Nedjelja, 6 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Učesnici su ovu priliku iskoristili da još jednom naglase čvrstu podršku međunarodne zajednice suverenitetu, teritorijalnom integritetu, ustavnom i pravnom poretku Bosne i Hercegovine i njenom kontinuiranom napretku ka evropskim i evroatlantskim integracijama, saopćio je Ured visokog predstavnika (OHR).

Sastanak ambasadora Upravnog odbora PIC-a održan je sa članovima Odbora šefova vodećih međunarodnih organizacija, kao i sa direktorom Memorijalnog centra Emirom Suljagićem i Munirom Subašić, predsjednicom Pokreta “Majke enklave Srebrenica i Žepa” koja je novinarima nakon sastanka rekla da je zadovoljna inicijativom Schmidta da ambasadore dovede u Srebrenicu.

Sjednici su također prisustvovali i komandant EUFOR-a u BiH Florin-Marian Barbu, ambasador Velike Britanije Julian Reilly te Misije OSCE-a u BiH Brian Aggeler.

Sjednica je održana u Memorijalnom centru u znak podrške naporima za obilježavanje 30. godišnjice genocida u Srebrenici i odavanja počasti sjećanju na njegove žrtve, rečeno je nakon sjednice iz OHR-a.

Schmidt je kazao da upravo uposlenici Memorijalnog centra imaju kvalifikacije i sposobnosti da kreiraju viziju iskrenog dijaloga među svim narodima i mirnog suživota.

“Riječ je o sjećanju i o donošenju ispravnih zaključaka. Nikada više građani Bosne i Hercegovine ne smiju postati žrtve mržnje, podstrekivanja ili nasilja zbog svog porijekla, vjerske ili etničke pripadnosti“, rekao je je visoki predstavnik.

Sjednici je prisustvovao i zamjenik načelnika općine Srebrenica Hamdija Fejzić, koji je za Detektor kazao da je  razgovarano o obilježavanju 30. godišnjice genocida u Srebrenici, te o unapređenju Memorijalnog centra kao mjesta koje čuva uspomenu na stradale.

On kaže da će nastaviti sastanak s nekim od ambasadora, kako bi razgovarali o projektima kojima bi se unaprijedio život lokalne zajednice.

Sjednice PIC-a inače se održavaju u Sarajevu, a sjednica u Srebrenici dolazi u vrijeme krize koju je izazvao Milorad Dodik i vlasti Republike Srpske.

Prije mjesec dana, kada su usvajani zakoni kojima se poništavaju nadležnosti državnih pravosudnih i policijskih institucija, Memorijalni centar Srebrenica bio je zatvoren za javnost, a uposleni su radili od kuće.

Nakon konsultacija s visokim predstavnikom i predstavnicima EUFOR-a, uposlenici su se vratili u Centar.

Najčitanije
Saznajte više
U Bratuncu obilježena 33. godišnjica zločina
U Bratuncu je u subotu obilježena 33. godišnjica zločina čemu su prisustvovali predsjednik Republike Srpske i brojni ministri iz entitetske Vlade kao i Ana Brnabić, predsjednica Narodne skupštine Republike Srbije.
Dodiku ukinut pritvor nakon što se pojavio na saslušanju u Tužilaštvu BiH
Milorad Dodik u petak se dobrovoljno prijavio u Tužilaštvo Bosne i Hercegovine u pratnji advokata da bi bio ispitan kao osumnjičeni za napad na ustavni poredak nakon čega mu je ukinut jednomjesečni pritvor koji mu je ranije bio određen jer se nije odazvao pozivu na saslušanje, objavljeno je u zajedničkom saopštenju Državnog tužilaštva i Suda.
Naredne sedmice počinje WARM festival
Potvrđena optužnica za zločine u Banovićima