Četvrtak, 3 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Internet Governance Forum. Foto: EPA-EFE/SALVATORE DI NOLFI

Forum za upravljanje internetom (IGF) je posljednji put u BiH održan 2017. godine.

Nakon pet godina pauze, u Sarajevu će se diskutovati o upravljanju internetom i ljudskim pravima, cyber sigurnosti, negiranju genocida i ratnih zločina, te mržnji na internetu.

Ovaj forum se posmatra kao internacionalna arena za diskusije i saradnju o temama koje se odnose na razvoj informacionog društva, te ima tendenciju da proizvede praktične ideje za dalje aktivnosti od strane samih učesnika, ali i rezultira promjenama i uspjesima koji se zatim predstavljaju na idućem godišnjem skupu.

Glavni fokus Foruma bit će cyber sigurnost – prvi put će biti predstavljen novi izvještaj o takvim prijetnjama u BiH – kao i sloboda izražavanja i medija na internetu i historijski revizionizam, nasilje nad ženama i marginalizovanim grupama putem informacionih i komunikacionih tehnologija.

‘’Forum za upravljanje internetom Bosne i Hercegovine predstavlja svetionik inkluzivnog diskursa i saradnje koji oblikuju prostor digitalne politike. U našem međusobno povezanom svijetu, pristup koji uključuje cijelu zajednicu služi kao vitalna platforma za okupljanje različitih stanovišta na jednom mjestu, osiguravajući da javne digitalne politike zaista odražavaju potrebe i težnje svih ljudi, podstičući inovacije, ubrzavajući održivi razvoj i usmjeravajući nas prema svjetlijoj digitalnoj budućnosti”, navodi se u izjavi Sekretarijata Ujedinjenih nacija Foruma za upravljanje internetom.

Poruke s ovogodišnjeg foruma u BiH bit će prenesene i na globalnom IGF-u, koji se održava u Tokiju sa temom “Internet koji želimo – osnaživanje svih ljudi”. Globalni IGF se od 2006. godine održava pod pokroviteljstvom Ujedinjenih naroda.

Organizacioni komitet Foruma u Sarajevu za 2023. godinu čine BIRN BiH, Centar za izvrsnosti u cyber sigurnosti (CSEC), BHNIX.baCentar za edukaciju sudija i tužilaca Federacije Bosne i Hercegovine, Fakultet političkih nauka u Sarajevu te Logosoft, a podržavaju ga Internet Societ Foundation, Britanska ambasada u BiH, te Hanns Seidel Stiftung in Sarajevo.

Na Forumu će među panelistima biti domaći i strani stručnjaci za informatičke i telekomunikacione sisteme, predstavnici pravosuđa, novinari i aktivisti za ljudska prava, te predstavnici akademske zajednice i borci za promociju i zaštitu slobode mišljenja i izražavanja.

Za više informacija posjetite program BH IGF-a 2023.

 

Najčitanije
Saznajte više
Tužilaštvo obustavilo istragu protiv Diane Kajmaković, vraća se na radno mjesto
Državno tužilaštvo obustavilo je istragu protiv Diane Kajmaković, bivše zamjenice glavnog tužioca ovog tužilaštva. Kajmaković je za Detektor potvrdila da se već sutra vraća na posao.
Rješenje Ustavnog suda BiH kao nalog Državnom tužilaštvu za ministra Bukejlovića
Ustavni sud Bosne i Hercegovine donio je rješenje o neizvršenju odluke ovog suda koja se odnosi na privremeno stavljanje van snage Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Republike Srpske, uz obrazloženje da entitetski ministar pravde Miloš Bukejlović donošenjem pravilnika o postupku kandidovanja i izbora prvih članova VSTV-a RS-a nije poštovao konačnu i obavezujuću odluku, što povlači krivičnu odgovornost.
Fotografija sudije Kelemana sa stranačkim funkcionerom SNSD-a