Petak, 23 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Dio dokumentacija je predat nakon što su predstavnici Crvenog krsta i instituta za nestale u Sarajevu obnovili sporazum o prenosu i korištenju informacija pribavljenih iz međunarodnih arhiva, a koje se odnose na nestale osobe u BiH.

Elmir Camić, šef delegacije Crvenog krsta u Sarajevu je kazao kako se radi o milionima stranica dokumenata koje do sada nisu sistematski pretražene, a koje bi mogle dovesti do pronalaska grobnica i time okončati neizvjesnost kojoj su decenijama izložene porodice nestalih osoba.

“Međunarodni komitet Crvenog krsta ima pristup arhivama međunarodnih aktera kao što su tribunal u Hagu, posmatračka misija Evropske komisije ili sjedište NATO-a. Osim toga su nam neke od država, koje su imale mirovne misije na ovim prostorima, dale pristup svojoj dokumentaciji kao što su Holandija, Francuska i Italija“, kazala je Camić.

Nikola Perišić, predsjedavajući Kolegija direktora Instituta za nestale osobe izrazio je nadu da će sporazum ubrzati proces traženja nestalih, kao i da se Institut obavezuje na slanje povratnih informacija Crvenom krstu o aktivnostima koje budu provedene na osnovu zaprimljenih informacija i dokumenata.

“Institut za nestale osobe će proslijediti Međunarodnom komitetu Crvenog krsta sve početne informacije koje su vezane za aktivne slučajeve prema spisku Centralne evidencije nestalih osoba i specifične događaje u vezi njihovog nestanka te preuzeti punu odgovornost za obradu zaprimljenih dokumenata i informacija.

U BiH se traga za više od 7.000 nestalih osoba, a najveću prepreku u njihovom pronalasku predstavlja nedostatak vjerodostojnih informacija o pojedinačnim i masovinim grobnicama, kazali su iz Instituta.

Predstavnici Crvenog krsta i Instituta su pozvali sve domaće institucije i međunarodne aktere da omoguće pristup svojim arhivama i podrže proces traženja nestalih, kao i pojedince koji imaju inforamcije o mogućim lokacijama grobnica da kontaktiraju nadležne organe.

Najčitanije
Saznajte više
Naredne sedmice iznošenje žalbi na presudu za zločine u Lukavcu
Ročište na kojem će Tužilaštvo Bosne i Hercgovine i Odbrane iznijeti žalbe na prvostepenu presudu u predmetu u kojem su sedmorica optuženih osuđena na ukupno 30 godina zatvora za zločin protiv civilnog stanovništva u Lukavcu 1992. godine, zakazano je za ponedjeljak, 26. maja, potvrđeno je iz Državnog suda za Detektor.
Godišnjica stradanja i tridesettrogodišnja nada za pronalaskom nestalih s područja Bradine
U Bradini kod Konjica za vikend će biti obilježene trideset i tri godine od stradanja 48 civila srpske nacionalnosti, od kojih se pet još uvijek vode kao nestali.
U subotu obilježavanje 33. godišnjice napada na Kozarac