Subota, 22 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.
Građani i policija. Foto: EPA-EFE/FEHIM DEMIR

Kantonalni sud u Livnu je utvrdio kako policija u ovom gradu nije imala osnova da ograniči pristup informacijama novinarima BIRN-a BiH o disciplinskim postupcima protiv policajaca. Podaci su traženi od svih policijskih agencija za istraživanje o postupcima protiv policajaca u BiH, ali je većina odbila dati pristup spisima o disciplinskim postupcima.

Sud u Livnu obrazložio je da, prema Zakonu o slobodi pristupa informacijama, svi imaju pravo da dobiju podatke javnih organa osim u izuzecima.

Policija je, prema ocjeni Suda, pogrešno procijenila da novinari moraju obrazložiti svrhu zbog koje traže podatke. Prema Zakonu o pristupu informacijama, tražitelji nisu dužni da navedu razloge svojih zahtjeva pa je Sud zaključio da je MUP pogrešno primijenio Zakon.

Novinari BIRN-a su tokom 2023. godine od svih policijskih agencija na kantonalnom, entitetskom i državnom nivou tražili izvještaje i rješenja o disciplinskim sankcijama nakon provedenih postupaka protiv policijskih službenika, kako bi testirali transparentnost, ali i analizirali kazne.

Nijedno ministarstvo nije BIRN-u BiH dostavilo tražene podatke na prve upite.

Novinari su zbog toga pokrenuli upravne sporove protiv ministarstava unutrašnjih poslova Unsko-sanskog, Hercegovačko-neretvanskog, Zeničko-dobojskog, Kantona 10 i Tuzlanskog kantona.

Sudovi u Bihaću, Zenici i Livnu su donijeli presude u korist BIRN-a BiH.

Za Enu Kljajić-Grgić, rukovoditeljicu centra za pružanje pravne pomoći u organizaciji Transparency Internationala, presuda Kantonalnog suda u Livnu je očekivana. Kada institucije odbiju pristup informacijama a ne uzmu u obzir sve činjenice i okolnosti, sud poništava odluke i vraća ih na ponovno odlučivanje, objašnjava ona.

“Indikativno je da je Ministarstvo unutrašnjih poslova Kantona 10 odbilo pristup traženim informacijama tvrdeći da BIRN BiH u zahtjevu nije naveo svrhu zbog kojih traži informacije, iako Zakon o slobodi pristupa informacijama Federacije eksplicitno propisuje da javni organ nije ovlašten da ispituje opravdanost ili da zahtijeva obrazloženje zahtjeva. Ovo je jasan pokazatelj pogrešne primjene Zakona”, kaže Kljajić-Grgić.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Kantona 10 uopće nije uzelo u obzir okolnost, podsjeća Kljajić-Grgić, da je zahtjev uputila medijska nevladina organizacija posvećena izvještavanju o vladavini prava.

Dodaje kako su novinari BIRN-a BiH namjeravali otvoriti debatu o policijskim kršenjima propisa koja su rezultirala disciplinskim postupcima i sankcijama jer javnost ima pravo da bude upoznata s kršenjem propisa i nekorektnim postupanjem policijskih službenika.

Istraživanje na osnovu dokumenata o disciplinskim postupcima otkrilo je da su stotine disciplinskih postupaka protiv policajaca otišle u zastaru zbog proceduralnih nedostataka, a slučajevi policijskog nasilja koji su uznemirili javnost u Bosni i Hercegovini prošli su nekažnjeno ili se dugotrajni postupci još uvijek vode.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu