Ponedjeljak, 28 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Predstavljanje Registra koncesija u Banjoj Luci. Foto: Transparency International

Srđan Traljić, portparol Transparencyja, za Detektor objašnjava da je razlog za objavu Registra činjenica da većina informacija iz ove oblasti nije dostupna javnosti u kojoj se dešavaju ogromne nepravilnosti, krše se zakoni, koncesionari ne plaćaju svoje obaveze, a vlasti kriju te informacije od građana.

Dodao je da su se mediji više bavili javnim nabavkama u kojima je, za razliku od koncesija, sve transparentno.

“U cijeloj BiH prošle godine naplaćeno je nekih 125 miliona maraka, i to je manje nego 2021., uprkos činjenici da svi drugi prihodi od PDV-a, od direktnih poreza i doprinosa značajno rastu, a u koncesijama imamo ravnu liniju. Od 2015. smo objavili podatke, a nemamo neki značajniji rast tih prihoda. Razlog tome je što brojni koncesionari ne plaćaju svoje obaveze, a vlasti odbijaju dostaviti te informacije“, navodi Traljić.

Kako je objasnio, Transparency je pokušao dobiti sve podatke od institucija, od kojih im vlade Republike Srpske, Kantona 10 i Kantona Sarajevo nisu dostavile nikakve podatke o uplatama koncesionara niti o dugovima. Dodao je da su im drugi nivoi vlasti dostavili parcijalne informacije, a neki nivoi u cijelosti.

“Ono što smo vidjeli iz tih dostavljenih informacija jeste da brojni koncesionari imaju ogromne dugove, da su neki od njih ugašeni, nastala su ta sporna potraživanja i mi smo već podnijeli prve prijave protiv nadležnih organa“, kazao je Traljić.

Prema njegovim riječima, u BiH vlada trend da ne postoji nikakva kontrola realizacije ugovora, a javni prihodi se naplaćuju na osnovu onoga što prikaže koncesionar u svom izvještaju. Naveo je i da je većina koncesija dodijeljena u oblasti eksploatacije mineralnih resursa.

Transparency u svom izvještaju navodi da je za sada dobio podatke o 735 koncesija i 528 koncesionara sa svih nivoa vlasti u BiH, a objava samih podataka je jedan od koraka u prevenciji korupcije i zloupotrebe javnih resursa.

“Samo 95 koncesionara za koje su vlasti dostavile podatke, trenutno duguje oko 14,1 miliona maraka, ali je taj iznos daleko veći s obzirom na to da se kriju podaci o dugovima brojnih koncesionara i da se vrši eksploatacija prirodnih bogatstava bez zaključenih ugovora, zbog čega se potraživanja od koncesija ne evidentiraju po svim osnovama“, stoji u izvještaju Transparencyja koji je javnosti predstavljen u petak, 28. aprila, u Banjoj Luci.

Nakon uočenih nepravilnosti, Transparency je uputio i prve prijave nadležnima.

Najčitanije
Saznajte više
Ured disciplinskog tužioca zatražio sankcionisanje sutkinje iz Mostara
Ured disciplinskog tužioca zatražio je od Disciplinske komisije Visokog sudskog i tužilačkog vijeća da zbog nemara ili nepažnje u vršenju službene dužnosti i neopravdanog kašnjenja u izradi odluke ili procesnim radnjama kazni sutkinju Mirjanu Kevo, dok je njen punomoćnik predložio oslobađajuću odluku.
Državno tužilaštvo formiralo predmet protiv entitetskog ministra Miloša Bukejlovića
Državno tužilaštvo formiralo je predmet protiv ministra pravde Republike Srpske Miloša Bukejlovića zbog neizvršavanja odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine o privremenom stavljanju van snage zakona kojim bi se formiralo paralelno entitetsko pravosudno regulatorno tijelo, saznaje Detektor.
Visoki predstavnik obustavio finansiranje SNSD-a i Ujedinjene Srpske