U saradnji s Memorijalnim centrom Srebrenica i Udruženjem “Zaboravljena djeca rata”, Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) ove godine pokreće obrazovnu inicijativu za maturante i nastavnike o sudski utvrđenim činjenicama o ratu kako bi potakli jačanje dijaloga i borbu protiv negiranja sudski utvrđenih činjenica o ratu.
BIRN Bosne i Hercegovine će koristiti svoje iskustvo iz proteklih 20 godina kada je organizacija bila fokusirana na tradicionalna pitanja tranzicione pravde i izvještavanje o ratnim zločinima.
“Iako se procesuiranje predmeta za ratne zločine sada privodi kraju, i dalje svjedočimo historijskom revizionizmu, negiranjima genocida, negiranjima i relativiziranjima ratnih zločina, kao i glorifikaciji počinitelja, pa i među mladim ljudima”, pojašnjava direktor BIRN-a BiH Denis Džidić.
Nakon preporuke Vijeća Evrope da se privremeno obustavi podučavanje o periodu između 1992. i 1995. godine, tema se 2018. vratila u nastavne programe i u udžbenike.
“Istraživanja pokazuju kako u bosanskohercegovačkim školama ne postoji univerzalan pristup ovom pitanju”, kaže Džidić.
Zbog toga tri organizacije žele kroz formalni sistem obrazovanja potaći kritičku percepciju mladih o ratu u BiH te se suprotstaviti historijskom revizionizmu, kao i naglasiti važnost činjeničnog poznavanja okolnosti rata.
BIRN BiH će presudama sudova u BiH, Srbije i Hrvatske proširiti svoju bazu sudski utvrđenih činjenica o ratu koja uključuje presude Međunarodnog krivičnog suda u Haagu, s fokusom na stradanja i ratne zločine, a ne na počinitelje. Također će biti napravljena nova digitalna platforma baze, kako bi bila još pristupačnija djeci i mladima.
“Na temelju ove baze, bit će izrađen i priručnik za nastavnike historije o tome kako podučavati o ratu u BiH. Ovaj projekt provodi se u saradnji s ministarstvima obrazovanja širom BiH, uz konsultacije sa nastavnicima historije. Želimo kreirati prostor za dijalog, kritičko promišljanje o prošlosti i zdraviju budućnost mladih ljudi u BiH”, pojašnjava Džidić.
BIRN BiH će zajedno sa ostalim partnerima organizovati i studijska putovanja u Srebrenici, Tuzli i Sarajevu, kao i pripremiti treninge za nastavnike i nastavnice historije kako da pripremljene materijale iz ove baze iskoriste na nastavi kada podučavaju o prošlosti.
Projekt “Građenje dugoročnog mira u BiH: Investiranje u budućnost”, uz podršku Fonda generalnog sekretara Ujedinjenih nacija za izgradnju mira (PBF), promoviše učenje zasnovano na činjenicama, razvoj kritičkog mišljenja i međugeneracijski dijalog – za jačanje povjerenja i izgradnju otpornije i inkluzivnije budućnosti BiH.
Od kada je stekla uslove za podršku Fonda za izgradnju mira (Peace building fund – PBF) Ujedinjenih nacija, BiH je unaprijedila šest aktivnih inicijativa za izgradnju mira usmjerenih na socijalnu koheziju, tranzicijsku pravdu i uključenost žena i mladih, u koje je uloženo približno 16 miliona američkih dolara, objašnjava Ingrid MacDonald, rezidentna koordinatorica UN-a u BiH.
“Poticanjem višeperspektivnog obrazovanja temeljenog na činjenicama o prošlim sukobima, ova inicijativa posebno oprema mlade ljude alatima da razmišljaju kritički, da se suoče s negiranjem i upuste u raznolike narative, postavljajući temelje za informisanije, uključenije i otpornije društvo”, pojašnjava MacDonald.
Ova inicijativa nije samo ulaganje u obrazovanje, nego u budućnost BiH, dodaje ona.
PBF je vodeći instrument Ujedinjenih nacija za ulaganje u prevenciju i izgradnju mira, u partnerstvu sa širim sistemom UN-a, državnim i drugim nivoima vlasti, organizacijama civilnog društva, regionalnim organizacijama i multilateralnim bankama. Fond podržava zajedničke odgovore UN-a u rješavanju ključnih prilika za izgradnju mira, povezujući komponente razvoja, humanitarnosti, ljudskih prava i izgradnje mira.