Tužioci u Sarajevu ne mogu više pokretati istrage na osnovu informacija kantonalnog tijela za borbu protiv korupcije, nakon žalbi uposlenika i odluke o zaštiti njihovih ličnih podataka, a kantonalne vlasti već dvije godine od odluke nisu pronašle način za nastavak potpune revizije diploma.
Rad je prekinut kada je Ured za borbu protiv korupcije bio na pola posla, a kantonalni tužioci radili na više od stotinu predmeta.
Šef tijela za borbu protiv korupcije vjeruje da je revizija zabranjena kada se počelo zagovarati da se s kantonalnog proširi na više nivoe.
“Mi to tu ljuljamo, nalazimo nekoliko diploma iz Goražda, paralelno Državno tužilaštvo vodi istragu za Goražde, Brčko. To se sve u jednom trenutku počelo približavati centru moći, a to je ovaj federalni i državni nivo, i to je zaustavljeno ciljano tu“, vjeruje Erduan Kafedžić, direktor Ureda.
Sud Bosne i Hercegovine je prije dvije godine zabranio Uredu da nastavi sistemsku provjeru diploma zaposlenih u javnom sektoru, pa danas diplome mogu provjeravati samo kada dobiju prijave. Ranije su to radili za sve diplome.
“To je period u kojem bukte krivotvorene diplome u samom vrhu BiH”, dodaje Kafedžić.
Internacionalni univerzitet u Goraždu predmet je istrage Državnog tužilaštva koje je nedavno podiglo optužnicu za udruživanje radi trgovine diplomama u predmetu Zoran Kalinić protiv 15 osoba i šest pravnih lica, među kojima je i Internacionalni univerzitet Brčko distrikt BiH.
Pred Sudom BiH vodi se postupak protiv Osmana Mehmedagića, optuženog da je bez propisane stručne spreme obavljao dužnost direktora Obavještajne sigurnosne agencije, od kada je poništena njegova diploma Fakulteta za poslovne studije u Banjoj Luci.
Presuda Suda BiH je donesena nakon što je Ured tužio Agenciju za zaštitu ličnih podataka u BiH koja je, prema prigovoru nekolicine zaposlenih u javnom sektoru, donijela rješenje da Ured nema pravnu osnovu za prikupljanje i obradu ovih podataka.
Meliha Dugalija. Foto: Ured za borbu protiv korupcije KS
Prije zabrane, Ured je provjerio diplome gotovo pola zaposlenih u javnom sektoru Kantona Sarajevo i pronašao 125 nevjerodostojnih, a Kantonalno tužilaštvo je na osnovu toga formiralo više od stotinu predmeta. Tužioci su u nekim predmetima donijeli naredbe o neprovođenju istrage, u nekim su donesene uslovne i pravosnažne presude, a više desetina predmeta je u radu, objasnili su iz Tužilaštva.
Nakon presude i stava Agencije za zaštitu ličnih podataka taj proces je stao, potvrdila je za Detektor glavna kantonalna tužiteljica Meliha Dugalija.
“Nažalost, taj kompletan proces nije okončan do kraja, već je zaustavljen”, objašnjava Dugalija.
Tužioci još uvijek imaju predmete koji su im dostavljeni ranije i na kojima rade.
“Ali od tog trenutka, Ured za borbu protiv korupcije nama nije dostavljao takve predmete, što znači da smo mi zastali u jednom tako važnom procesu”, dodaje Dugalija.
Ona kaže da poštuje odluke Suda i pravo na zaštitu ličnih podataka, ali smatra da se u ovakvim situacijama javni interes treba pažljivo razmatrati.
“S aspekta standarda međunarodnog prava, u ovakvim situacijama prevagu ima javni interes u odnosu na lični interes svakog pojedinca“, kaže Dugalija i navodi Hrvatsku kao pozitivan primjer iz regiona u kojem je izvršena sistemska provjera diploma.
Ministarstvo uprave Republike Hrvatske 2018. je od svih općina, gradova i županija zatražilo provjeru vjerodostojnosti diploma, te su pronađene 22 krivotvorene, pisali su tada hrvatski mediji. Ministarstvo znanosti je, godinu kasnije, pokrenulo vanrednu provjeru diploma oko 90.000 zaposlenih u sistemu obrazovanja i nauke, nakon što je otkrivena jedna osoba s krivotvorenom diplomom.
Institucija Ombudsmena za ljudska prava u BiH tokom procesa provjere diploma zaposlenih u kantonalnom javnom sektoru je više puta iznijela mišljenje da službenici koji se finansiraju iz javnog budžeta pristaju raditi za javno dobro i u javnom interesu.
“Javni interes u ovakvim i sličnim slučajevima uvijek ima prevagu nad zaštitom privatnosti“, navedeno je u mišljenju Obudsmena u BiH.
Sud BiH nije osporio javni interes, navedeno je u presudi, niti je zabranjena provjera diploma, ali cilj mora biti provjera sumnjivih diploma.
“Sumnjivom diplomom se nikako ne može smatrati diploma određenog lica samo iz razloga što to lice radi u javnom sektoru”, stoji u presudi.
U Kantonalnom tužilaštvu postavljaju pitanje na koji se način bira čije će diplome biti provjerene, ako ne postoje saznanja od ranije da je neko prilikom konkurisanja na poziciju upotrijebio krivotvorenu diplomu. Iz Ureda kažu da postoje određeni modeli, ali i oni mogu biti diskriminirajući.
“Mi dolazimo u situaciju da subjektivno ocjenjujemo koja je diploma sumnjiva“, objašnjava Kafedžić.
Erduan Kafedzic. Foto: Vlada KS
U presudi je navedeno da aktivnost Ureda ne doprinosi borbi protiv korupcije u obrazovnom sistemu, jer se načinom na koji je Ured analizirao dokumenta ne utvrđuje uvijek da je diploma stečena bez korupcije.
Sudskom vijeću ostalo je sporno na osnovu koje zakonske odredbe Ured provodi aktivnosti jer ga je zaključkom formirala Vlada Kantona Sarajevo, koja nije zakonodavna vlast.
Institucija mora imati nadležnost za prikupljanje i obradu ličnih podataka, objašnjava direktorica Transparency Internationala u BiH Ivana Korajlić. Kaže da nije neosnovano pitanje da li Ured za borbu protiv korupcije ima pravni osnov za to jer je svoje nadležnosti proširivao kroz različite vrste uredbi. Ona ne osporava ni to da je neko iskoristio prazninu da dovede u pitanje nadležnost Ureda.
“Mislim da je neko pametno iskoristio sve te zavrzlame našeg pravnog sistema da im ospori mogućnost da to uopšte rade“, kaže Korajlić.
Iz Ureda objašnjavaju da rade na novom modelu kojim bi proširili nadležnosti i nastavili provjere diploma ne samo uposlenih, već i osoba koje tek ulaze u javni sektor. To kažu i u Vladi, dvije godine od kada se pojavio problem.
“Trenutno se razmatraju modaliteti, uključujući i eventualne zakonske izmjene, koje bi omogućile pravno održiv mehanizam za širu provjeru vjerodostojnosti diploma u javnom sektoru”, kaže ministrica pravde Darja Softić Kadenić.