Utorak, 8 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Pritvor je produžen do 20. maja 2025. ili do nove odluke Suda zbog mogućnosti utjecaja na dokaze ili svjedoke.

Iz Suda podsjećaju da je Tužilaštvo BiH 19. marta dostavilo prijedlog za produženje mjere pritvora prema osumnjičenom Nenadu Nešiću za naredna dva mjeseca, zbog postojanja pritvorskog razloga mogućnosti utjecaja na dokaze ili svjedoke.

“Protiv ovog rješenja dozvoljena je žalba Apelacionom vijeću ovog Suda u roku od tri dana od dana prijema rješenja”, saopšteno je iz Suda.

Tužiteljica Bojana Jolović je na ročištu na kojem se raspravljalo o produženju pritvora rekla da je bivši Nešićev savjetnik utjecao na svjedoka i da postoji bojazan utjecaja na druge svjedoke u predmetu, zbog čega je i zatraženo produženje pritvora.

Nešić je s još nekoliko osoba osumnjičen za udruživanje radi činjenja krivičnih djela, pranje novca, zloupotrebu službenog položaja i primanje mita.

Produženje pritvora nije zatraženo za druge osumnjičene u ovom predmetu – Mladena Lučića i direktora “Puteva RS-a” Milana Dakića.

Osumnjičeni su da su, kao rukovodioci “Puteva RS-a” i lica koja su poslovala s ovim preduzećem, počinili krivična djela “udruženje radi činjenja krivičnih djela”, “pranje novca”, “zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja” te “primanje mita”, a oni su s Nešićem uhapšeni krajem decembra prošle godine, kada im je određen pritvor.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Osman Mehmedagić: Dvostruki sistem diploma
    Na suđenju bivšem direktoru Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) Osmanu Mehmedagiću, koji je optužen za zloupotrebu položaja da ostane na funkciji za koju nije ispunjavao uslove, svjedoci Tužilaštva su potvrdili da su uz diplomu Američkog univerziteta dobili i diplomu Univerziteta SUNY iz Sjedinjenih Američkih Država.
    Nužnost ubrzavanja procesa reforme pravosuđa, zaključak konferencije u Sarajevu
    Nema dvojbe da bi se proces pravosudnih reformi trebao ubrzati i da u njemu trebaju učestvovati civilni sektor i stručna zajednica, zaključeno je na konferenciji “Strateški okvir za reforme u sektoru pravde u BiH i ključni propisi s ciljem unapređenja procesa”, gdje su učesnici ukazali i na sudbinu i propuste Strateškog okvira za reformu sektora pravde i ključnih zakona o radu pravosuđa.
    Naredne sedmice počinje WARM festival