Srijeda, 21 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

godine strijeljali oko 200 Bošnjaka i Hrvata.

Jasmin Mešković, predsjednik Saveza, kaže da će uz pomoć članica ovog Saveza organizovati obilježavanje godišnjice zločina “kada je u organizaciji policije Prijedora izvršeno izvođenje, određivanje, prevoženje oko 200 logoraša na Vlašiću na Korićanskim stijenama”.

“Svi su strijeljani, pobacani u jamu koja je dubine preko 200 metara”, kaže Mešković.

On ističe da je u ovim masovnim egzekucijama bilo preživjelih koji su uspjeli prenijeti svjedočenja o tome šta je se desilo.

“I ove godine je svakako prilika da žrtve, porodice žrtava, prijatelji i svi oni koji imaju osjećaje i poštovanje odaju počast i sjećanje na sve žrtve, da budu u funkciji istorije svjedočenja, kulture sjećanja, da se bore protiv zaborava, kako na žrtve strijeljana na Korićanskim stijenama tako i sve žrtve u BiH tokom perioda 1992.- 1995. godine“, kaže Mešković.

Dodaje da se posmrtni ostaci sa zadnje ekshumacije na Korićanskim stijenama nalaze se u identifikacionom centru Šejkovača.

„Nažalost, ti posmrtni ostaci nisu kompletni”, kaže Mešković i dodaje da će proces ekshumacija i traženja posmrtnih ostaka još prilično potrajati.

On kaže da su Korićanske stijene jedan poseban spomenik o samoj strukturi odabira tih ljudi, o namjeri zločinaca da taj čin izvrše.

„Ti ljudi koji su strijeljani na Korićanskim stijenama ili njihove porodice su dale po 100 maraka da ih puste u Travnik. Međutim smišljeno je bilo uzimanje novaca i smišljen je čin unaprijed i znalo je šta će se desiti na Korićanskim stijenama i na kraju to se i obistinilo”, kaže Mešković.

Osim Darka Mrđe, koji je pred Haškim tribunalom priznao krivicu za zločin počinjen na Korićanskim stijenama i osuđen je na 17 godina zatvora, u Sudu BiH je pravosnažno osuđeno deset prijedorskih policajaca.

Kazne dugotrajnog zatvora od po 23 godine su dobili Saša Zečević, Radoslav Knežević i Marinko Ljepoja; Zoran Babić je osuđen na 22 godine, a Milorad Škrbić i Dušan Janković na po 21 godinu zatvora. Zatvorska kazna u trajanju 15 godina izrečena je Željku Stojniću.

Damir Ivanković je osuđen na 14 godina, Ljubiša Četić na 13, a Gordan Đurić na osam godina zatvora, i njima trojici su kazne izrečene po sporazumima o priznanju krivnje koje su potpisali s Tužilaštvom BiH.

(Autor: Vera Kukrić)

US ambasada

 

“Objavljivanje ovog teksta je finansirano grantom Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država (Department of State).  Mišljenja, nalazi i zaključci koji su ovdje navedeni pripadaju autorima i ne odražavaju nužno mišljenja, nalaze i zaključke Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država.“

    Najčitanije
    Saznajte više
    NSRS usvojila zakon kojim se ukida finansiranje svim strankama iz budžeta
    Nakon što je visoki predstavnik Christian Schmidt zabranio finansiranje vladajućim strankama u Republici Srpskoj, entitetska skupština usvojila je Prijedlog zakona o finansiranju političkih organizacija, kojim se ukida finansiranje iz budžeta svih političkih stranaka.
    Perduv zatražio naknadu nematerijalne štete zbog diskriminacije MUP-a RS-a i neosnovanog hapšenja
    Ozren Perduv, koji je zbog višegodišnje diskriminacije tužio Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske, saslušan je u svojstvu oštećenog pred Osnovnim sudom u Banjoj Luci, gdje je kazao da zbog neosnovanog hapšenja i danas ima posljedice, dok su njegovi svjedoci izjavili da ga je policija izdvajala iz grupe aktivista “Pravda za Davida” bez posebnog razloga.