Fondacija radi na pružanju direktnih servisa za žene žrtve rodno zasnovanog nasilja putem besplatnog i rodno senzibilisanog pravnog savjetovanja, SOS telefona, i sigurne kuće za žene i djecu žrtve nasilja.
Ivić kaže da se Fondaciji javljaju i žene koje još uvijek nisu prijavile nasilje, te ih ohrabruju i pružaju podršku da izađu iz nasilnih zajednica. Navodi da prijavu nasilja uvijek prati strah, jer žene, i kad prijave nasilje, često se ne osjećaju zaštićeno, kao i da često ne smiju prijaviti nasilje zato što se plaše za svoju sigurnost.
“Nisu uvjerene da će se to prijavom riješiti, da će prijavom dobiti sigurnost koja im je neophodna. I stid je uvijek tu prisutan jer, bez obzira na podizanje svijesti, česta je percepcija da žene koje su pretrpjele nasilje, zašto su tako dugo bile u nasilnoj zajednici”, govori Ivić.
Kaže da žene prijavom izlažu svoju intimu, bilo nevladinoj organizaciji ili institucijama sistema.
“Žene se predomišljaju da prijave nasilje, jer često i nakon same prijave se ne osjećaju zaštićeno, a i nasilnici nakon prijave znaju nastaviti, da li kroz direktne fizičke napade, ili kroz prijetnje, ucjene, proganjanje i slično tome”, govori Ivić.
Nasilje, kaže, zahtijeva multisektorski odgovor koji nije stvar volje, nego stvar zakonske obaveze, i vrlo je važno da svi koji su prepoznati kao subjekti zaštite u lancu, i preduzimaju sve radnje koje su u okviru njihove nadležnosti.
“Sve što se postiglo u oblasti ravnopravnosti spolova, nasilja nad ženama, nasilja u porodici, postiglo se zajedničkim snagama i sinergijom između nevladinih organizacija, a isto tako i saradnjom sa institucijama, jer institucije su te koje imaju mandat da zaustave nasilje, da ga sankcionišu, da pruže podršku i da procesuiraju nasilje”, govori.
Kao primjer pomaka u zadnjih 10-ak godina navodi integraciju u Krivični zakonik Republike Srpske novih krivičnih djela koja imaju elemente nasilja nad ženama, kao što su krivična djela “proganjanje”,“ugrožavanje sigurnosti” i “seksualno uznemiravanje”.
“Ono što je praksa pokazala jeste da u izolaciji nema oporavka i da je puno lakše kad se podijeli iskustvo, kad se zatraži pomoć. Samo treba da i žene, uz pomoć i podršku, budu odlučne i shvate da njihov život zaista može izgledati drugačije”, govori ona.
Fondacija će, u skladu sa svojom misijom, vizijom i strateškim planom, nastaviti pružati direktnu pomoć ženama, osnaživati ih i raditi sve što je u njihovoj moći da im pruže podršku u borbi za pravdu i zaštitu.
“Nastavljamo s edukacijama, kako predstavnika institucija sistema, tako i nevladinih organizacija u oblasti nasilja, ali i pratiti rad institucija i izvještavati o njemu pred međunarodnim tijelima, izvještavati javnost vezano za poboljšanja ili izazove kada je u pitanju nasilje u porodici, nasilje nad ženama. Ne planiramo odustati”, poručuje Ivić za kampanju Detektora povodom ovogodišnje međunarodne kampanje protiv nasilja nad ženama i djevojčicama.
Ovu kampanju, pokrenutu 1991. godine, danas obilježava 6.000 organizacija širom svijeta, a počinje 25. novembra, na Međunarodni dan eliminacije nasilja nad ženama, i traje sve do 10. decembra, Međunarodnog dana ljudskih prava.
Važni kontakti za prijavu nasilja:
POLICIJA: 122
SOS telefon za žrtve nasilja u Federaciji BiH: 1264
SOS telefon za žrtve nasilja u RS-u: 1265