Nedjelja, 27 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

On želi da što manje članova s invaliditetom ovisi o socijalnoj pomoći.

“Naš primarni cilj je osposobiti osobu s invaliditetom za samostalan život, kao i to da se radi inkluzija u punom kapacitetu i zabrani bilo koje vrste diskriminacije“, kaže on.

Dervišević je radio na izvještaju o stanju ljudskih prava u Bosni i Hercegovini, koji je podnesen Ujedinjenim nacijama. Kaže da je UN prepoznao osobe s invaliditetom kako bi imao realnu sliku stanja o stvarnim ljudskim pravima i potrebama osoba s invaliditetom.

“Na taj način i mi doprinosimo, pa možda i tjeramo na neki način vlasti u BiH da počinju mijenjati stvari i shvatati ko su osobe s invaliditetom, s kojim vidom diskriminacije se suočavaju i kako ih na najbolji mogući način spriječiti“, kaže on.

Ističe da je kampanja “16 dana aktivizma“ dobar početak razumijevanja svih ugroženih skupina. Kaže da bi se svijest o nasilju prema osobama s invaliditetom povećala kroz edukaciju cjelokupnog društva.

“U svemu tome bitna je i medijska zastupljenost, jer bez javnosti sve o čemu mi pričamo može biti samo kao mrtvo slovo na papiru“, kaže Dervišević.

Osobe s invaliditetom koje su žrtve nasilja susreću se s problemima i kada prijavljuju nasilje.

“Postoje osobe s mentalnim invaliditetom koji je u biti nevidljiv, a takva osoba nije u stanju prijaviti nasilje. Osobe s fizičkim invaliditetom često su žrtve nasilja unutar porodice i teško im je prijaviti člana porodice“, kaže Dervišević.

Smatra da institucije nisu dovoljno uključene u edukaciju osoba s invaliditetom o tome kako da prepoznaju nasilje, koji oblici nasilja postoje i kome da se obrate ukoliko su žrtve nasilja.

Prema njegovom mišljenju, potrebno je donijeti zakone koji bi zaštitili osobe s invaliditetom od nasilja. Udruženje je Federalnom ministarstvu pravde poslalo incijativu za uspostavljanje ureda pravobranitelja za osobe s invaliditetom, kako bi se brže i efikasnije procesuiralo nasilje.

“Poručujem svim građanima da prijave nasilje nadležnim institucijama i ustanovama ukoliko ga uoče, da ne čekaju ni minut“, kaže on.

Nezadovoljan je edukacijom policijskih službenika i onih osoba koje su prve kontakt tačke za osobe s invaliditetom kada prijave nasilje.

“Najčešće osobe s invaliditetom koje su žrtve nasilja jesu žene ili djeca“, objašnjava Dervišević.

Oblici nasilja kojima su izložene žene s invaliditetom, ali i muškarci, jesu verbalno, seksualno, emocionalno, fizičko i ekonomsko nasilje.

“Često su izloženi, naprimjer, uklanjanju ortopedskih pomagala, pa tako osoba s invaliditetom bude 24 sata bez odlaska u zajednicu. To je i mentalno i fizičko nasilje“, kaže Dervišević.

Pozvao je medije da svojim radom skrenu pažnju na probleme osoba s invaliditetom, a javnost da ne zatvara oči pred nasiljem.

“Uistinu nam treba puna podrška svih vas“, kaže Dervišević u kampanji Detektora povodom ovogodišnje međunarodne kampanje protiv nasilja nad ženama i djevojčicama.

Ovu kampanju, pokrenutu 1991. godine, danas obilježava 6.000 organizacija širom svijeta, a počinje 25. novembra, na Međunarodni dan eliminacije nasilja nad ženama, i traje sve do 10. decembra – Međunarodnog dana ljudskih prava.

Važni kontakti za prijavu nasilja:

POLICIJA: 122

SOS telefon za žrtve nasilja u Federaciji BiH: 1265

SOS telefon za žrtve nasilja u RS-u: 1264.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Intervju – Francesca Albanese: Svi samo gledaju kako se u Gazi ponavlja ‘nikad više’ iz Srebrenice
    Kako je moguće da se u Gazi ponavlja ono za što se nakon Srebrenice govorilo “nikad više” i da svi samo gledaju, kaže u intervjuu za Detektor specijalna izvjestiteljica Ujedinjenih nacija (UN) za stanje ljudskih prava na okupiranim teritorijama Palestine, Francesca Albanese, samo nekoliko dana nakon što su je SAD stavile na listu sankcija zbog njenih oštrih izjava o zločinima izraelske vojske nad Palestincima. Albanese je održala govor u Sarajevu, gdje se prisjetila svojih prvih susreta s informacijama o genocidu u Srebrenici.
    Abubacarr M. Tambadou, sekretar Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove. Foto: Detektor
    Intervju – Abubacarr M. Tambadou: Svjedoci genocida se brinu za sigurnost, ali ih mi nećemo napustiti
    Za žrtve je bolno i obeshrabrujuće poricanje zločina nad njima i članovima njihovih porodica, jer ih to ponovo viktimizira, što otežava prelazak iz prošlosti u bolju budućnost, kaže u intervjuu za Detektor sekretar Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (MMKS) Abubacarr M. Tambadou.