Petak, 21 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

“Često se susreću s diskriminacijom i drugačijim pristupom od strane službenika“, kaže ona.

Najčešći oblici nasilja s kojima se osobe s invaliditetom susreću, prema njenim riječima, su verbalno, fizičko, ekonomsko i seksualno nasilje.

“Fizičko nasilje izraženo je pogotovo ako osoba s invaliditetom ima fizičke poteškoće, te refleksno ne može odmah djelovati na osobu koja je zlostavlja i koja brže reaguje od osoba s invaliditetom“, govori Mujan.

Smatra da treba mijenjati zakonski okvir kako bi osobe s invaliditetom bile bolje zaštićene, te da slučajevi nasilja moraju biti adekvatnije procesuirani.

“Mislim da osobe s invaliditetom trebaju biti više uključene u neka predavanja, edukacije, prakse koje se tiču nasilja nad osobama s invaliditetom, kako bi mogli učiti što više o tome, da se više čuje o toj temi, kako bi mogli u budućnost reagovati ako se susretnu s nasiljem“, kaže Mujan.

Ona navodi da osobe s invaliditetom nisu dovoljno edukovane o tome šta je nasilje, kako ga prepoznati i koji sve oblici nasilja postoje. Dodaje da institucije moraju preuzeti ulogu edukatora i više pažnje posvetiti ovoj temi.

“Osobe s invaliditetom jednako vrijede kao i osobe bez invaliditeta. Pristup institucija mora biti jednak za sve, bez bilo kakve diskriminacije“, poručuje.

O nasilju nad ženama s invaliditetom, nastavlja Mujan, malo se govori i ne događa se samo kod kuće, već i na drugim mjestima.

“Često su ovisne o roditeljima, prijateljima i drugim bliskim osobama“, kaže Mujan.

Pozvala je sve koji uoče bilo koji oblik nasilja nad osobama s invaliditetom da isto i prijave, jer osobe s mentalnim invaliditetom nekada nisu ni svjesne da su žrtve nasilja, a osobe s fizičkim invaliditetom ne smiju prijaviti nasilje.

“Osobama s invaliditetom poručujem da se bore da se i njihov glas čuje, da pokažu osobama bez invaliditeta da su jednako vrijedni kao i oni, da nikad ne odustaju, jer ovo društvo može imati jednak pristup za sve”, zaključuje Mujan u kampanji Detektora povodom ovogodišnje međunarodne kampanje protiv nasilja nad ženama i djevojčicama.

Ovu kampanju, pokrenutu 1991. godine, danas obilježava 6.000 organizacija širom svijeta, a počinje 25. novembra, na Međunarodni dan eliminacije nasilja nad ženama, i traje sve do 10. decembra – Međunarodnog dana ljudskih prava.

Važni kontakti za prijavu nasilja:

POLICIJA: 122

SOS telefon za žrtve nasilja u Federaciji BiH: 1265

SOS telefon za žrtve nasilja u RS-u: 1264.

    Povezane vijesti
    Saznajte više
    Intervju – Turgunjan Alawdun: Rečeno je nikad više, a onda se desila Srebrenica i sada Ujguri prolaze torturu u Kini
    Ujguri u Kini i dalje žive pod pritiskom i strahom i to mora prestati, kaže za Detektor novoizabrani predsjednik Svjetskog ujgurskog kongresa Turgunjan Alawdun na godišnjicu proglašenja nasilja nad ovom manjinskom muslimanskom grupom. U intervjuu govori zašto su izabrali Sarajevo da održe svoj kongres i objašnjava da je Bosna i Hercegovina bila najsigurnija zbog prijetnji koje dobijaju od kineskih vlasti.
    Murtezić: Dvije decenije reforme pravosuđa u BiH i dalje nisu riješile ključne izazove
    Iako pravosuđe u Bosni i Hercegovini već 20 godina prolazi kroz konstantan proces reformi, ključni izazovi poput nedostatka većeg broja edukacija, modernizacije procesa i transparentnosti pravosudnih institucija ostaju. Arben Murtezić, bivši direktor federalnog Centra za edukaciju sudija i tužilaca (CEST), kaže kako su ovo polazne tačke za ispravne promjene u jednom od najvažnijih stubova vlasti.
    Intervju: Inna Pedan – Obaveza pričanja o ratu u Ukrajini kroz umjetnost
    Olenin zagovarački put kroz Evropu za suprugovu slobodu