Subota, 22 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Donatorsko veče “Uz nju, za njenu slobodu” održat će se u Narodnom pozorištu Sarajevo 27. decembra. Drinjaković kaže da im je cilj poslati poruku o tome koliko je važno misliti na žene koje, nakon što su preživjele nasilje, trebaju nastaviti život i biti funkcionalni članovi društva.

Tokom 20 godina izvještavanja o rodno zasnovanom nasilju, Drinjaković se susretala s brojnim izazovima, a jedan od njih je raditi intervju sa žrtvom.

“Morate osigurati da je žena u sigurnoj zoni. Morate imati prisustvo ili psihoterapeuta ili socijalnog radnika i apsolutno joj morate pružiti svaku vrstu zaštite i zaštititi, ne samo identitet nego i način na koji pričate tu priču ne smije naštetiti njezinom dostojanstvu”, govori ona.

Smatra da takve priče iziskuju posebnu vrstu senzibiliteta, a ostavljaju vas emotivno uznemirene “kad shvatite da se to dešava svuda oko nas”.

“Istovremeno generišu posebnu vrstu energije, da nastavimo pričati o ovome i da pokušamo djelovati na način da te žene znaju da nam nisu samo sagovornice, nisu samo žrtve, one su žene s identitetima. One su žene koje imaju svoje želje, snove, nadanja, imaju djecu za koju žele i vjerovatno sve najbolje i trebamo ih prihvatiti kao takve”, kaže Drinjaković.

Borbu protiv rodno zasnovanog nasilja naziva “generacijskom” jer se poveća svijest o ovom problemu. Ističe da je prevencija nasilja jednako važna kao i sankcionisanje jer djecu treba učiti da nasilje nikada nije opcija.

Motiv za rad na temama o rodno zasnovanom nasilju joj je nada da će promijeniti svijest kod osobe koja čita tekstove u Graciji i da će ta osoba reći da nije uredu da se čini nasilje.

“To je naša mala pobjeda. U uvijek računam da će, za 50 ili 100 godina, kada se budu neki istraživači bavili medijskim djelovanjem ovog našeg perioda, reći: ‘Oni su radili dobre stvari’”, kaže ona.

U godinama nakon ulaska u novinarstvo i nakon svih ispričanih priča, i dalje vjerujem i mislim da možemo mijenjati stvari, kaže Drinjaković.

Mladim kolegama i kolegicama poručuje da može biti frustrirajuće raditi na ovim temama, ali poručuje da će promjene doći nakon nekog vremena.

“Sjećam se svog entuzijazma i početaka, ideala koji s vremenom nestanu, upoznate ljude koji možda nisu onakvi kakvima se čine, mislite da nema više načina da se mijenja svijet. S druge strane, čak i kad imate puno izazova i frustracija u svakodnevnom radu u medijima, pomislite da jedna priča može promijeniti sve”, kaže ona.

Ako ponavljamo neke stvari, ako to uđe u društveni kontekst, ako postane općeprihvatljiva činjenica da ćemo iskorijeniti nasilje, ako ćemo se uspješno boriti protiv njega, onda medijski posao stvarno ima smisla i nemojte nikad odustajati, poruka je Mersihe Drinjaković u kampanji Detektora povodom ovogodišnje međunarodne kampanje protiv nasilja nad ženama i djevojčicama.

Ovu kampanju, pokrenutu 1991. godine, danas obilježava 6.000 organizacija širom svijeta, a počinje 25. novembra, na Međunarodni dan eliminacije nasilja nad ženama, i traje sve do 10. decembra – Međunarodnog dana ljudskih prava.

Važni kontakti za prijavu nasilja:

POLICIJA: 122

SOS telefon za žrtve nasilja u Federaciji BiH: 1265

SOS telefon za žrtve nasilja u RS-u: 1264

    Povezane vijesti
    Saznajte više
    Intervju – Turgunjan Alawdun: Rečeno je nikad više, a onda se desila Srebrenica i sada Ujguri prolaze torturu u Kini
    Ujguri u Kini i dalje žive pod pritiskom i strahom i to mora prestati, kaže za Detektor novoizabrani predsjednik Svjetskog ujgurskog kongresa Turgunjan Alawdun na godišnjicu proglašenja nasilja nad ovom manjinskom muslimanskom grupom. U intervjuu govori zašto su izabrali Sarajevo da održe svoj kongres i objašnjava da je Bosna i Hercegovina bila najsigurnija zbog prijetnji koje dobijaju od kineskih vlasti.
    Murtezić: Dvije decenije reforme pravosuđa u BiH i dalje nisu riješile ključne izazove
    Iako pravosuđe u Bosni i Hercegovini već 20 godina prolazi kroz konstantan proces reformi, ključni izazovi poput nedostatka većeg broja edukacija, modernizacije procesa i transparentnosti pravosudnih institucija ostaju. Arben Murtezić, bivši direktor federalnog Centra za edukaciju sudija i tužilaca (CEST), kaže kako su ovo polazne tačke za ispravne promjene u jednom od najvažnijih stubova vlasti.
    Intervju: Inna Pedan – Obaveza pričanja o ratu u Ukrajini kroz umjetnost
    Olenin zagovarački put kroz Evropu za suprugovu slobodu