Srijeda, 19 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Jelena Pekić, delegatkinja u Domu naroda koja je napisala inicijativu za pokretanje procedure izrade i donošenja zakona o Gorskoj službi spašavanja (GSS), za Detektor kaže da joj je neprihvatljivo da pripadnici GSS-a, koji su ključni u spašavanju ljudskih života u ekstremnim situacijama, nemaju zakonski garantovana osnovna prava.

Ona pojašnjava da su trenutno bez odgovarajuće zaštite kada se povrijede na zadatku, bez pokrivenih operativnih troškova i zakonske garancije da mogu nesmetano napustiti radno mjesto kada je njihova pomoć hitno potrebna.

“Očekujem da se ovim zakonom konačno uspostavi jasan i pravedan okvir koji će svim spasiocima u Federaciji garantovati jednaka prava i zaštitu, bez obzira na kantonalne razlike”, kaže Pekić i očekuje podršku oba doma Parlamenta Federacije.

“Na kraju, ovo nije pitanje politike, već osnovne društvene odgovornosti prema ljudima koji nesebično ulažu svoje vrijeme i živote kako bi spasili druge”, dodaje ona.

Postojeća zakonska rješenja ne regulišu prava pripadnika GSS-a u ključnim aspektima, navodi se u tekstu inicijative u koju je Detektor imao uvid. Zastupnica u Predstavničkom domu Lana Prlić potvrdila je za Detektor da će inicijativu uputiti ovom domu.

Za spasioce će zakon biti veliki napredak, kaže Fahrudin Dobrača, rukovodilac GSS-a Novi Grad Sarajevo.

“To je nešto što čekamo već duži niz godina. S obzirom da je 2006. godine Zakon o GSS-u Hrvatske donesen, mi željo iščekujemo taj zakon kako bi nam olakšao. Imali bismo sigurnost koja je jako bitna za motivaciju naših spasioca”, kaže Dobrača.

U Kantonu Sarajevo imaju obećanje da će do kraja februara biti spreman nacrt zakona o GSS-u na kome radi radna grupa, kaže Danijela Kristić, zamjenica predsjedavajućeg Skupštine Kantona Sarajevo . On bi trebao da odredi hijerarhiju GSS-a, način finansiranja nadležnosti i postojanje pod ingerencijom Kantonalne uprave civilne zaštite, objašnjava Kristić.

“On onda ide prema Vladi Kantona Sarajevo. Vlada kada usvoji, onda šalje prema Skupštini Kantona Sarajevo, mi stavljamo na dnevni red sjednice i onda ide javna rasprava i onda se usvaja sam prijedlog samog zakona”, objašnjava Kristić.

Zakon će se usklađivati s entitetskim, ukoliko on bude usvojen prije kantonalnog, dodaje ona.

“U suštini, svi kantoni imaju GSS, treba se donijeti zakon na nivou svih kantona, a zakon na nivou Federacije treba biti krovni koji će obuhvatiti sve kantone i prava koja ima GSS u svim kantonima”, pojašnjava Kristić.

Povezane vijesti
Saznajte više
Kolegijum Narodne skupštine ostavio mogućnost stalnog zasjedanja ali uprkos najavama nije donio dramatične odluke
Uprkos najavama i očekivanjima da će kolegijum Narodne skupštine Republike Srpske u utorak navečer donijeti odluku o vanrednom zasjedanju zbog izricanja presude Miloradu Dodiku i Milošu Lukiću, donesena je samo odluka kojom se otvara mogućnost da se nešto tako uradi u budućnosti.
Vijeće ministara povećalo sredstva UIO-u za preko 60 miliona za novu zgradu
Državni revizori potvrdili su pred parlamentarnom Komisijom za borbu protiv korupcije da su utvrđena odstupanja od zakona u procesu nabavke objekta Uprave za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine, na način da je ovoj instituciji na raspolaganje dodijeljen iznos desetine miliona maraka veći od dozvoljenog.
Vojin Pavlović: Pjesme Baje Malog Knindže na skupu 11. jula u Bratuncu
Kantoni ne podržavaju Zakon o zaštiti civilnih žrtava rata