Utorak, 29 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Iz Tužilaštva je saopćeno da, u vezi s aktuelnim dešavanjima, od decembra 2024. godine provode istražne radnje, zbog postojanja osnova sumnje da je počinjeno krivično djelo “napad na ustavni poredak”. Prema Krivičnom zakonu BiH, za ovo krivično djelo predviđena je kazna zatvora od pet godina, kao i mjera bezbjednosti zabrane vršenja dužnosti.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik u srijedu uvečer potpisao je ukaze o proglašenju zakona koji su usvojeni na posebnoj sjednici Narodne skupštine prošle sedmice.

Jednim od zakona zabranjuje se djelovanje Državnog suda i tužilaštva, Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) BiH te Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) na području Republike Srpske.

Iz regionalnog ureda SIPA-e nisu odgovorili na upit Detektora.

Dodik je potpisao ukaz i za Zakon o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu RS-a, čime se oduzima nadležnost državnog regulatornog pravosudnog tijela te Zakon o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija.

Ovi zakoni objavljeni su kasno sinoć u “Službenom glasniku” i već danas su stupili na snagu.

Zahtjev za ocjenu ustavnosti novih zakona koje je potpisao Dodik predat je danas u Ustavni sud, potvrdio je za Detektor Denis Zvizdić. U zahtjevu se traži da primjena ovih zakona bude zaustavljena do odluke o stavljanju van snage.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Lučić i ostali: Zahtjevi za vanredni servis vozila dostavljani retroaktivno
    Na suđenju bivšem ministru za ljudska prava i izbjeglice Milošu Lučiću i ostalima za zloupotrebu položaja, svjedokinja Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričala je kako je uočila da su mimo propisanih pravila izdavani nalozi za plaćanje s potpisom ministra za servisiranje vozila.
    Udruženja nezadovoljna što nije raspravljano o uvrštavanju rodno zasnovanog nasilja u Krivični zakon
    Predstavnički dom Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine nije usvojio dnevni red sjednice na kojoj se trebalo glasati i o izmjenama i dopunama koje po prvi put predviđaju uvrštavanje u Krivični zakon Federacije rodno zasnovanog ubistva ženske osobe, što je kod udruženja izazvalo nezadovoljstvo.
    Ured disciplinskog tužioca zatražio sankcionisanje sutkinje iz Mostara
    Novinari kao svjedoci rata u BiH pred Haškim tribunalom