“Često se susreću s diskriminacijom i drugačijim pristupom od strane službenika“, kaže ona.
Najčešći oblici nasilja s kojima se osobe s invaliditetom susreću, prema njenim riječima, su verbalno, fizičko, ekonomsko i seksualno nasilje.
“Fizičko nasilje izraženo je pogotovo ako osoba s invaliditetom ima fizičke poteškoće, te refleksno ne može odmah djelovati na osobu koja je zlostavlja i koja brže reaguje od osoba s invaliditetom“, govori Mujan.
Smatra da treba mijenjati zakonski okvir kako bi osobe s invaliditetom bile bolje zaštićene, te da slučajevi nasilja moraju biti adekvatnije procesuirani.
“Mislim da osobe s invaliditetom trebaju biti više uključene u neka predavanja, edukacije, prakse koje se tiču nasilja nad osobama s invaliditetom, kako bi mogli učiti što više o tome, da se više čuje o toj temi, kako bi mogli u budućnost reagovati ako se susretnu s nasiljem“, kaže Mujan.
Ona navodi da osobe s invaliditetom nisu dovoljno edukovane o tome šta je nasilje, kako ga prepoznati i koji sve oblici nasilja postoje. Dodaje da institucije moraju preuzeti ulogu edukatora i više pažnje posvetiti ovoj temi.
“Osobe s invaliditetom jednako vrijede kao i osobe bez invaliditeta. Pristup institucija mora biti jednak za sve, bez bilo kakve diskriminacije“, poručuje.
O nasilju nad ženama s invaliditetom, nastavlja Mujan, malo se govori i ne događa se samo kod kuće, već i na drugim mjestima.
“Često su ovisne o roditeljima, prijateljima i drugim bliskim osobama“, kaže Mujan.
Pozvala je sve koji uoče bilo koji oblik nasilja nad osobama s invaliditetom da isto i prijave, jer osobe s mentalnim invaliditetom nekada nisu ni svjesne da su žrtve nasilja, a osobe s fizičkim invaliditetom ne smiju prijaviti nasilje.
“Osobama s invaliditetom poručujem da se bore da se i njihov glas čuje, da pokažu osobama bez invaliditeta da su jednako vrijedni kao i oni, da nikad ne odustaju, jer ovo društvo može imati jednak pristup za sve”, zaključuje Mujan u kampanji Detektora povodom ovogodišnje međunarodne kampanje protiv nasilja nad ženama i djevojčicama.
Ovu kampanju, pokrenutu 1991. godine, danas obilježava 6.000 organizacija širom svijeta, a počinje 25. novembra, na Međunarodni dan eliminacije nasilja nad ženama, i traje sve do 10. decembra – Međunarodnog dana ljudskih prava.
Važni kontakti za prijavu nasilja:
POLICIJA: 122
SOS telefon za žrtve nasilja u Federaciji BiH: 1265
SOS telefon za žrtve nasilja u RS-u: 1264.