Nedjelja, 27 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Donatorsko veče “Uz nju, za njenu slobodu” održat će se u Narodnom pozorištu Sarajevo 27. decembra. Drinjaković kaže da im je cilj poslati poruku o tome koliko je važno misliti na žene koje, nakon što su preživjele nasilje, trebaju nastaviti život i biti funkcionalni članovi društva.

Tokom 20 godina izvještavanja o rodno zasnovanom nasilju, Drinjaković se susretala s brojnim izazovima, a jedan od njih je raditi intervju sa žrtvom.

“Morate osigurati da je žena u sigurnoj zoni. Morate imati prisustvo ili psihoterapeuta ili socijalnog radnika i apsolutno joj morate pružiti svaku vrstu zaštite i zaštititi, ne samo identitet nego i način na koji pričate tu priču ne smije naštetiti njezinom dostojanstvu”, govori ona.

Smatra da takve priče iziskuju posebnu vrstu senzibiliteta, a ostavljaju vas emotivno uznemirene “kad shvatite da se to dešava svuda oko nas”.

“Istovremeno generišu posebnu vrstu energije, da nastavimo pričati o ovome i da pokušamo djelovati na način da te žene znaju da nam nisu samo sagovornice, nisu samo žrtve, one su žene s identitetima. One su žene koje imaju svoje želje, snove, nadanja, imaju djecu za koju žele i vjerovatno sve najbolje i trebamo ih prihvatiti kao takve”, kaže Drinjaković.

Borbu protiv rodno zasnovanog nasilja naziva “generacijskom” jer se poveća svijest o ovom problemu. Ističe da je prevencija nasilja jednako važna kao i sankcionisanje jer djecu treba učiti da nasilje nikada nije opcija.

Motiv za rad na temama o rodno zasnovanom nasilju joj je nada da će promijeniti svijest kod osobe koja čita tekstove u Graciji i da će ta osoba reći da nije uredu da se čini nasilje.

“To je naša mala pobjeda. U uvijek računam da će, za 50 ili 100 godina, kada se budu neki istraživači bavili medijskim djelovanjem ovog našeg perioda, reći: ‘Oni su radili dobre stvari’”, kaže ona.

U godinama nakon ulaska u novinarstvo i nakon svih ispričanih priča, i dalje vjerujem i mislim da možemo mijenjati stvari, kaže Drinjaković.

Mladim kolegama i kolegicama poručuje da može biti frustrirajuće raditi na ovim temama, ali poručuje da će promjene doći nakon nekog vremena.

“Sjećam se svog entuzijazma i početaka, ideala koji s vremenom nestanu, upoznate ljude koji možda nisu onakvi kakvima se čine, mislite da nema više načina da se mijenja svijet. S druge strane, čak i kad imate puno izazova i frustracija u svakodnevnom radu u medijima, pomislite da jedna priča može promijeniti sve”, kaže ona.

Ako ponavljamo neke stvari, ako to uđe u društveni kontekst, ako postane općeprihvatljiva činjenica da ćemo iskorijeniti nasilje, ako ćemo se uspješno boriti protiv njega, onda medijski posao stvarno ima smisla i nemojte nikad odustajati, poruka je Mersihe Drinjaković u kampanji Detektora povodom ovogodišnje međunarodne kampanje protiv nasilja nad ženama i djevojčicama.

Ovu kampanju, pokrenutu 1991. godine, danas obilježava 6.000 organizacija širom svijeta, a počinje 25. novembra, na Međunarodni dan eliminacije nasilja nad ženama, i traje sve do 10. decembra – Međunarodnog dana ljudskih prava.

Važni kontakti za prijavu nasilja:

POLICIJA: 122

SOS telefon za žrtve nasilja u Federaciji BiH: 1265

SOS telefon za žrtve nasilja u RS-u: 1264

    Najčitanije
    Saznajte više
    Intervju – Francesca Albanese: Svi samo gledaju kako se u Gazi ponavlja ‘nikad više’ iz Srebrenice
    Kako je moguće da se u Gazi ponavlja ono za što se nakon Srebrenice govorilo “nikad više” i da svi samo gledaju, kaže u intervjuu za Detektor specijalna izvjestiteljica Ujedinjenih nacija (UN) za stanje ljudskih prava na okupiranim teritorijama Palestine, Francesca Albanese, samo nekoliko dana nakon što su je SAD stavile na listu sankcija zbog njenih oštrih izjava o zločinima izraelske vojske nad Palestincima. Albanese je održala govor u Sarajevu, gdje se prisjetila svojih prvih susreta s informacijama o genocidu u Srebrenici.
    Abubacarr M. Tambadou, sekretar Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove. Foto: Detektor
    Intervju – Abubacarr M. Tambadou: Svjedoci genocida se brinu za sigurnost, ali ih mi nećemo napustiti
    Za žrtve je bolno i obeshrabrujuće poricanje zločina nad njima i članovima njihovih porodica, jer ih to ponovo viktimizira, što otežava prelazak iz prošlosti u bolju budućnost, kaže u intervjuu za Detektor sekretar Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (MMKS) Abubacarr M. Tambadou.