Nedjelja, 27 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

“Često se susreću s diskriminacijom i drugačijim pristupom od strane službenika“, kaže ona.

Najčešći oblici nasilja s kojima se osobe s invaliditetom susreću, prema njenim riječima, su verbalno, fizičko, ekonomsko i seksualno nasilje.

“Fizičko nasilje izraženo je pogotovo ako osoba s invaliditetom ima fizičke poteškoće, te refleksno ne može odmah djelovati na osobu koja je zlostavlja i koja brže reaguje od osoba s invaliditetom“, govori Mujan.

Smatra da treba mijenjati zakonski okvir kako bi osobe s invaliditetom bile bolje zaštićene, te da slučajevi nasilja moraju biti adekvatnije procesuirani.

“Mislim da osobe s invaliditetom trebaju biti više uključene u neka predavanja, edukacije, prakse koje se tiču nasilja nad osobama s invaliditetom, kako bi mogli učiti što više o tome, da se više čuje o toj temi, kako bi mogli u budućnost reagovati ako se susretnu s nasiljem“, kaže Mujan.

Ona navodi da osobe s invaliditetom nisu dovoljno edukovane o tome šta je nasilje, kako ga prepoznati i koji sve oblici nasilja postoje. Dodaje da institucije moraju preuzeti ulogu edukatora i više pažnje posvetiti ovoj temi.

“Osobe s invaliditetom jednako vrijede kao i osobe bez invaliditeta. Pristup institucija mora biti jednak za sve, bez bilo kakve diskriminacije“, poručuje.

O nasilju nad ženama s invaliditetom, nastavlja Mujan, malo se govori i ne događa se samo kod kuće, već i na drugim mjestima.

“Često su ovisne o roditeljima, prijateljima i drugim bliskim osobama“, kaže Mujan.

Pozvala je sve koji uoče bilo koji oblik nasilja nad osobama s invaliditetom da isto i prijave, jer osobe s mentalnim invaliditetom nekada nisu ni svjesne da su žrtve nasilja, a osobe s fizičkim invaliditetom ne smiju prijaviti nasilje.

“Osobama s invaliditetom poručujem da se bore da se i njihov glas čuje, da pokažu osobama bez invaliditeta da su jednako vrijedni kao i oni, da nikad ne odustaju, jer ovo društvo može imati jednak pristup za sve”, zaključuje Mujan u kampanji Detektora povodom ovogodišnje međunarodne kampanje protiv nasilja nad ženama i djevojčicama.

Ovu kampanju, pokrenutu 1991. godine, danas obilježava 6.000 organizacija širom svijeta, a počinje 25. novembra, na Međunarodni dan eliminacije nasilja nad ženama, i traje sve do 10. decembra – Međunarodnog dana ljudskih prava.

Važni kontakti za prijavu nasilja:

POLICIJA: 122

SOS telefon za žrtve nasilja u Federaciji BiH: 1265

SOS telefon za žrtve nasilja u RS-u: 1264.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Intervju – Francesca Albanese: Svi samo gledaju kako se u Gazi ponavlja ‘nikad više’ iz Srebrenice
    Kako je moguće da se u Gazi ponavlja ono za što se nakon Srebrenice govorilo “nikad više” i da svi samo gledaju, kaže u intervjuu za Detektor specijalna izvjestiteljica Ujedinjenih nacija (UN) za stanje ljudskih prava na okupiranim teritorijama Palestine, Francesca Albanese, samo nekoliko dana nakon što su je SAD stavile na listu sankcija zbog njenih oštrih izjava o zločinima izraelske vojske nad Palestincima. Albanese je održala govor u Sarajevu, gdje se prisjetila svojih prvih susreta s informacijama o genocidu u Srebrenici.
    Abubacarr M. Tambadou, sekretar Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove. Foto: Detektor
    Intervju – Abubacarr M. Tambadou: Svjedoci genocida se brinu za sigurnost, ali ih mi nećemo napustiti
    Za žrtve je bolno i obeshrabrujuće poricanje zločina nad njima i članovima njihovih porodica, jer ih to ponovo viktimizira, što otežava prelazak iz prošlosti u bolju budućnost, kaže u intervjuu za Detektor sekretar Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (MMKS) Abubacarr M. Tambadou.