Srijeda, 5 Februara 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
_
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Fadil Novalić i Fahrudin Solak pred Sudom BiH. Foto: BIRN BiH.

Kako je objavljeno na stranici Ministarstva finansija SAD-a, na crnoj listi je Fadil Novalić, trenutni federalni premijer, kojem se pred Sudom BiH sudi zbog zloupotrebe prilikom nabavke stotinu respiratora zajedno s još nekoliko osoba.

Kako se navodi u saopćenju, Novalić je zloupotrijebio podatke o penzionerima u korist vlastite političke stranke i suprotno zakonima BiH. 

U sedmici prije izbora 2018. godine, Novalić je, prema saopćenju, koristio podatke o penzionerima do kojih je došao preko službenog položaja kako bi slao pisma u kojima je naveo svoja postignuća i obećavao povećanje penzija u zemlji u kojoj pitanje penzija ima jaku političku važnost. Ova radnja krši zakone Bosne i Hercegovine i odražava širi, javno objavljen obrazac korištenja političkog uticaja za ličnu ili stranačku korist, te podrivanje demokratskih procesa ili institucija u BiH.

Na američkoj crnoj listi je i Slobodan Stanković, kao i njegova firma iz Laktaša “Integral Inžinjerig”.

Stanković i firma u njegovom vlasništvu, kako se navodi, dovode se u vezu s korupcijom u građevinskom sektoru, gdje je “Integral Inžinjerig” dobila jedne od najvećih projekata u Republici Srpskoj. Stanković je također bivši vlasnik Alternativne televizije iz Banja Luke.

Stanković je stavljen na crnu listu jer je materijalno pomogao, sponzorirao ili pružio finansijsku, materijalnu ili tehnološku podršku ili robu ili usluge Dodiku. 

SAD su ranije uvele sankcije nekadašnjoj glavnoj državnoj tužiteljici Gordani Tadić zbog podrivanja demokratskih procesa na Zapadnom Balkanu, te delegatu Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Asimu Sarajliću zbog koruptivnih radnji. Zbog ocjene da su svojim potezima “ugrozili stabilnost regiona podrivanjem Dejtonskog mirovnog sporazuma i demokratskih procesa ili institucija”, sankcije su uvedene i Marinku Čavari, predsjedniku Federacije, te Alenu Šeraniću, ministru za zdravstvo i socijalnu zaštitu Republike Srpske.

Prošle sedmice SAD su uvele sankcije i Diani Kajmaković, državnoj tužiteljici, uz objašnjenje da je smatraju odgovornom za korupciju ili saučesništvo u korupciji, te potkopavanje demokratskih procesa ili institucija na Zapadnom Balkanu.

Sankcije su ranije uvedene članu Predsjedništva BiH Miloradu Dodiku, kao odgovor na “koruptivne radnje i kontinuirane prijetnje stabilnosti i teritorijalnoj cjelovitosti BiH”.

Tada su na listu sankcija dodani i Mirsad Kukić, zastupnik u Parlamentarnoj skupštini BiH, kao i Milan Tegeltija, savjetnik Milorada Dodika i bivši predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV), kojima je, kao i Tijani Tegeltiji, zabranjen ulazak u SAD.

Povezane vijesti
Saznajte više
Usvojen Zakon o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja nad ženama u Federaciji
Predstavnički dom Parlamenta Federacije jednoglasno je usvojio prijedlog zakona koji bi trebao poboljšati zaštitu nasilja u porodici i bolje sprečavati nasilje prema ženama.
Ministar Forto podržava projekat Južne interkonekcije, a ističe da nije ni protiv Istočne
Državni ministar Edin Forto kazao je pred parlamentarnom Komisijom za borbu protiv korupcije da podržava projekat Južne interkonekcije, ali da njegovo ministarstvo nije nadležno iako imaju sistematizirano radno mjesto u odsjeku za cjevovodni transport.
Radovan Karadžić prebačen u ambulantni dio zatvora
Četiri i po godine zatvora za planiranje terorističkog napada