Srijeda, 16 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Predsjedavajući Komisije Ilija Cvitanović rekao je da je OSA, prema riječima Džuve, u skladu sa zakonom sudjelovala u dovođenju Dodika na Sud i Tužilaštvo BiH, te da bi se ta radnja teško realizovala bez ove agencije.

“Sve je rađeno u dogovoru sa Sudom i Tužiteljstvom BiH i, podvlačim, sudjelovala je Obavještajno-sigurnosna agencija. Direktor OSA-e nije vozio gospodina Dodika i to je ono što vam mogu reći od službenih podataka”, kazao je Cvitanović novinarima nakon sjednice Komisije, koja nije bila otvorena za javnost.

Cvitanović je rekao da je stav Komisije da je OSA djelovala u interesu svih građana BiH, u interesu deeskalacije odnosa u BiH te da je uloga OSA-e u tom procesu bila bitna.

Rekao je da je Džuvo negirao da dovođenje Dodika ima implikacije na druge procese koji se vode protiv Dodika, uključujući i iščekivanje drugostepene presude za neizvršenje odluka visokog predstavnika.

“Vrlo jasno je rekao da nema i da očekuje da će pravna država suditi svakom na identičan način, pa zvao se on Dodik ili nekako drugačije”, kazao je Cvitanović.

Cvitanović je rekao da Džuvo nije odgovorio na pitanje da li je bio u automobilu s Dodikom dok se vozio u Sud BiH.

“Sve što je urađeno, urađeno je u dogovoru Obavještajno-sigurnosne agencije, Tužiteljstva i Suda BiH. Ništa samoinicijativno i samovoljno nije radila OSA. Teško je očekivati da bilo koji pojedinac u BiH može izazvati situaciju u društvu u kojoj se zvecka oružjem, u kojoj se može dogoditi da neko nastrada”, rekao je Cvitanović odgovarajući na pitanje da li ovakvo ponašanje institucija Dodika dovodi u povlašten položaj.

Kazao je da smatra da je uloga OSA-e bila zakonita te da Sud i Tužilaštvo BiH nastavljaju svoj posao u ovom procesu protiv Dodika. Cvitanović je rekao da u svemu tome nije učestvovao niko iz međunarodne zajednice.

Ilija Cvitanović. Foto: Detektor

Zajednička komisija za nadzor nad radom Obavještajnо-sigurnosne agencije BiH saslušala je danas direktora OSA-e BiH Almira Džuvu nakon što je portal Istraga objavio informaciju da je on dovezao predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika u prostorije Suda i Tužilaštva BiH, nakon čega je Dodiku ukinut pritvor.

Milorad Dodik se prije dvije sedmice dobrovoljno prijavio u Tužilaštvo BiH u pratnji advokata da bi bio ispitan kao osumnjičeni za napad na ustavni poredak, nakon čega mu je ukinut ranije određeni pritvor jer se nije odazvao pozivu na saslušanje, objavljeno je u zajedničkom saopštenju Državnog tužilaštva i suda.

Nakon brojnih reakcija i kritika Državnom tužilaštvu i sudu zbog ovakve odluke, iz Ureda disciplinskog tužioca su za Detektor ranije potvrdili da će u dijelu svojih nadležnosti razmotriti navode o održanom ročištu u sudskom, odnosno tužilačkom predmetu. Iz Tužilaštva i Suda se više nisu oglašavali.

Član Komisije Albin Muslić kazao je da ga je zanimalo u kojoj formi je OSA učestvovala u akciji.

“Odgovor je bio da se radilo o operativnim aktivnostima, dolaska Dodika do zgrade Suda BiH”, kazao je Muslić nakon sjednice.

“Indikativno je da nekoliko mjeseci nakon raspisane centralne potrage odjedanput se pojave gospodin Dodik, gospodin Višković i gospodin Stevandić pred Sudom BiH. Vidimo da su njih trojica, upravo ono što su govorili u prethodnih nekoliko mjeseci, anulirali svojim dolaskom pred Sud BiH, da je taj postupak u toku”, naveo je Muslić.

Član Komisije Nenad Vuković rekao je da je na sjednici kazao da je Džuvo trebao prema javnosti iskomunicirati šta je tačno od onih informacija koje su se pojavile.

“Sama ta činjenica da ne želi komunicirati s javnošću doprinosi sumnjama u cijeli ovaj posao, da li je on zakonit, da li je trebao da se izvede na ovaj način”, kazao je Vuković.

Nije se složio s Ilijom Cvitanovićem te je dodao da ono što je on rekao, nije stav Komisije.

“Nama nedostaje još informacija kako bismo mogli imati potpunu sliku šta se zaista desilo vezano za cijeli ovaj slučaj”, kazao je Vuković te dodao da Džuvo smatra da je sve urađeno u skladu sa zakonom.

Vuković je mišljenja da nedostaju ključne informacije iz pravosuđa, odnosno Suda i Tužilaštva BiH, da bi se dobila kompletna slika oko toga ko je i šta dogovarao.

“Sama činjenica da direktor nije odgovorio na pitanje da li je bio u vozilu, meni govori dosta. Možda drugima ne govori. Ne možemo nakon ove sjednice donijeti nikakav zaključak”, kazao je on.

Kazao je da su potrebni odgovori Tužilaštva i Suda na pitanja da li je neko bio garancija da će u roku od sat vremena Milorad Dodik biti pušten te da će biti ukinut pritvor.

“Za taj posao nam ne može dati odgovor direktor OSA-e. Očigledno da nam treba odgovor Tužilaštva i Suda da bismo imali kompletnu sliku tog dana”, kazao je Vuković.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Perduvu Republika Srpska zbog diskriminacije dužna isplatiti 17.000 maraka
    Osnovni sud u Banjaluci donio je prvostepenu presudu u korist Ozrena Perduva, aktiviste grupe “Pravda za Davida” koji je tužio Republiku Srpsku zbog diskriminacije, te naredio da mu se isplati nematerijalna šteta u iznosu od 17.000 maraka i zabranjuje daljnja diskriminacija.
    Odbijen prijedlog za pritvor optuženom za zločine u Zvorniku
    Sud Bosne i Hercegovine odbio je prijedlog za određivanje pritvora Draganu Spasojeviću, optuženom za zločine počinjene u Zvorniku 1992. godine, potvrđeno je za Detektor.
    Oslobođeni za zločine u Zecovima tuži BiH
    Mehmedagić: Ne sjećaju se studenta Osmana Mehmedagića