Ponedjeljak, 5 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Iz SIPA-e još uvijek ne odgovaraju na pitanje ko je izdao naredbu da zaposleni u petak napuste zgradu Regionalnog ureda u Banjoj Luci zbog stupanja na snagu zakona koji zabranjuje rad ove agencije u Republici Srpskoj.

U saopćenju objavljenom u petak nisu demantovali da je uposlenicima rečeno da napuste kancelarije, niti pisanja medija da je to tražilo Ministarstvo unutrašnjih poslova RS-a. Naveli su da pripadnici MUP-a RS-a nisu dolazili ispred prostorija Regionalne kancelarije Banja Luka, nakon medijskih izvještaja da je entitetska policija preuzela kancelarije Agencije u Banjoj Luci.

Detektor je pisao da se nekoliko radnika vratilo na posao nakon što im je rečeno da napuste prostorije SIPA-e u Banjoj Luci. 

Dva nezvanična izvora iz Agencije potvrdila su Detektoru da se u ponedjeljak ujutro sve odvija normalno i u centrali SIPA-e u Istočnom Sarajevu, nakon što je Ustavni sud u petak van snage privremeno stavio zakon koji zabranjuje rad ove agencije u entitetu.

Iz Tužilaštva BiH je saopćeno da od decembra 2024. godine provode istražne radnje zbog postojanja osnova sumnje da je počinjeno krivično djelo “napad na ustavni poredak”, a da Tužilaštvo radi u punom kapacitetu.

Ustavni sud Bosne i Hercegovine privremeno je van snage stavio zakone usvojene prošle sedmice u Narodnoj skupštini RS-a, a koji, između ostalog, zabranjuju rad državnih pravosudnih i istražnih institucija u RS-u, predviđaju uspostavljanje entitetskog Visokog sudskog i tužilačkog vijeća, te zakon koji predviđa veću kontrolu nad nevladinim organizacijama i medijima. Odluke Ustavnog suda su obavezujuće.

U petak je do daljnjeg zatvoren Memorijalni centar Srebrenica zbog, kako je saopćeno, nemogućnosti osiguravanja adekvatnih sigurnosnih garancija za zaposlene, saradnike, goste i posjetioce.

Usvajanje zakona, ali i brojne druge zapaljive poruke kojima se poziva vraćanje na “izvorni Dayton”, jačanje institucija RS-a i mirno razdruživanje bosanskohercegovačkih entiteta, stigli su nakon što je predsjednik tog entiteta Milorad Dodik prvostepeno osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane obavljanja funkcije zbog neizvršenja odluka visokog predstavnika.

Međunarodne organizacije podsjetile su u svojim saopćenjima na obavezu poštivanja odluka Ustavnog suda BiH, a reakcija je stigla i od američkog državnog sekretara Marca Rubija koji je rekao da Dodikovi potezi potkopavaju bh. institucije, ugrožavaju sigurnost i stabilnost.

Dodik je ranije zaprijetio svim uposlenicima državnih institucija da moraju preći u entitetske ili će biti krivično gonjeni, zbog čega je izmijenjen i Krivični zakonik RS-a. Ministarstvo unutrašnjih poslova RS-a u četvrtak je pozvalo uposlenike SIPA-e da pređu u entitetsku policiju.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Predmet o snajperskom djelovanju preuzelo sarajevsko Kantonalno tužilaštvo
    Predmet o snajperskom djelovanju u naselju Nedžarići, pokrenut 2021. godine nakon objave videosnimka koji je izazvao brojne reakcije, prenesen je u nadležnost sarajevskom Kantonalnom tužilaštvu, potvrđeno je za Detektor.
    Dan ubijene djece Sarajeva. Foto: Detektor
    Još jedan Dan sjećanja na ubijenu djecu Sarajeva bez optužnica protiv odgovornih
    Polaganjem cvijeća na Spomen-obilježje ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva 1992.–1995., obilježen je Dan sjećanja na ubijenu djecu Sarajeva, za čiju smrt niko od direktnih počinilaca nije odgovarao.