Rješenjem Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) od 16. januara ove godine, objavljenom na zvaničnoj stranici VSTV-a, sudija koji je predsjedavao u Vijeću u predmetu Delimustafić i drugi, Igor Todorović, imenovan je za sudiju Posebnog odjela Vrhovnog suda Federacije za korupciju, organizovani i međukantonalni kriminal.
Protiv ovog rješenje se može pokrenuti upravni spor pred Sudom BiH, a ranije su iz Vijeća za Detektor pojasnili da se, prema Zakonu o VSTV-u, u slučaju pokretanja upravnog spora za tu poziciju odgađa stupanje na funkciju novoimenovanog sudije ili tužioca dok se ne okonča sudski postupak.
Advokat Senad Kreho, koji brani jednog od optuženih u predmetu Delimustafić i drugi, za Detektor pojašnjava da, prema Zakonu o krivičnom postupku FBiH, ukoliko dođe do izmjene predsjednika Vijeća, sve mora krenuti iznova.
“Mogu samo tumačiti Zakon o krivičnom postupku FBiH koji kaže da, ako se predsjednik vijeća izmijeni, pošto je to bio sudac Todorović, a dolazi novi predsjedavajući, sve ide iznova, što znači da se ponovo čita jedna optužnica, pa druga za Lejlu Fazlagić i tako dalje. Dakle, moramo sve iznova krenuti. Nažalost“, kazao je Kreho.
Iz Transparency Internationala u BiH napominju da je i Ustavni sud BiH već ranije kritikovao postupanje sarajevskog Kantonalnog suda.
Damjan Ožegović, viši istraživač i saradnik za pravne poslove Transparency Internationala u BiH, kaže da Kantonalni sud u Sarajevu ne vodi postupak na najefikasniji mogući način i ne koristi sva zakonom propisana sredstva koja omogućuju da vodi postupak u tom smislu.
On pojašnjava da Sud zanemaruje svoju zakonsku obavezu da obezbijedi ispitivanje svjedoka i izvođenje dokaza da bude efikasno za samo utvrđivanje istine, kako bi se izbjegao nepotreban gubitak vremena.
Ožegović dodaje da to posljedično utiče i na povećanje troškova postupka, pogotovo kada u slučajevima obavezne odbrane, gdje se može dovesti u pitanje uživanje prava na suđenje u razumnom roku ili u nekim ekstremnijim slučajevima, može doći do zastarijevanja krivičnog gonjenja.
“Ovdje to neće biti slučaj. Međutim, troškovi postupka i pravo, između ostalog, jer moramo poštovati presumpciju nevinosti – pravo optuženih na suđenje u razumnom roku, ovdje je itekako narušeno“, zaključio je on.
Iz Kantonalnog suda u Sarajevu Detektoru su dostavili podatke da su troškovi službenih Odbrana u predmetu Alija Delimustafić i drugi za 2023. godinu iznosili 50.454 konvertibilnih maraka, a za prošlu godinu, kada je konačno počelo suđenje, 214.644 KM.
Detektor je ranije u više navrata pisao o troškovima Odbrana po službenoj dužnosti u predmetu u kojem je optužnica potvrđena u oktobru 2017. godine.
U novembru 2020. godine Detektor je objavio analizu o troškovima suđenja Delimustafiću i drugima, koje tada još uvijek nije bilo počelo, a u kojoj je navedeno da je advokatima po službenoj dužnosti isplaćeno ukupno 455.394 maraka od pokretanja krivičnog postupka.
Od novembra 2020. godine do maja 2021. godine oni su porasli za skoro 17.000 maraka, dok su za period od maja 2021. do kraja 2022. godine ukupni troškovi Odbrana po službenoj dužnosti iznosili skoro pola miliona maraka, tačnije 495.108 maraka.
Nakon brojnih odgađanja, suđenje Delimustafiću i drugima počelo je u aprilu prošle godine, a optužnica, čije je čitanje trajalo nekoliko ročišta, čitana je dva puta ispočetka.