Petak, 25 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Sjednica Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira (PIC) počela je u prostorijama Memorijalnog centra Srebrenica nakon što su predstavnici članica obišli mezarje i položili cvijeće.

Današnja sjednica nije bila javno najavljena i nisu poznate tačne teme sjednice kojoj prisustvuje i visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt. Sjednici također prisustvuje i komandant EUFOR-a u BiH Florin-Marian Barbu te ambasador Velike Britanije Julian Reilly i Misije OSCE-a u BiH Brian Aggeler.

Na sjednicu su pozvani i direktor Memorijalnog centra Emir Suljagić i Munira Subašić, predsjednica Pokreta “Majke enklave Srebrenica i Žepa”.

Prije samog početka sjednice nije bilo izjava za medije niti su one najavljene nakon održavanja sjednice. Snimateljima je bilo dozvoljeno da zabilježe početak sjednice.

Iz OHR-a je Detektoru u Potočarima potvrđeno da je glavna tema sjednice obilježavanje 30. godišnjice genocida u Srebrenici.

Ambasador Velike Britanije u Bosni i Hercegovini Julian Reilly polaže cvijeće u Potočarima. Foto: Detektor

Sjednice PIC-a inače se održavaju u Sarajevu. Sjednica u Srebrenici dolazi u vrijeme krize koju je izazvao Milorad Dodik i vlasti Republike Srpske.

Prije mjesec dana, kada su usvajani zakoni kojima se poništavaju nadležnosti državnih pravosudnih i policijskih institucija, Memorijalni centar Srebrenica bio je zatvoren za javnost a uposleni su radili od kuće. Nakon konsultacija s visokim predstavnikom i predstavnicima EUFOR-a uposlenici su se vratili u Centar, ali on još uvijek nije otvoren za javnost.

Ekipa Detektora je u Potočarima, gdje će biti do kraja zasjedanja.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
    Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništv 1992. na području Lukavca,
    Sutkinja iz Bihaća kažnjena smanjenjem plaće pet mjeseci
    Jasmina Lipovača, sutkinja iz Bihaća, kažnjena je smanjenjem plaće za deset posto u periodu od pet mjeseci zbog nemara i nepažnje u obavljanju dužnosti.
    Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
    Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
    Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović