Analiza

Marinko Brkić izbrisan iz imenika advokata Republike Srpske

Marinko Brkić. Foto: Gerila.info

Marinko Brkić izbrisan iz imenika advokata Republike Srpske

15. Januara 2025.10:23
15. Januara 2025.10:23
Advokat iz Banje Luke Marinko Brkić, za koga je Detektor otkrio da je nastavio zastupati klijente i nakon što je osuđen, izbrisan je iz imenika Advokatske komore Republike Srpske gotovo dvije godine nakon presude.

Brkić je protiv ovih odluka ranije podnio tužbe te zatražio da se one ponište, ali je Okružni sud u Banjoj Luci tužbe odbio kao neosnovane.

Detektor je ranije pisao da je Brkić nastavio zastupati klijente uprkos uslovnoj presudi iz 2021. godine za zloupotrebu povjerenja jer je Advokatska komora Republike Srpske propustila rok da ga izbriše s liste advokata.

Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine tvrdi da je u martu 2024. zaprimilo obavještenje da je advokat Brkić izbrisan iz imenika advokata, dok su iz Državnog suda kazali da su u aprilu 2023. od Advokatske komore Republike Srpske zaprimili odluku o prestanku prava na bavljenje advokaturom te da je to jedini akt koji je Sud zaprimio.

U Zakonu o advokaturi Republike Srpske navodi se da advokatu prestaje pravo na bavljenje advokaturom od dana pravosnažnosti presude, u slučaju osude za krivično djelo koje ga čini nedostojnim za bavljenje advokaturom.

Ali Brkić smatra da je odluka o brisanju te odluka o prestanku prava i rješenje o brisanju suprotno Krivičnom zakoniku Republike Srpske, u kojem stoji da pravne posljedice osude ne mogu nastupiti kad je za krivično djelo učiniocu izrečena uslovna osuda.

Advokatska komora Republike Srpske pojašnjava kako se odluka ne odnosi na ovaj član jer se on ne bavi pitanjem advokatskog poziva, kao i da u Krivičnom zakoniku stoji da osude za određena krivična djela mogu imati za pravnu posljedicu prestanak, odnosno gubitak određenih prava ili zabranu sticanja određenih prava.

“Pravne posljedice ne nastaju na osnovu Krivičnog zakonika, već po osnovu posebnog zakona”, navode iz Advokatske komore.

Okružni sud u Banja Luci. Foto: BIRN BiH

Odluka o brisanju je, prema Advokatskoj komori Republike Srpske, donesena po službenoj dužnosti jer se u slučaju Brkića radi o krivičnom djelu iz grupe krivičnih djela koja ga čine nedostojnim poziva.

Brkić kaže kako je Advokatska komora Republike Srpske protiv njega pokrenula i disciplinski postupak zbog uslovne presude, te da su vanraspravno donijeli odluku o obustavljanju postupka bez prisustva njega i njegovog advokata, zbog čega je podnio žalbu Apelacionom disciplinskom sudu.

U martu 2023. godine Brkić je u Sudu BiH zastupao Dragana Đurđića, optuženog za zločine počinjene u Hercegovini, iako je tada već punih 15 mjeseci bio pravosnažno osuđen za zloupotrebu povjerenja svojih ranijih branjenika.

Zbog toga je Suzana Tomanović, nova braniteljica Dragana Đurđića, predložila da postupak počne ispočetka ili da se predmet razdvoji u odnosu na njenog branjenika, optuženog kao zamjenika komandanta Petog bataljona Nevesinjske brigade Vojske Republike Srpske.

Sud BiH je ovaj prijedlog odbio jer nije bilo ugroženo pravo na odbranu optuženog. Predsjedavajući Sudskog vijeća Davorin Jukić je rekao kako je tadašnji advokat profesionalno obavljao svoju dužnost.

Predsjednik Advokatske komore Republike Srpske Dalibor Mrša je mišljenja kako postoji formalna mogućnost za svakog advokata u istoj situaciji da se ponovo upiše u imenik advokata.

Navodi i mogućnost dokazivanja nezakonitosti odluke te povratak u imenik advokata kao punopravan član.

“Mogućnost obavljanja poziva propisana je i Ustavom, kroz pojedine ustavne norme o pravu na rad. Pitanje nedostojnosti se mora sagledati u cjelovitoj ličnosti radnog čovjeka, ne kroz prizmu jednog izdvojenog momenta koji se jeste desio, ali ima vrijeme za koje je taj momenat nedostojnosti aktuelan, a kad prestaje”, kaže Mrša te dodaje da je ovo pitanje u nadležnosti Izvršnog odbora.

Mrša pojašnjava da bi se morala provesti odluka ukoliko bi Vrhovni sud Republike Srpske poništio odluke entitetske advokatske komore ili Okružni sud u Banjoj Luci svoje odluke.

Krajem juna 2023., Brkiću je istekla uslovna osuda. Prema Krivičnom zakoniku Republike Srpske, uslovna osuda briše se iz kaznene evidencije poslije isteka jedne godine od kada je proteklo vrijeme provjeravanja, pod uslovom da osuđeni za to vrijeme ne učini novo krivično djelo.

Izvršni odbor će se izjasniti u postupku koji je u toku, pojašnjavaju iz Advokatske komore Republike Srpske.

Sudnica Suda Bosne i Hercegovine. Foto: Sud BiH

Brkić smatra da je nakon isteka uslovne osude imao pravo da se nastavi baviti advokaturom jer u tom momentu upravni sporovi koje je pokrenuo nisu bili riješeni.

On je u junu 2023. podnio zahtjev za stavljanje van snage odluke o prestanku prava bavljenja advokaturom i rješenja o brisanju iz imenika. Nakon što Uprava nije odgovorila njegovom zahtjevu, krajem 2023. godine je Odboru za žalbe Advokatske komore Republike Srpske podnio žalbu zbog “ćutanja Uprave”.

U aprilu 2024., Odbor za žalbe je usvojio žalbu Brkića te naložio Izvršnom odboru da u roku od 30 dana donese rješenje po zahtjevu, nakon čega je Brkić ponovno u maju podnio žalbu zbog nedonošenja rješenja.

“Upravni spor, i jedan i drugi kod Okružnog suda, tada nisu bile pravosnažne presude, ni jedna ni druga. Prema tome, u tom momentu oni su morali donijeti odluku na zahtjev Vesne Rujević, kolegice koja je u moje ime podnijela da se meni prizna pravo na daljnje nesmetano obavljanje, a dok se odluči na sudu”, kaže on.

Tvrdi da je Advokatska komora imala pravo donijeti odluku o privremenoj suspenziji, kao u slučaju jednog drugog advokata, koji je, nakon što je bio u pritvoru te imao mjere zabrane, privremeno suspendovan, a koji sada opet obavlja djelatnost.

Brkić navodi da je 17. jula prošle godine podnio zahtjev da se upiše u imenik Advokatske komore.

“Do dan-danas nije donijeta odluka, iako, prema Zakonu o advokaturi, Izvršni odbor je dužan u roku od 30 dana da donese odluku povodom zahtjeva za upis bilo koga”, kaže on.

Dodaje da se 5. decembra Zbor advokata Banja Luka jednoglasno izjasnio da je njegov zahtjev za upis osnovan, ali da se još uvijek čeka odluka Izvršnog odbora o njegovom upisu.

    Aida Trepanić Hebib