Petak, 18 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Unapređenje nauke, prakse i obrazovanja u domenu prava, realizacija projekata, razmjena iskustava i informacija stručnog i naučnog karaktera neki su od ciljeva saradnje koju su potpisali rektor IUS-a Ahmet Yıldırım i direktor BIRN-a BiH Denis Džidić.

Docent na IUS-u Mirza Ljubović kazao je da je saradnja potekla na osnovu želje za kolaboracijom s nevladinim sektorom i institucijama koje propagiraju medijske vrijednosti, razvijaju kulturu istraživanja i medijskog prava, a BIRN BiH, kako je naveo, zbog toga i cijene.

Ljubović je rekao da saradnjom žele potaći organizaciju zajedničkih predavanja, konferencija i drugih aktivnosti kojima bi studentima ponudili praksu van nastave.

“Da studentima ponudimo i taj dio prakse, ali s druge strane i zbog razvoja veoma važnih projekata, veoma važnih predavanja, koja će za javnost biti veoma bitna – o tranzicijskoj pravdi, restorativnoj pravdi, razvijanju kulture sjećanja”, kazao je Ljubović.

Džidić je rekao da je BIRN BiH sretan da gradi što više partnerstava s akademskim institucijama kako bi osigurao sinergiju između istraživačkog novinarstva, BIRN-ovih nalaza i iskustava, posebno u oblastima tranzicijske pravde i vladavine prava s akademskom zajednicom i istraživačima.

“Ovo je najbolji put da se naši materijali koriste u edukativne svrhe i pomogne dugoročna izgradnja boljeg društva”, kazao je Džidić.

Ranije je BIRN BiH potpisao nekoliko memoranduma u različitim kantonima koji nastavnicima i profesorima omogućava korištenje interaktivne platforme pri realizaciji programskih sadržaja nastavnog predmeta historija.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Odbijen zahtjev Miće Stanišića za prijevremeno puštanje na slobodu
    Predsjednica Međunarodnog mehanizma za krivične sudove (MMKS), sutkinja Graciela Gatti Santana, odbila je zahtjev Miće Stanišića za prijevremeno puštanje na slobodu, navodeći težinu zločina za koje je osuđen na 22 godine zatvora i nedostatak dokaza o njegovoj rehabilitaciji.
    Ruski kampovi u BiH dio obračuna Bruxellesa i Moskve
    Bosna i Hercegovina spomenuta je u razmjeni oštrih riječi između Rusije i Evropske unije, a u centru pažnje je Moldavija – u kojoj su za septembar zakazani parlamentarni izbori. U isto vrijeme, visoki zvaničnik u Republici Srpskoj nastavlja s negiranjem postojanja kampova.
    Direktor OSA-e odbio odgovoriti je li bio s Dodikom u vozilu