Detektor pokreće kampanju za djecu nestalu u ratu za kojom se još traga
Pravljenjem baze podataka s određenim brojem profila djece sa svim raspoloživim podacima, koja će biti dostupna kao online multimedijalna platforma, nadamo se da ćemo doprinijeti trajnom čuvanju uspomena na živote djece, uz pomoć pohranjivanja priča o njihovim životima, željama, omiljenim igračkama, planovima za budućnost – koja je tako nasilno prekinuta – i neizvjesnosti koju i danas nose njihove porodice, koje decenijama kasnije nisu uspjele pronaći posmrtne ostatke svojih mališana.
Online platforma želi u javnosti staviti veći fokus na nestalu djecu kako bi podstakla institucije na veće napore u njihovom pronalasku, ali i pojedince – koji imaju informacije o grobnicama – da podijele informacije s roditeljima i istražiteljima.
Detektor poziva roditelje ili druge srodnike djece nestale za vrijeme rata da nas kontaktiraju s podacima, kako bismo snimili njihove priče i doprinijeli trajnom čuvanju uspomena na živote djece.
Od 30. aprila 1991. do 14. februara 1996. godine u BiH je nestalo više od 1.000 djece prije navršene 18. godine života. Skoro tri decenije nakon rata, još se traga za posmrtnim ostacima 373 maloljetne osobe.
Među njima su i neke od 29 nestalih beba koje su ubijene prije nego su navršile godinu života. Do sada je ekshumirano ukupno 917 djece, koja su dentifikovana i predana svojim porodicama.
Najveći broj maloljetnika – 445 – ekshumiran je na području Srebrenice. Oni su žrtve genocida počinjenog 1995. godine. Veliki broj djece ekshumiran je i na području Donjeg Podrinja, odnosno Vlasenice, Zvornika, Srebrenice, Bratunca, Šekovića, tačnije 150 mališana koji su ubijeni prije genocida. Na području Krajine ekshumirani su posmrtni ostaci 128 mališana.
I dalje se najveći broj nestalih maloljetnika traži u Donjem Podrinju – 113 djece, kao i u Gornjem Podrinju gdje se traže posmrtni ostaci 83 djeteta, dok se na području Krajine traže 64 djeteta.
Najveći problem u potrazi za nestalima za 15 istražitelja Instituta za traženje nestalih, koji u BiH još uvijek tragaju za više od 7.000 nestalih, jeste nedostatak kvalitetnih informacija o lokacijama grobnica.
Detektor poziva udruženja porodica nestalih osoba da učestvuju u stvaranju ove platforme, odnosno baze podataka o djeci za čijim posmrtnim ostacima se još uvijek traga.
U dnu teksta se nalazi formular koji udruženja ili porodice mogu ispuniti kako bi pomogli Detektoru u pravljenju platforme nestale djece i starijih maloljetnika koji su u trenutku nestanka imali najviše 16 godina. Podaci neće biti dijeljeni bez naknadnog odobrenja roditelja. Također, možete nas kontaktirati putem telefona 033 / 237 – 269 ili e-maila [email protected].
Ovaj poziv je proizveden uz pomoć projekta Podrška EU izgradnji povjerenja na Zapadnom Balkanu, koji finansira Evropska unija, a sprovodi Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP). Sadržaj ovog oglasa je isključiva odgovornost BIRN-a BiH i ne odražava nužno stavove Evropske unije niti UNDP-a.