Ponedjeljak, 7 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

“Institucije bi trebale preuzeti najveći posao kako bi se suzbio problem rodno zasnovanog nasilja i nasilja u porodici”, kaže Dundić, ali i da su mediji ti koji se moraju boriti protiv loših praksi izvještavanja, poput nazivanja femicida “porodičnom tragedijom”.

Također kao urednik primjećuje i da rad na pričama o nasilju nerijetko utiče emotivno i na novinarke i novinare, a da su upravo mediji ti koji u posljednje vrijeme zajedno s nevladinim organizacijama pripremaju određene konkretne poteze, inicijative koje bi kroz institucije trebale doprinijeti da se problem rodno zasnovanog nasilja smanji.

Ali, smatra on, čini se da pored svih naših lokalnih bosanskohercegovačkih problema, regionalnih, pa i svjetskih, teme poput rodno zasnovanog nasilja nisu u fokusu javnosti, a naročito vlasti.

“Naše institucije se najviše bave dnevnopolitičkim temama, a ovim temama vrlo malo ili samo u trenucima kada se desi određeni događaj. Tada imamo priliku da čujemo i da će oni donijeti neke zakone, da će raditi nešto. Međutim, kao što mi i vidimo u svakodnevnom životu, a pogotovo mi mediji kroz rad, od toga nema ništa”, kaže Dundić.

Ističe da ne vidi političku odlučnost da se problem rodno zasnovanog nasilja riješi. Smatra da bi pronalazak rješenja trebao biti u fokusu svih političkih partija, nezavisno od ideološke ili bilo koje druge pripadnosti.

“Zašto nema političke volje? To je pitanje na koje mi još uvijek nemamo odgovor. Tragamo za njim, pokušavamo da na neki način utječemo na političare da postignu rješenje, ali to sve ide ili nikako ili presporo. Suštinski se ništa nije promijenilo. Zakoni se prilagođavaju i mijenjaju samo da bi se zadovoljila forma, a kada dođu do suštine u stvarnom vremenu, oni ne rješavaju nikakve probleme”, smatra Dundić.

Fokus, navodi Dundić, već godinama usavršava svoje novinare za rodno osjetljivo izvještavanje, kao i izvještavanje o nasilju. Mediji imaju veliku ulogu i moraju utjecati i na rušenje predrasuda i stereotipa o rodno zasnovanom nasilju koji su zastupljeni u društvu.

“To je naša obaveza, to je nešto zbog čega mi postojimo i možda i nismo toliko proaktivni koliko bismo trebali biti. Mediji koji imaju različite uređivačke politike trebali bi biti jedinstveni i trebali bi raditi na proaktivnosti u vezi s ovom tematikom”, kaže Dundić, koji je na čelu novinarske ekipe koja nerijetko propituje primjerenost zakona, visine sankcija za počinioce i pristup radu sa žrtvama nasilja.

U intervjuu povodom ovogodišnje međunarodne kampanje protiv nasilja nad ženama i djevojčicama, Dundić podsjeća na nedavni serijal priča koje su objavili, o nasilju nad djecom od strane odraslih u školama, a među kojima je i priča o seksualnom napastvovanju djevojčice od strane nastavnika koja još nije dobila sudski epilog.

Ovu kampanju, pokrenutu 1991. godine, danas obilježava 6.000 organizacija širom svijeta, a počinje 25. novembra, na Međunarodni dan eliminacije nasilja nad ženama, i traje sve do 10. decembra, Međunarodnog dana ljudskih prava.

Važni kontakti za prijavu nasilja:

POLICIJA: 122

SOS telefon za žrtve nasilja u Federaciji BiH: 1264

SOS telefon za žrtve nasilja u RS-u: 1265

    Najčitanije
    Saznajte više
    Intervju – Turgunjan Alawdun: Rečeno je nikad više, a onda se desila Srebrenica i sada Ujguri prolaze torturu u Kini
    Ujguri u Kini i dalje žive pod pritiskom i strahom i to mora prestati, kaže za Detektor novoizabrani predsjednik Svjetskog ujgurskog kongresa Turgunjan Alawdun na godišnjicu proglašenja nasilja nad ovom manjinskom muslimanskom grupom. U intervjuu govori zašto su izabrali Sarajevo da održe svoj kongres i objašnjava da je Bosna i Hercegovina bila najsigurnija zbog prijetnji koje dobijaju od kineskih vlasti.
    Murtezić: Dvije decenije reforme pravosuđa u BiH i dalje nisu riješile ključne izazove
    Iako pravosuđe u Bosni i Hercegovini već 20 godina prolazi kroz konstantan proces reformi, ključni izazovi poput nedostatka većeg broja edukacija, modernizacije procesa i transparentnosti pravosudnih institucija ostaju. Arben Murtezić, bivši direktor federalnog Centra za edukaciju sudija i tužilaca (CEST), kaže kako su ovo polazne tačke za ispravne promjene u jednom od najvažnijih stubova vlasti.
    Olenin zagovarački put kroz Evropu za suprugovu slobodu