Intervju

Feđa Kulenović vježbama u nastavi potiče dijalog sa studentima o femicidu: 16 dana aktivizma

Feđa Kulenović vježbama u nastavi potiče dijalog sa studentima o femicidu: 16 dana aktivizma

4. Decembra 2024.09:51
4. Decembra 2024.09:51
Akademska zajednica ima veliku ulogu u podizanju svijesti i borbi protiv rodno zasnovanog nasilja, stoga je potrebno ove teme uvesti u učionice kroz dijalog sa studentima i studenticama, kaže za Detektorovu kampanju “16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja” Feđa Kulenović, viši asistent na Katedri za informacijske nauke Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.

“Kolegice s kojima ja radim i još mnogo kolega i kolegica koji su na Univerzitetu pokušavaju aktivno učestvovati u procesima kampanje, planiraju aktivnosti koje se dešavaju sa studentima i studenticama na različitim platformama, kako bi se studenti i studentice maksimalno uključili u ovaj proces”, kaže on.

Smatra da unutar akademske zajednice, kroz fakultetsko obrazovanje, teme rodno zasnovanog nasilja i diskriminacije moraju biti prisutnije kako bi studenti i studentice bili sposobni da kritički propituju i narative koji su protiv problematiziranja bilo kakvog pitanja roda.

On navodi primjer kroz koji je u učionice uveo pitanje roda i femicida.

“Asistent sam na predmetu koji se zove Baze podataka, koji je tehnički predmet, ali jedna od vježbi koju imam jeste – kako u bazu unijeti pitanje femicida, kako kroz podatke upisati femicid. Vidio sam da se studentice i studenti aktiviraju, to je moj cilj kao akademskog radnika, ali isto tako i kao društvenog lica koje treba utjecati na njih da razumiju šta je femicid”, govori Kulenović.

Smatra da studentice i studenti s kojima radi imaju razvijenu svijest o rodno zasnovanom nasilju, ali još uvijek nemaju osjećaj slobode da o tome razgovaraju s profesorima ili asistentima.

Prema njegovom mišljenju, kampanju “16 dana aktivizma” i teme rodno zasnovanog nasilja najbolje je pokretati u saradnji s akademskim osobljem.

“Najčešće to asistenti nekako povuku, ali uvijek ima jedna osoba, profesor ili profesorica koja vodi taj proces”, kaže on.

Smatra da bi se studenti i studentice trebali uključiti u rad studentskih udruženja, bilo univerzitetskog krovnog udruženja ili fakultetskih udruženja, kako bi aktualizirali temu rodno zasnovanog nasilja unutar svoje zajednice.

“Postoje načini gdje moje kolegice koje se bave upravo procesom aktualizacije rodno zasnovanog nasilja kroz ‘16 dana aktivizma’ rade vrijedno sa studenticama i studentima i daju im prostor da oni definišu šta žele da rade. To je ono što mislim da je jako važno u ovom momentu, da im ne namećemo ništa, nego da kroz dijalog dovedemo do otkrića šta je njima zaista važno”, kaže Kulenović.

Na taj način će akademska zajednica uključiti i poticati studentice i studente da rade na svom aktivizmu, kaže on, a kampanja “16 dana aktivizma” je savršena prilika za postizanje tih ciljeva.

Studenticama i studentima, i svim mladim ljudima poručuje da nema važnijeg pitanja za njihovu budućnost od pitanja rodno zasnovanog nasilja.

“Možda se to ne čini tako. Naravno, ekonomsko pitanje je važno, ali rodno zasnovano nasilje je usko vezano s tim. Ukoliko ne riješimo rodno zasnovano nasilje ili uzroke nasilja, onda nećemo ništa drugo riješiti, dok ne riješimo pitanje jednakosti spolova i spriječimo bilo koga ko smatra da je nasilje rješenje u njihovim odnosima. Inače će nastaviti raditi iste greške koje su radile generacije prije njih”, zaključuje Kulenović za kampanju Detektora povodom ovogodišnje međunarodne kampanje protiv nasilja nad ženama i djevojčicama.

Ovu kampanju, pokrenutu 1991. godine, danas obilježava 6.000 organizacija širom svijeta, a počinje 25. novembra, na Međunarodni dan eliminacije nasilja nad ženama, i traje sve do 10. decembra – Međunarodnog dana ljudskih prava.

Važni kontakti za prijavu nasilja:

POLICIJA: 12

SOS telefon za žrtve nasilja u Federaciji BiH: 1264

SOS telefon za žrtve nasilja u RS-u: 1265

    Lejla Memčić