Ovu informaciju za Detektor je potvrdila Ambasada Republike Poljske navodeći da bi Dodiku bio zabranjen ulazak i boravak koji podrazumijeva i tranzit.
Sankcije se uvode po nalogu ministra vanjskih poslova Radosława Sikorskog, a za detaljno obrazloženje čeka se konačna odluka.
Adnan Huskić, profesor međunarodnih odnosa i politike na Univerzitetu Sarajevo School of Science and Technology (SSST), za Detektor navodi kako ove sankcije predstavljaju “simboličke mjere”, obzirom da na ovaj način nisu pogođeni finansijski interesi Milorada Dodika i osoba oko njega.
“Kad kažem simbolička, tu mislim na sužavanje prostora za putovanja”, navodi Huskić koji pojašnjava da je reakcija na sankcije Austrije i Njemačke bila eksplozivnija jer se tu radi o ličnim kontaktima.
On naglašava kako je Poljska velika država koja zauzima sve snažniju poziciju u sigurnosnoj arhitekturi Evropske unije.
Dodiku su ranije sankcije uvele Njemačka i Austrija zbog secesionističkih aktivnosti koje ugrožavaju stabilnost Bosne i Hercegovine.
Ove zemlje su uvele sankcije i premijeru RS-a Radovanu Viškoviću i predsjedniku Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) Nenadu Stevandiću.
Sud BiH je 26. februara ove godine prvostepenom presudom osudio Milorada Dodika na godinu dana zatvora i šest godina zabrane vršenja dužnosti predsjednika zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika.
U BiH je potom nastupila politička kriza, nakon što je vladajuća koalicija u NSRS-u usvojila zakone o zabrani djelovanja Državnog suda i tužilaštva, Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH i Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) na području RS-a.
Ustavni sud BiH je donio rješenje kojim je ove zakone stavio van snage, a Tužilaštvo BiH je protiv Dodika i drugih čelnika entiteta pokrenulo istragu za krivično djelo “napad na ustavni poredak”.
Oni su odbili poziv na saslušanje, zbog čega je naređeno privođenje, a potom je raspisana potjernica.