Vijest

Videonadzor u policijskim ćelijama spriječio bi nasilje nad uhapšenim osobama

28. Augusta 2024.11:58
Manjak policajaca i nepostojanje videonadzora u prostorijama za zadržavanje može dovesti do kršenja ljudskih prava uhapšenih, pokazao je Specijalni izvještaj o stanju u prostorijama za zadržavanje u pojedinim policijskim upravama Institucije ombudsmana za ljudska prava Bosne i Hercegovine.
Policija
Policija. Foto: EPA

Ombudsmani BiH su u Specijalnom izvještaju iz 2018. godine uputili generalne preporuke entitetskim, te vladama Kantona Sarajevo, Zeničko-dobojskog, Srednjobosanskog, Tuzlanskog i Hercegovačko-neretvanskog kantona da izvrše izdvajanje neophodnih budžetskih sredstava za instaliranje videonadzora u svrhu kontrole i prevencije nepoželjnog ponašanja ili samopovređivanja lica lišenih slobode, posebno vodeći računa o rasporedu kamera koje bi trebale biti pozicionirane u hodnicima kojima se prilazi prostorijama za zadržavanje, odnosno ćelijama.

“Ombudsmani zaključuju da je u nekim policijskim upravama došlo do značajnih poboljšanja uslova, dok su u drugim uslovi još uvijek loši, a zatečeno stanje u prostorijama nije nimalo bolje u odnosu na prethodnu posjetu. I dalje je problem što su postojeće prostorije ograničenog kapaciteta, kao i to da prostorije koje se nalaze u okviru jedne policijske stanice koriste i druge stanice koje su u sklopu iste policijske uprave, a ponekad i neke od policijskih agencija“, navodi se u odgovoru Institucije ombudsmana za Detektor.

Druga preporuka se odnosila na izdvajanje budžetskih sredstava potrebnih za upošljavanje dodatnog kadra – ovlaštenih službenih lica u policijskim upravama / stanicama, a treća na organizaciju kontinuirane, specijalizirane i licencirane obuke ovlaštenih službenih lica koja postupaju prema uhapšenima, a koja će zadovoljiti najviše domaće i međunarodne standarde u ovoj oblasti.

Prilikom obilaska terena, predstavnici Institucije ombudsmana su u prostorijama za zadržavanje pojedinih policijskih uprava zatekli uhapšene koji nisu imali primjedbe na postupanje i tretman policajaca.

Prilikom posjete policijskoj stanici Prijedor 1, ombudsmani su konstatirali da raspolaže dvjema prostorijama za zadržavanje u kojima se mogu smjestiti po dva lica, da se prostorije nalaze izvan policijske stanice u pomoćnoj zgradi, kao i da videonadzor nije osiguran.

“Lica lišena slobode obrok dobivaju na svakih osam sati, a kupuju ga policijski službenici iz vlastitih novčanih sredstava, bez mogućnosti refundacije. Postoji i mogućnost da članovi porodice donesu obrok i lijekove koje lice koristi kao redovnu terapiju, a nakon što policijski službenici izvrše pregled“, navodi se u Izvještaju.

Ovakva praksa nije u skladu s uputstvima koja nalažu da se uhapšenima osigurava najmanje jedan besplatan obrok svakih osam sati.

Policijskoj stanici u Travniku je izdata preporuka da se izvrši potpuna adaptacija prostorija za zadržavanje, te da se instalira taster za pozivanje službenog lica. Ministarstvu unutrašnjih poslova Federacije BiH je izdata preporuka da se uspostavi elektronska evidencija lica lišenih slobode, poput one u Republici Srpskoj.

Zajednička komisija za ljudska prava Parlamenta BiH podržala je izvještaj Institucije ombudsmana, koji će biti razmatran na današnjoj sjednici Predstavničkog doma.

Član Komisije Zlatko Miletić iz Doma naroda kaže da je izvještaj zabrinjavajući. On pojašnjava da se radi o takozvanim “komesarovim smjernicama za demokratsku policiju“, koje smo trebali implementirati do 2010. u svim upravama. Najveći problem, prema njemu, je nepostojanje videonadzora.

“To su policijske agencije u obavezi da urade, da ne bi dolazilo do torture nad osobama koje su lišene slobode. Vi, kada imate videonadzor, djelujete preventivno na policijske službenike, jer on već zna da se snima unutra“, ističe Miletić i dodaje da nisu predviđeni ni radnici koji bi radili na sistemu videonadzora.

Miletić navodi da podržava Izvještaj, ali da su preporuke ombudsmana trebale biti decidnije, s konkretnim zaduženjima i rokovima u kojima se trebaju implementirati.

Džemal Smajić, zastupnik Predstavničkog doma Parlamenta BiH, kaže da je nezamislivo da u Izvještaju nisu navedeni slučajevi premlaćivanja povratnika u policijskim prostorijama u Republici Srpskoj, gdje su privođene i maloljetne osobe, a zbog čega nije podržao Izvještaj.

“Povratnici su osobe koje nemaju nikakva ljudska prava. To se da analogno zaključiti. Zbog toga sam diskutovao i postavio pitanje. Nijednog slučaja nema u Izvještaju ombudsmana. To je posao ombudsmana da insistira da se to uradi, posebno da se postavi videonadzor“, smatra Smajić.

Iz Institucije ombudsmana navode da je potrebno kontinuirano nastaviti s treninzima i edukacijama svih policijskih službenika o pravima lica lišenih slobode, zatim u pojedinim policijskim upravama poboljšati uslove, zaposliti dodatni broj policijskih službenika, a sve kako bi mogućnost torture prema ovim licima bila svedena na najmanju moguću mjeru.

Institucija ombudsmana za ljudska prava BiH je tokom 2023. godine razmatrala 138 žalbi na rad policije.

    Jasmin Begić