navodi ona, doživjeli su dodatno nezakonito postupanje kod činjenice da policijski službenici koji su te noći bili na dužnosti nisu htjeli, svjesno i namjerno, zaprimiti usmenu krivičnu prijavu na zapisnik. Babić podsjeća da su roditelji morali sačiniti posebnu krivičnu prijavu koju su podnijeli Policijskoj upravi i Tužilaštvu Kantona Sarajevo.
Ona je u pritužbi predložila da Ured tužioca naloži postupajućem tužiocu da provede sve radnje koje bi “služile donošenju zakonite i pravilne tužilačke odluke”, što je na kraju i uvaženo.