Vijest

Tužioci dvije godine ne donose odluku protiv policajaca za napad na djecu u Sarajevu

13. Novembra 2024.11:39
Tužilaštvo Kantona Sarajevo još nije donijelo odluku protiv četvorice policajaca prijavljenih da su prije dvije godine napali djecu ispred tržnog centra, nakon čega su sjeli u policijski auto i odvezli se. Roditelji su zbog ovakvog odnosa razočarani u rad pravosuđa.
Policijski auto u blizini tržnog centra u Sarajevu. Foto: Detektor, ilustracija

Pune dvije godine od prijave za napad četiri sarajevska policajca na djecu, Tužilaštvo Kantona Sarajevo nije završilo provjeru navoda roditelja niti je donijelo odluku u ovom predmetu. Na pitanje Detektora odgovorili su da će, “po okončanju svih radnji dokazivanja, biti donesena konačna tužilačka odluka”.

Alma Biberović, advokatica i majka jednog djeteta koje je u novembru 2022. bilo s drugarima kada su na njih tokom igre nasrnuli policajci, kaže kako je do sada saslušano samo jedno dijete, zbog čega su roditelji razočarani.

“Ne znamo ni za jednu tužilačku odluku, istraga nije provedena, nego provjera navoda. Jedno dijete je saslušano, niko od ostale djece nije saslušan, niko od roditelja nije saslušan. Jednostavno, ne znamo koji mehanizam da iskoristimo s obzirom da naš pravosudni sistem ne nudi ništa da dođemo do tužilačke odluke, odnosno da vidimo u konačnici da li je neko kriv ili nije”, kaže Biberović.

Ona je nekoliko dana nakon incidenta podnijela krivičnu prijavu za nasilničko ponašanje, zloupotrebu službene dužnosti i zlostavljanje u obavljanju službe, te je prijavila četiri policajca koja su bila u patroli a čija imena nije znala, ali i Edina Buljubašića, šefa smjene u večeri napada, i još jednog policajca koji je te večeri bio u smjeni a čije ime ne zna, kao i dežurnog policijskog inspektora Gorana Radonjića. Buljubašić je u međuvremenu penzionisan.

Detektor je ranije pisao da je protiv četvorice policajaca pokrenuta interna disciplinska istraga, ali je prekinuta do završetka krivičnog postupka.

Lejla Babić, punomoćnica roditelja, kaže kako je poslala upit postupajućoj tužiteljici u ovome predmetu, ali da nije dobila nikakav odgovor.

“Planiram napisati dopis glavnoj kantonalnoj tužiteljici da se revidira postupanje i odnos prema predmetima. Po kojim se kriterijima uopšte postupa? Istraga u nekim predmetima bude okončana u roku od tri mjeseca, pa čak i optužnica podginuta, a u drugim predmetima za dvije godine bude provedena jedna radnja, saslušan jedan ili dva svjedoka, i tu se priča završava”, kaže Babić.

Dodaje kako se u nekim drugim predmetima u kojima postupa, gdje su također oštećeni maloljetnici, istraga brže provede a protiv počinilaca podignu optužnice te javno objave njihova imena, dok u ovome predmetu još nema tužilačke odluke.

“Poslat ću dopis i Federalnom tužilaštvu te tražiti reviziju u postupanju u istragama po prijavama”, kaže Babić.

Sarajevsko Kantonalno tužilaštvo ranije nije pristalo na razgovor s novinarima Detektora o ovome slučaju, te su naveli da je predmet još uvijek u fazi provjere navoda i da ne mogu saopćavati detalje.

Jasmin Begić