Hanadi Maslo, koja je u oktobarskim poplavama izgubila bebu u osmom mjesecu trudnoće u Jablanici, rekla je na protestima u organizaciji neformalne grupe studenata “Hoće l’ ta promjena – HTP” da “pogođeni” u oktobarskim poplavama nikada nisu dobili odgovore od Vlade Federacije.
“Bježe od nas, evo došli smo im na prag. Umjesto da dođu ovdje da pričaju sa svojim narodom, oni bježe južnije. Trebala sam ih ja možda u Mostaru sačekati. Njih ne treba pitati, njih treba smjenjivati”, kazala je Maslo ispred zgrade Vlade Federacije, koja danas sjednicu održava u Mostaru.
Amina Imamović, predsjednica Udruženja “4. oktobar” iz Jablanice, navela je kako iz dana u dan uviđa da su građani u sve lošijem stanju te da niko ništa ne poduzima u vezi s tim.
“Zato danas jasno pitamo ko je odgovoran za 19 izgubljenih života u Donjoj Jablanici. Nećemo stati dok ne dobijemo odgovore. Mi ovdje ne tražimo milostinju, tražimo pravdu. Tražimo da institucije ove države napokon rade svoj posao. Općina Jablanica ne može sama snositi sve troškove. Gdje su oni koji primaju plate, da ih opravdaju svojim djelima za svoj narod?”, rekla je Imamović.
Poručila je da nemaju namjeru stati.
“Dosta je bilo da vi uživate, a narod da šuti, gleda i pati, nećemo stati”, kazala je.
Protesti studenata u Sarajevu. Foto: Detektor
Studentica Azra Berbić, aktivistkinja Fondacije “Atelje za društvene promjene – ACT”, mišljenja je da okupljanje ima smisla sve dok se, između ostalog, zahtjevi studenata ne ispune te dok se vlasti ne uozbilje i ne revidiraju svoje pogrešne odluke i činjenicu da ignorišu zahtjeve studenata i onih koji su pogođeni poplavama.
“Mi živimo jednu mnogo veću katastrofu, a to je činjenica da imamo na snazi kontinuiranu nebrigu vlasti i nepreuzimanje odgovornosti kako političke, tako i one materijalne i krivične odgovornosti. Više od pola godine nakon katastrofalnih poplava, kada su naši sugrađani izgubili živote širom naše zemlje, izgubili domove, kad je uništena javna infrastruktura, mi nemamo čak ni otvorenu istragu, odnosno krivični postupak pokrenut protiv osoba u lancu odgovornosti od najnižeg do najvišeg nivoa”, kazala je Berbić.
Studenti neformalne grupe “Hoće l’ ta promjena” su pojasnili kako okupljanjima žele doći do pravde te natjerati nadležne institucije da rade svoj posao. Poručili su da neće odustati. Ova grupa studenata traži hitno pokretanje istrage i podizanje optužnica protiv odgovornih lica, te informisanje javnosti o svim poduzetim radnjama nadležnih službi, organa i institucija u vezi sa smrti građana, kao i krivično sankcionisanje svih odgovornih unutar nadležnih organa, službi i institucija koji su propustili preventivno djelovati i spriječiti smrt ljudi u poplavama.
Studenti zahtijevaju i reviziju svih kamenoloma i ekološki rizičnih projekata širom zemlje, usklađivanje svih prostornih planova s mapom klizišta i mapom bujičnih rijeka širom Bosne i Hercegovine, javnu objavu planova i dinamike sanacija poplavljenih područja, te sve podatke o prikupljenoj pomoći i javno objavljivanje utroška svih sredstava iz budžeta Federacije i donacija pristiglih za sva područja poplavljena u oktobru 2024. godine.
Detektor je ranije pisao kako su milioni maraka uplaćeni na donatorske račune općina i kantona za pomoć poplavljenim područjima, gdje su u oktobru desetine stanovnika ostale bez kuća i svojih najmilijih, ali da općine i dalje oklijevaju podijeliti podatke kako se ovaj novac troši.
Ministarstvo i kantonalna inspekcija nisu odgovorili na zahtjev za informacijama i više poziva Detektora da dostave inspekcijska rješenja za kamenolom u Donjoj Jablanici, ispod kojeg je u oktobru prošle godine poginulo 19 ljudi, o čemu smo ranije pisali.