Srijeda, 5 Februara 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
_
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Tužilaštvo Kantona Sarajevo. Foto: BIRN BiH

Krivična prijava je, prema Tužilaštvu, podnesena protiv Izetbegović te Amele Katica Mulalić, Senite Beharić, Ilijasa Aslanija, Edibe Čelić Spužić, Aide Ćorić, Selme Bavčić, Fadila Novalića, Vjekoslava Mandića, Anisa Ajdinovića i Nijaza Uzunovića.

Iz Tužilaštva je saopćeno da su postupajuće tužiteljice odluku donijele nakon što je prikupljeno više od 10.000 materijalnih dokaza od 15 različitih institucija.

“Saslušano je više od 50 svjedoka, urađena četiri uviđaja, od toga dva u Posebnom respiratornom centru KCUS-a. Urađeno devet specijalističkih vještačenja od strane Sudsko-medicinskog odbora Medicinskog fakulteta u Beogradu, mašinsko vještačenje gasnih instalacija od strane Mašinskog fakulteta u Beogradu”, navodi se u saopćenju.

Iz Tužilaštva kažu da je urađen inspekcijski nadzor u Posebnom respiratornom centru KCUS-a te da je oduzeta medicinska dokumentacija za 2.600 pacijenata liječnih od COVID-19.

Prema navodima Tužilaštva, pribavljene su informacije od ostalih bolnica u Federaciji o upotrebi respiratora ACM 812 A, kao i podaci Zavoda za javno zdravstvo entiteta o procentu zaraženih, izliječenih i umrlih pacijenata od korone od januara do maja 2021. godine.

“Tužilaštvo KS-a utvrđivalo je eventualne posljedice primjene respiratora u Posebnom respiratornom centru u liječenju pacijenata oboljelih od COVID-19. Ova pravosudna institucija nije se bavila nabavkom niti kvalitetom navedenih respiratora, što je bio predmet postupka pred Tužilaštvom i Sudom BiH, već isključivo načinom upotrebe u liječenju pacijenata i eventualnih posljedica”, piše u saopćenju.

Tužilaštvo KS-a je utvrdilo da se upotreba respiratora ne može dovesti u vezu s pogoršanjem zdravlja ili smrću bilo kojeg pacijenta. U navedenom predmetu određene radnje dokazivanja su pod nadzorom postupajućih tužiteljica radili istražitelji Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA).

Na ovu tužilačku odluku podnosioci prijave imaju pravo pritužbe Uredu glavne kantonalne tužiteljice.

Presudom Suda BiH, bivši federalni premijer Novalić, nekadašnji direktor Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ) Fahrudin Solak i vlasnik firme “F. H. Srebrena malina” Fikret Hodžić su osuđeni na ukupno 15 godina zatvora za zloupotrebe prilikom nabavke respiratora tokom pandemije koronavirusa, a bivša ministrica finansija Jelka Miličević oslobođena.

Firma “F. H. Srebrena malina” je proglašena odgovornom što je raspolagala protivpravno stečenom imovinom i novčano kažnjena sa 200.000 KM.

Ustavni sud BiH uvažio je apelaciju Hodžića, pravosnažno osuđenog na pet godina zatvora za zloupotrebu položaja prilikom nabavke respiratora tokom pandemije koronavirusa, i pravnog lica “F. H. Srebrena malina”, te odlučio predmet vratiti Sudu BiH u dijelu gdje treba otkloniti povredu prava na pravično suđenje.

Ustavni sud je djelomično usvojio apelaciju Novalića i Solaka, koji su u istom predmetu osuđeni na četiri, odnosno šest godina zatvora, te utvrdio povredu prava na pravično suđenje u vezi s presumpcijom nevinosti tih apelanata u postupku utvrđivanja “krivične optužbe” u vezi s izjavama određenih javnih zvaničnika koje su davali tokom trajanja krivičnog postupka.

Povezane vijesti
Saznajte više
Advokatica Vasvija Vidović osuđena na godinu dana zatvora za sprečavanje dokazivanja
Sud Bosne i Hercegovine izrekao je prvostepenu presudu advokatici Vasviji Vidović te je osudio na godinu dana zatvora za sprečavanje dokazivanja.
Usvojen Zakon o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja nad ženama u Federaciji
Predstavnički dom Parlamenta Federacije jednoglasno je usvojio prijedlog zakona koji bi trebao poboljšati zaštitu nasilja u porodici i bolje sprečavati nasilje prema ženama.
Potvrđena optužnica za zločine u Orašju
Radovan Karadžić prebačen u ambulantni dio zatvora