Vijest

Zakon o sprečavanju finansiranja političkih stranaka iz budžeta ide u redovnu proceduru

12. Novembra 2024.16:18
Državni Dom naroda nije usvojio po hitnoj i skraćenoj proceduri prijedlog zakona kojim bi se spriječilo finansiranje političkih stranaka iz budžeta te ovaj prijedlog ide u redovnu proceduru usvajanja.
Sjednica Doma naroda. Foto: Parlament BiH

Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o finansiranju političkih stranaka predviđao je brisanje odredbe prema kojoj se politička stranka može finansirati iz državnog, entitetskih, kantonalnih i budžeta Brčko distrikta BiH, te budžeta drugih jedinica lokalne uprave i samouprave u skladu sa zakonom.

Predlagač Zlatko Miletić iz političke inicijative “Za nove generacije” se na sjednici pozvao na izvještaj Centralne izborne komisije BiH o finansiranju političkih stranaka u 2021. godini.

“Ono što je problematično jeste činjenica da je od 2004. do 2024. utrošeno 400 miliona maraka, za 20 godina. Oko 20 miliona godišnje se troši na finansiranje stranaka”, kazao je Miletić.

Trenutnim zakonom je predviđeno finansiranje stranaka iz svih institucija, sa svih nivoa vlasti, a Miletić je rekao da je 80 posto finansiranja političkih stranaka iz budžeta.

Zdenko Ćosić iz Hrvatske demokratske zajednice glasao je protiv hitne i redovne procedure i tokom rasprave kazao da se u evropskim zemljama kao što su Austrija, Norveška i Njemačka političke stranke finansiraju iz budžeta.

“Možda bismo više trebali poraditi na transparentnosti utroška tih sredstava. Definirati maksimum koji se može izdvajati iz proračuna, da se maksimalno zatvori prostor za eventualnu korupciju. Gurati stranku u samofinansiranje, ili finansiranje od donatora, značilo bi gurati je u tu ‘sivu zonu’ korupcije”, rekao je Ćosić.

Želimir Nešković iz Srpske demokratske stranke (SDS) je kazao da njegova stranka funkcioniše od februara ove godine bez finansiranja iz budžeta, te da takav način rada “ne bi poželio ni najneprijateljskoj političkoj organizaciji”.

“U ovakvom sistemu, u BiH, ne da je teško, praktično je nemoguće djelovati na takav način”, rekao je Nešković.

Račun SDS-a ugašen je 29. marta ove godine kao posljedica sankcija Ureda za kontrolu strane imovine američkog Ministarstva finansija, dok je ova stranka je od 2004. na američkoj “crnoj listi”.

Također, izmjenama je predviđeno da političke stranke, između ostalog, ne mogu finansirati javne institucije i preduzeća, humanitarne organizacije, anonimni donatori, vjerske zajednice, sindikati, udruženja i druge neprofitne organizacije koje se finansiraju javnim sredstvima.

Ni privatna preduzeća koja su s tijelima izvršne vlasti na svim nivoima u BiH sklopila ugovor o javnim nabavkama ne mogu finansijski podupirati političke stranke ako vrijednost ugovora u jednoj kalendarskoj godini premašuje iznos od 10.000 maraka.

    Lejla Memčić