Govoreći povodom 30 godina od potpisivanja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH, na posebnoj sjednici Narodne skupštine RS-a (NSRS) Dodik je kazao da ne poziva na otcjepljenje.
“Prije 30 godina na američkom tlu sklopljen je veliki mir. Taj mir koji je postignut nazvan je Dayton i on nije rođen iz ideologije ili imperijalnih težnji, nego iz nužde i jasne vizije. Nije savršen, nije utopija, ali je stvaran i funkcionisao je 30 godina održavanja mira zahvaljujući Daytonu, koji je potvrdio RS, stvorio Federaciju i samu BiH”, rekao je Dodik.
Nekoliko puta ponovio je da RS i Srbi “slave mir i dan ratificiranja sporazuma”, dok Federacija slavi “dan kada je počeo rat – 1. mart”. Dodik je kazao da je RS do sada živjela u skladu s Daytonom te da smatraju da je on “jedina osnova za naš boravak u BiH”.
“Od prvih dana nakon potpisivanja Daytona, pogotovo nakon 2021., taj dogovor se sve više napada. Danas vam se obraćam s pozivom da krenemo na direktne razgovore s Federacijom, da krenemo na vraćanje osnova BiH. To ne znači secesija, eskalacija, ne znači odustajanje od mira – to znači povratak na sporazum koji je u prvom redu donio novu ustavnopravnu činjenicu, politički poredak, a time i mir”, rekao je on obraćajući se narodnim poslanicima.
Dodik je rekao da se Ustav BiH, kao i Dayton, može mijenjati samo uz saglasnost dva entiteta i tri konstitutivna naroda. Uzrok krize u BiH vidi u “pogrešnom tumačenju ustava i zakona”, te se zalaže za doslovno tumačenje Daytona jer je “sve funkcionisalo dok ga nisu počeli nasilno mijenjati”.
“Sporazum nije predvidio centralističku i unitarnu državu, on je upravo nije dozvolio jer je shvatio da samo na taj način može BiH da živi”, rekao je Dodik.
Kao i u ranijim obraćanjima, ponovo je vrijeđao visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta i imenovao ga kao “krivca za krizu u državi”. Kazao da je “intervencijama visokih predstavnika, koji nikome ne polažu račun, narušen Dayton”.
“Ne postoji nijedna odredba koja stranom neizabranom birokrati daje prava da inkriminiše neslaganje u BiH, ne postoji nijedna odbredba koja dozvoljava da državna imovina bude konfiskovana dekretom tog birokrate ili bilo koga drugog, ne postoji nijedna odbredba da jedna strana, entitet nameće rješenja drugim što je masovna praksa”, rekao je Dodik.
Ponovio je da Schmidta kao visokog predstavnika nije potvrdilo Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija te se pozvao na Aneks 10 Daytonskog mirovnog sporazuma kojim se, kako kaže, to propisuje. On je poslao zahtjeve međunarodnoj zajednici i iskazao zahvalnost Ruskoj Federaciji i Kini.
“Kada su Schmidta pokušali da nametnu po svaku cijenu, Rusija se usprotivila, Kina nije dala saglasnost i nikada nije potvrđeno da je on za to što se lažno predstavlja. Nije nikakav visoki predstavnik, on je visoki mešetar”, rekao je Dodik.
Od Bošnjaka i Hrvata zatražio je da parlamenti ponište sve odluke Christiana Schmidta, a Vijeću sigurnosti UN-a da glasa o Schmidtovoj legitimnosti.
“Protiv mene su uvedene sankcije, prijete mi hapšenjem, predstavljaju me kao negativca, ali nisam ja prava meta, ne Milorad Dodik, nego institucija. Prava meta je narod, birači koji su mi dali povjerenje. Možete uvesti sankcije, možete me i zabraniti, pokušati da me strpate u zatvor, možete da pokušate i da me ubijete prilikom hapšenja koje toliko želite. Vjerujem da nijedan budući lider RS-a neće se odreći prava na našu grudu, niti ići protiv onoga što je dogovoreno u Daytonu”, rekao je Dodik.
Dodik se u svom obraćanju dotakao i pitanja prirodnih rezervi minerala, kao što su litijum, bor, natrijum i kalaj, koje kako kaže, RS ima, a posebno vrijedna nalazišta su u Loparama.
“Danas, po prvi put ću javno izjaviti – RS je spremna da istraži partnerstvo u vezi s mineralima s Mađarskom, SAD-om, Srbijom, Rusijom, EU i Kinom. Spremni smo da ponudimo vrijednost, transparentnost, saradnju zasnovanu na suverenitetu, a ne korupciji i otimačini. Dajte nam slobodu, potvrdite nam već postojeći suverenitet, garantujte nam daytonski ugovor, našu političku samostalnost i nezavisnost RS-a, i mi smo vam partneri u ovom poslu. Dajte nam okvir koji poštuje daytonsku strukturu, ustavne nadležnosti entiteta”, kazao je.
Rekao je da od SAD-a ne očekuje da rješava probleme u BiH te da od Amerike traži da bude partner kakav je bila 1995. – garant mira, partner u razvoju i zaštitnik suvereniteta. Prema njegovom mišljenju, Amerika ima više razumijevanja o funkcionisanju BiH nego Evropska unija.
“RS jeste za kretanje ka EU, ali nije po svaku cijenu. Hoćemo da budemo vidljivi onoliko koliko nam je dao ugovor, to jeste Ustav BiH. Samo kretanje zajedno, s prijateljima u Sarajevu, s partnerima u Americi, Rusiji i Kini, raznim drugim saveznicima, bliskim i dalekim, možemo da imamo i možemo da težimo da izgradimo istinu i pravdu”, kazao je Dodik.
Još jednom se zahvalio Rusiji jer “nikad nije napustila podršku slovu Daytona”. Kini se zahvalio za “principijelno i politički neutralno postupanje, dosljednost u Savjetu bezbjednosti po pitanjima vezanim za BiH”.
“Rusija i principijelna i dosljedna politika Moskve omogućila je da se iznova ukaže na poštivanje međunarodnih ugovora, odbaci miješanje u unutrašnje stvari drugih država i da se odbaci intervencionizam koji je vladao na bazi pravila koja su izmišljali iz dana u dan. Ostajemo partneri u svemu tome s velikom Rusijom. Ne prihvatamo da se udaljimo od nje zato da bi pokazali da slušamo druge. Ostajemo partneri u svemu što smo dosad radili s Ruskom Federacijom”, rekao je Dodik.
Pozvao je međunarodnu zajednicu na zatvaranje Ureda visokog predstavnika u BiH (OHR), i na “izbacivanje” stranih sudija iz Ustavnog suda BiH.