Avion Vlade Republike Srpske kojim je Milorad Dodik otputovao u Izrael, rano se u petak ujutro vratio u Banje Luku, ali još uvijek nije poznato da li se u njemu vratio predsjednik Republike Srpske. Granična policija nije odmah u petak odgovorila na upit da li je Dodik bio u avionu, a nisu odgovorili ni na upit od prije sedam dana – kada se Nenad Stevandić vratio iz Beograda u trenutku kada je već u javnosti bilo poznato da je za njim raspisana potjernica. Za Dodikov slučaj su utorak saopćili da provode istragu, ali ni za jednog od njih dvojice još uvijek nisu ponuđene pouzdane informacije da li su granicu prešli legalno i kako ili ilegalno.
Stevandić je BiH napustio nekada oko 14. marta i otišao u Srbiju. Potjernica za njim, Dodikom i entitetskim premijerom Radovanom Viškovićem raspisana je istog dana u popodnevnim satima. U BiH se vratio iz Srbije i 19. marta se pojavio na konferenciji za medije sa Dodikom.
Portal Raport pisao je da je Tužilaštvo BiH od Granične policije zatražilo izvještaj o Stevandićevom prelasku državne granice, a prema informacijama koje je Granična policija BiH dostavila Tužilaštvu, Stevandić nije legalno prešao nijedan granični prijelaz.
Tužilaštvo se o ovome nije oglašavalo niti su odgovarali na upite Detektora.
O Stevandićevom i Dodikovom prelasku granice više je pitanja nego odgovora. Detektor izdvaja šta do sada pouzdano znamo.
Kako su Stevandić i Dodik prešli državnu granicu?
Pozivajući se na izvor iz Granične policije, Raport piše da se na graničnom prijelazu Rača pojavio Stevandićev automobil, Iako je Stevandić ranije najavio povratak preko Zvornika 18. marta. U javnosti su se pojavile informacije da je Stevandić ušao u BiH ilegalno, koristeći riječni prijelaz u Rači, umjesto regularnog graničnog prijelaza.
Granična policija je u utorak potvrdila da, po naredbi direktora Mirka Kuprešakovića, provodi istragu u vezi s prelaskom državne granice Milorada Dodika na njegovom putu u Izrael, ali nisu odgovorili na upite o tome da li provode istragu u vezi sa Stevandićevim prelaskom granice.
Kuprešaković nije odgovarao na pozive i poruke novinara Detektora, a nismo dobili ni odgovore na nekoliko zvaničnih upita upućenih Graničnoj policiji.
Nakon povratka iz Srbije, Stevandić se u Banjoj Luci sastao s Dodikom, ne dajući priliku svim novinarima da postave pitanje kako je prešao granicu. Stevandić je u izjavi za nekoliko medija naveo da ga niko nije zaustavio, te da se i on “potrudio da nikoga ne ugrozi”.
“Ušao sam kao što sam i izašao. Samo što kada sam se vraćao, policajci su salutirali. Svi znaju da na teritoriji Republike Srpske, koja je suštinski do rijeke, do granice, do livade, važe zakoni Republike Srpske. Zakoni Republike Srpske propisuju da smo mi lica pod zaštitom koje službeno štiti MUP RS-a i nije niko valjda u toj kućici gdje je državna granica, služba, rizikovao bilo kakve incidente“, rekao je Stevandić u programu RTRS-a.
Potvrdio je da će 9. maja u Moskvi prisustvovati velikoj vojnoj paradi i proslavi Dana pobjede nad fašizmom.
“Drago mi je što sam dobio poziv da u Moskvi prisustvujem obilježavanju Dana pobjede nad fašizmom”, rekao je Stevandić.
Zbog Dodikovog i Stevandićevog napuštanja BiH od Interpola je zatraženo raspisivanje međunarodne potjernice, o čemu ova međunarodna policijska agencija trenutno odlučuje.
Dodik se 24. marta pojavio na obilježavanju godišnjice NATO bombardovanja u Batajnici kod Beograda. U Izraelu je boravio na međunarodnoj konferenciji o borbi protiv antisemitizma, koju organizuje Ministarstvo za poslove dijaspore Izraela.
Iz Beograda je za Tel Aviv otišao avionom Vlade RS-a. Neki domaći mediji izvijestili su da je kolona vozila pod rotacijom prešla granični prijelaz Rača, bez zaustavljanja, a da se sumnja da je Dodik bio u jednom od tih vozila.
Detektor nije mogao potvrditi ove navode, niti su se institucije zvanično očitovale o njima.
Iz Granične policije su odgovorili da na graničnom prijelazu Rača ne postoje granične rampe. Nisu se osvrnuli na medijske natpise da je kolona vozila prošla bez zaustavljanja, niti su negirali da je Dodik na ovom prijelazu prešao granicu.
Umjesto toga, citirali su saopćenje koje su poslali dan ranije.
Portal Klix je pisao da je u koloni vozila bila Dodikova delegacija, ali da je Dodik u Srbiju prebačen vojnim helikopterom Vojske Srbije.
Niti jedan od navoda nije moguće potvrditi niti zvanično dobiti informaciju od institucija, pa način na koji su Stevandić i Dodik prelazili granice ostaje kao otvoreno pitanje.
Koje su kazne za ilegalni prelazak granice?
Prema Zakonu o graničnoj kontroli BiH, ako su nelegalno prešli granicu, Dodik i Stevandić mogu biti kažnjeni sa 500 do 1.500 maraka.
Iako Stevandić tvrdi da je granicu prešao legalno, nezvanični izvor iz Granične policije BiH potvrdio je Detektoru da u sistemu ove agencije nije zabilježen Stevandićev ulazak u zemlju. To može značiti i da njegov pasoš nije skeniran, a da je prošao preko zvaničnog graničnog prelaza.
U slučaju da je prešao granicu, a granični policajci su propustili da ga uhapse, oni mogu biti disciplinski i krivično gonjeni.
“Ukoliko je policija propustila da ga liši slobode, govorimo i o disciplinskoj odgovornosti i krivičnoj odgovornosti, a to je nepostupanje po naredbi Tužilaštva BiH i kršenje zakona o službi”, kaže Sandi Dizdarević, univerzitetski profesor i stručnjak za sigurnost.
Esad Solak, predsjedavajući Odbora za žalbe javnosti Skupštine Kantona Sarajevo, rekao je ranije za Detektor da propust hapšenja Stevandića povlači disciplinsku, a moguće i krivičnu odgovornost policijskih službenika koji su ga pustili da prođe. Solak smatra da je direktor Granične policije trebao ispitati šta se desilo.
“On može preko Odjeljenja za unutrašnju kontrolu – Jedinice za profesionalne standarde, poslati inspektore da skinu i pregledaju snimke, da vide ko je po rasporedu službe. Otvore interni postupak i provedu proceduru da odgovaraju službenici policije koji su na graničnom prelazu. Jer je to nesavjesno vršenje poslova – čovjek s potjernice, ti ga nisi zaustavio”, rekao je Solak, te objasnio da u slučaju provođenja disciplinskog postupka treba obavijestiti i Tužilaštvo BiH.
OSA imala informacije, da li ih je proslijedila Tužilaštvu?
Državni zastupnik i član Zajedničke komisije za nadzor nad radom Obavještajnо-sigurnosne agencije BiH (OSA) Šemsudin Mehmedović rekao je da je ova agencija imala informaciju o prelasku granice Nenada Stevandića.
Mehmedović navodi da je na sjednici Komisije, održanoj 19. marta, direktor OSA-e Almir Džuvo rekao da je sigurnosna situacija na zadovoljavajućem nivou, ali da su imali informaciju o Stevandićevom povratku.
“U formalnom smislu su u pravu. Dobili smo informaciju da su znali kada će Stevandić preći granicu, što je vrlo interesantno jer se onda postavlja pitanje kome se stavljaju na raspolaganje dostupne informacije. Onda nas je rukovodstvo informisalo da se nema kome dati dostupna informacija zbog opstrukcija u sigurnosnim agencijama”, rekao je Mehmedović za BHRT.
Ilija Cvitanović, predsjednik ove komisije, rekao je za medije da je na sjednici rečeno da je OSA informaciju dalje proslijedila Državnom tužilaštvu. On nije odgovarao na pozive i poruke Detektora, a ostali članovi Komisije nisu mogli potvrditi ovu tvrdnju.
Član Komisije Safet Softić potvrdio je za Detektor da je Džuvo na sjednici rekao da je dan ranije imao informaciju gdje i kada će Stevandić preći granicu.
Sud BiH je 26. februara prvostepenom presudom osudio Milorada Dodika na godinu dana zatvora i šest godina zabrane vršenja dužnosti predsjednika zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika.
U BiH je potom nastupila politička kriza, nakon što je vladajuća koalicija u NSRS-u usvojila zakone o zabrani djelovanja Državnog suda i tužilaštva, Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH i Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) na području RS-a.
Ustavni sud je ove zakone stavio van snage, a Tužilaštvo BiH je protiv Dodika, Stevandića i Viškovića pokrenulo istragu za krivično djelo “napad na ustavni poredak”.
NSRS je usvojila i Zakon o zaštiti ustavnog uređenja i Nacrt ustava RS-a kojim se, između ostalog, daje veća autonomija odlučivanja entitetu u odnosu na državu i mogućnost referenduma za secesiju od BiH, ali i uvodi vojska Republike Srpske.
Nakon što su odbili da se odazovu pozivu na saslušanje, Tužilaštvo je naredilo i privođenje Dodika, Viškovića i Stevandića. Potom im je Sud BiH odredio pritvor, a zatim i raspisao potjernicu.
Nijednu od ovih naredbi do sada nisu izvršile policijske agencije u BiH. Iz SIPA-e ranije su rekli da nisu odbili asistirati Sudskoj policiji u provođenju naredbe Tužilaštva BiH za privođenje Dodika i ostalih na saslušanje, ali je provođenje naredbe odgođeno zbog narušene sigurnosne situacije.
SIPA se o drugim naredbama nije oglašavala, a zvanične informacije o postupanju po naredbama nismo dobili ni iz Suda ni Tužilaštva BiH.