Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Kantonalno tužilaštvo Kantona Sarajevo. Foto: BIRN BiH

Kako je saopšteno iz sarajevskog  Kantonalnog tužilaštva, osim Meškovića, optuženi su Suada Nožić, predsjednica Udruženja, Senad Jusufbegović, predsjednik Skupštine Udruženja i prodavači ulaznica u muzeje – Midheta Šoljić, Šejla Bašić, Menvirsa Kmetaš Demić i Senad Muhović.

“Optuženi se terete da su se udružili u grupu čiji je organizator Jasmin Mešković, koji je od jula 2017. osmislio plan nabavke i prodaje duplih karata za Udruženje ‘Bosanski muzeji sjećanja’, paralelno s prodajom zvanično naručenih ulaznica za Muzej zločina protiv čovječnosti i genocida u Sarajevu i Mostaru”, navodi Tužilaštvo.

“Promet od prodaje tih karata nisu evidentirali u poslovne knjige niti su novac od prodaje polagali u banku, već su ga zadržali za sebe. Pa su tako – od juna 2017. godine do polovine decembra 2019. – u muzejima u Sarajevu i Mostaru prodali 21.588 ulaznica čiji prihod su zadržali za sebe i stekli protupravnu imovinsku korist u iznosu od 148.328,94 KM”, navodi se u saopštenju Tužilaštva.

U saopštenju stoji da je Mešković, osim u svojstvu predsjednika Saveza logoraša BiH, postupao i kao zamjenik predsjednice Udruženja “Bosanski muzeji sjećanja“.

U optužnici je postupajuća tužiteljica predložila sudu oduzimanje navedene imovinske koristi od optuženih. Za sve optužene predložena je zabrana vršenja poziva, aktivnosti ili funkcija u trajanju od deset godina od pravosnažnosti presude.

Tužilaštvo je predložilo saslušanje 11 svjedoka, tri vještaka i izvođenje više od 500 materijalnih dokaza.

Pripadnici Federalne uprave policije su 16. decembra 2019. uhapsili pet osoba u akciji “Memori”, među kojima su bili i Mešković i Nožić. Njima je tada Općinski sud u Sarajevu odredio pritvor u kojem su proveli tri i po mjeseca.

Istraga u ovom predmetu je trajala nekoliko godina, o čemu je Detektor ranije pisao.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.