Nedjelja, 27 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Iz ove institucije su za Detektor potvrdili da je zahtjev za reviziju upućen preko kancelarije NCB Interpol i da se sve druge informacije smatraju povjerljivim.

Početkom aprila 2025. godine, Interpol je odbio zahtjev za raspisivanje crvene potjernice za Miloradom Dodikom, predsjednikom Republike Srpske, i Nenadom Stevandićem, predsjednikom Narodne skupštine RS-a.

Naredbu za raspisivanje međunarodne potjernice Sud BiH je izdao 27. marta, kada je Dodik boravio u Izraelu.

Dodik, Višković i Stevandić su osumnjičeni za izvršenje krivičnog djela “napad na ustavni poredak”, a nakon što su odbili da se odazovu pozivu na saslušanje, Državno tužilaštvo je zatražilo njihovo privođenje, a Sud im je odredio pritvor.

Za njima je potom raspisana potjernica.

Sud BiH je 26. februara prvostepenom presudom osudio Milorada Dodika na godinu dana zatvora i šest godina zabrane vršenja dužnosti predsjednika zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika.

Istom presudom krivnje je oslobođen Miloš Lukić, vršilac dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a”.

Dodik je proglašen krivim da je od 1. do 9. jula 2023. u Banjaluci, svjesno i znajući da je visoki predstavnik Christian Schmidt donio odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH od 1. jula iste godine, kao i odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa RS-a, preduzimao radnje s ciljem nastavka zakonodavnog postupka, ne primjenjujući i ne provodeći odluke visokog predstavnika.

Na ovu presudu i Tužilaštvo i Odbrana su uputili žalbe.

    Najčitanije
    Saznajte više
    U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
    Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
    Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
    Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
    Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
    Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
    Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović