Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Tužilaštvo BiH je naredbu za privođenje izdalo sudskoj policiji i zatražilo asistenciju SIPA-e, potvrđeno je za Detektor. Još uvijek nema zvanične potvrde iz Tužilaštva ili neke druge institucije, a informaciju da je izdata naredba za privođenje objavili su Alternativna televizija, RTRS i mediji bliski Dodiku.

Kako navodi izvor iz Tužilaštva, uskoro se očekuje saopćenje, dok izvor Detektora iz MUP-a RS-a tvrdi da oni nisu dobili nalog.

Tužilaštvo BiH ranije je saopćilo da radi i djeluje u punom kapacitetu nakon što su na snagu stupili zakoni usvojeni u NSRS-u, a u kojima se, između ostalog, zabranjuje i njihov rad na području ovog entiteta.

Iz Tužilaštva je saopćeno da, u vezi s aktuelnim dešavanjima, od decembra 2024. godine provode istražne radnje zbog postojanja osnova sumnje da je počinjeno krivično djelo “napad na ustavni poredak”. Prema Krivičnom zakonu BiH, za ovo krivično djelo predviđena je kazna zatvora od pet godina, kao i mjera bezbjednosti zabrane vršenja dužnosti.

Predsjednik RS-a Milorad Dodik u srijedu uvečer potpisao je ukaze o proglašenju zakona koji su usvojeni na posebnoj sjednici Narodne skupštine prošle sedmice.

Jednim od zakona zabranjuje se djelovanje Državnog suda i tužilaštva, Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH te SIPA-e na području RS-a. Ustavni sud BiH je potom ove zakone privremeno stavio van snage.

Danas se u Banjoj Luci održavaju dvije vanredne sjednice NSRS-a. Na dnevnom redu su tri tačke – Prijedlog odluke da se pristupi donošenju novog ustava RS-a, Nacrt ustava RS-a, te Prijedlog zakona o zaštiti ustavnog uređenja entiteta – koje je po hitnom postupku predložio predsjednik RS-a Milorad Dodik, nedavno nepravosnažno osuđen za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.

 

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.