Petak, 23 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
My Own Private Sarajevo. FOTO: Javna ustanova “Gradski muzeji” Sarajevo

Umjetnik Andrej Đerković u ruševinama Olimpijskog muzeja 1997. godine intervenisao je u ratom stradali prostor, a to je dokumentovao fotograf Safet Suljević. U susret godišnjici sarajevske Olimpijade, Đerković i Senka Ibrišimbegović, direktorica Javne ustanove “Gradski muzeji” Sarajevo, odlučili su te fotografije postaviti u autentičnim prostorima.

I sadašnja i izložba iz 1997. govore o životu Vile “Mandić”, današnjeg Olimpijskog muzeja, rekla je Ibrišimbegović ukazujući na to da je on simbol razvitka Sarajeva, ali i razaranja tokom opsade, kada je u aprilu 1992. ovaj objekat razrušen i zapaljen.

“Izložba govori o stradanju jednog objekta koji je simbol razvoja Sarajeva, koji je bio na vrhuncu 1980-ih godina”, kazala je Ibrišimbegović.

Ukazala je na to da je Olimpijski muzej prije pet godina obnovljen zahvaljujući, između ostalog, podršci umjetnika koji su objekat sapasili od potpunog propadanja. Taj ruševni prostor Đerkoviću je bio historijski i simbolički zanimljiv, tako da je u njemu nakon rata postavio instalacije kao odgovor na anomalije društva.

“One su bile rezultat te neke frustracije moje generacije tokom opsade, prema Evropi, prema svjetskom javnom mnijenju i njihovom odnosu prema Sarajevu tokom opsade”, rekao je Đerković za Detektor.

U okviru postavke bit će prikazan i dokumentarni film “My Own Private Sarajevo” Didiera Dematonsa iz 1998. godine, koji dokumentuje umjetničko i historijsko naslijeđe jednog vremena Sarajeva.

Izložba će biti otvorena do 31. januara.

Najčitanije
Saznajte više
Genocid u Srebrenici – zločin koji se najčešće negira u Srbiji
Negiranje i iskrivljavanje činjenica o genocidu u Srebrenici najčešći je oblik institucionalnog negiranja ratnih zločina u Srbiji, navodi se u izvještaju Inicijative mladih za ljudska prava Srbije (YIHR).
U subotu obilježavanje 33. godišnjice napada na Kozarac
Polaganjem cvijeća, formiranjem kolone, te prigodnim vjerskim programom u subotu 24. maja će biti obilježena 33. godišnjica napada na Kozarac kod Prijedora.